BionicOpter – létající robotická vážka  
Německá technologická firma Festo představila půlmetrový stroj, který kromě letu vpřed umí couvat, vznášet se na místě i létat do strany. Má se stát hitem na Hannover Messe.

 

 

Zvětšit obrázek
BionicOpter od firmy Festo.

Umělá napodobenina vrcholového hmyzího predátora není žádný drobeček. Na délku měří 48 cm a rozpětí má téměř 70 centimetrů. Velikostí tedy odpovídá spíše stvoření z doby před 300 miliony let, kdy se nad vodami vznášely obrovské vážky rodu Meganeura s rozpětím ještě o pár centimetrů větším. Tehdejší hmyzí gigantismus dovolovala vyšší koncentrace atmosférického kyslíku. Umělá vážka velikosti sokola svůj vzor z karbonu tvarem kopíruje přesvědčivě. Stejně jako ty vymřelé i dnešní živé předlohy, má technická hračka dva páry křídel a tenké tělo. V hrudi, kde se originálům k vnější kostře upíná mohutné prsní svalstvo, má i německá umělina svou strojovnu. Akrobacii technického zázraku o 175 gramech zatím širší veřejnost „na živo“ spatřit nemohla. K dispozici jsou v tuto chvíli jen obrázky a video. Veřejnou produkci ale hodlá společnost Festo nabídnout již na nadcházejícím Hannover Messe - německém mezinárodním veletrhu technologií.

 

Konkurenční model z delftské univerzity má i s kamerou tři gramy a rozpětí jen deset centimetrů. Podrobnosti zde . Ukázka letu 16 gramové verze zde.


Videozáběry působí přesvědčivě a dělají dojem, že se technikům Festo složitý proces letu vážky zvládnout do značné míry podařilo. To je dobrý začátek neboť originály jsou skutečnými mistry v létání. Roboty, které by takový let dokázaly věrně napodobit, by nám nabízely vícero možností využití, než jaké dovoluje stávající technika v podobě letadel a vrtulníků, včetně quadro copterů. Ani těm se nedaří klouzat po vypnutí jednoho z motorů tak, jak to má zvládat nová vážka.

Zvětšit obrázek
Poněkud starší model z před více než 300 miliony let. (Kredit: Richard J. Knecht, Jake Benner/Tufts University). Podrobnosti zde.
 

Křídla novodobého hmyzího giganta jsou z fólie vyztužené uhlíkovými vlákny. Titěrné servo motorky jim umožňují 90 stupňů nastavení, řídí je mozek v podobě jednoho ARM mikroprocesoru. Manévrování umožňuje nastavování mávání křídel a to jak co do rychlosti, amplitudy, tak i jejich natáčením. BionicOpter má 13 stupňů volnosti. Devět se týká křídel a zbylé čtyři připadají na pohyb hlavy a ocasu. Takticko technická data zveřejněna nebyla, nicméně ze záběrů je vidět, že v rychlosti letu za svými podobnými živoucími stvořeními zatím dost pokulhává.

 


Není ale těžké si představit, jak budoucím vylepšeným verzím někdo přimontuje kameru s žihadlem v podobě nálože jedu či výbušniny. Třeba se ale najdou i tací, kteří vážku dotáhnou do rozměrů větších než malých a mezi soukolím vyšetří místo pro kokpit i s lidským civilním tělem a civilním mozkem.

 

Zdroj: Festo  

  


Loňský model  od Festo měl jen dvě křídla, vážil téměř půl kila s rozpětím necelé dva metry kopíroval ptáka:


Poněkud starší model vážky z doby před více než 300 miliony let. (Kredit: Richard J. Knecht, Jake Benner/Tufts University). Podrobnosti zde.  http://www.osel.cz/index.php?clanek=5363

 

Datum: 02.04.2013 04:52
Tisk článku

Vážky České republiky - Waldhauser Martin, Černý Martin
 
 
cena původní: 395 Kč
cena: 371 Kč
Vážky České republiky
Waldhauser Martin, Černý Martin

Diskuze:

+451

Stefan Urge,2013-04-02 08:15:02

Obrazovky na celú stenu sú už pomaly tiež skutočnosťou, interaktívna televízia tiež, knihy síce páliť netreba veď väčšina aj tak kvalitnú literatúru nečíta...

Odpovědět


451

Jiří Novák,2013-04-02 08:22:37

Na ohaři už se pracuje. Oblbující rodinka řve z každé druhé "telestěny" a lidi to žerou...

Odpovědět

451

Stefan Urge,2013-04-02 08:09:38

Bradburyho 451 stupňov Fahrenheita sa stáva skutočnosťou...(pachové čidlá sú už skutočnosťou, šípku s s jedom -či dokonca strelnú zbraň- nie je problém namontovať), už len dobu letu predĺžiť a je to...

Odpovědět


stači

Ivo K1,2013-04-04 11:43:41

Defakto ti stači dať na niečo taketo smartphone. Cez operatora a smartphone maš Internet, obraz z kamery a ovladanie. Potrebuješ už len daku "legracku" na "vystrašenie" obete (sačok červenej farby?). Ohľadom baterky, stači mobilom prebudiť take zadiadenie, takže nemusi byť stale spustene.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace