Potřebujete válečné lodě? Zkuste tištěné námořnictvo  
Ohromné plovoucí 3D tiskárny, které tisknou náhradní díly, orgány, zbraně, letadla, ponorky a lodě jako na běžícím pásu. Je tohle další krok evoluce vojenského námořnictva?

 

Zvětšit obrázek
TitulniObr & Obr1 – Jak daleko je 3D tisk celých lodí? USS Vandegrift a USS Curtis v suchém doku, San Diego. Kredit: US Navy. 

Zvětšit obrázek
Poručík Scott Cheney-Peters vede exkurzi na USS Oak Hill. Kredit: US Navy.

Představte si vojenské plovoucí továrny, které vyrábějí úplně všechno, co si žádá moderní námořnictvo. Od jídla až po zbraně a důmyslné roboty, a vesměs na 3D tiskárnách. Když takové továrně budou docházet suroviny, vyrobí si těžební lodě, které pak nashromáždí potřebné suroviny z oceánu, jako třeba hořčík pro výrobu elektroniky Takový je koncept, který nedávno představili poručíci námořnictva Spojených států Scott Cheney-Peters a Matthew Hipple, oba z nezávislého think tanku námořnictva Center for International Maritime Security.

 

Jak se zdá, dotyční pánové jsou okouzleni rozmachem technologií 3D tisku ve všech směrech. Navrhují i jeho využití v menším měřítku. Námořníci by si s 3D tiskárnami měli tisknout potřebné nástroje či součástky. Na nemocničních lodích by si zase tiskli zdravotnický materiál, nástroje a také náhradní končetiny či případně orgány.

 

Autoři vcelku realisticky zdůrazňují, že jde zatím spíše o vizi než okamžitě použitelný koncept. Už dnes by námořníci teoreticky mohli tisknout mnoho různých věcí pro každodenní potřebu, od talířů až po ruční palné zbraně. Ale pořizovací cena nejkvalitnějších tiskáren činí stovky tisíc dolarů za kus, a to netisknou torpédoborce nebo křižníky. Zásadní problém je také v tom, že ani ty nejlepší 3D tiskárny prozatím nedovedou tisknout kvalitní kovy či pryže, které jsou pro potřeby konkurenceschopného vojenského námořnictva nezbytné. Ani jídlo, které v současnosti zvládnou 3D tiskárny, prý není nijak zvlášť chutné.

 

 

Zvětšit obrázek
Raketový křižník USS Arleigh Burke Kdy přijdou 3D tištěné křižníky? Kredit: Patrick Reilly, US Navy, Wikimedia Commons.

Cheney-Peters a Hipple věří, že technologie 3D tisku časem pokročí natolik, že budou existovat gigantické 3D tiskové továrny. Taková zařízení zvládnou vytisknout kompletně celou válečnou loď anebo i jinou techniku ekonomicky přijatelným způsobem. V dohledné době se jim jeví jako praktičtější 3D tisk důležitých komponent, například motorů, elektroniky anebo součástek pro palubní roboty a drony, kterých by námořnictvo mělo záhy mít celou řadu. Americká laboratoř pro námořní výzkum (US Naval Research Laboratory) ve spolupráci s civilními badateli v současné době testuje robotického požárníka a záchranáře označovaného jako Autonomous Shipboard Humanoid (ASH). Na Virginské technice a dalších institucích zase vyvíjejí robotického záchranáře MacGyver Bot a také 3D tištěné drony pro službu na válečných lodích.

 

Zvětšit obrázek
MacGyver Bot podává pomocnou ruku. Kredit: Georgia Tech.

Pokud se námořnictvo rozhodne jít do technologií 3D tisku, bude samozřejmě nutné promyslet spoustu věcí. Například, potřebuje každá loď vlastní 3D tisk? Anebo, jak by fungovala výstupní kontrola 3D tištěných produktů? Zavedení podobných technologií také samozřejmě neunikne rivalům Spojených států. Ti by se mohli pokusit vojenský 3D tisk lstivě ovládnout a dejme tomu vložit do souborů s instrukcemi pro výrobu nenápadné chyby. Anebo, ještě rafinovaněji, mohli by zařídit výrobu robota, který by ve skutečnosti pracoval pro druhou stranu, případně sebedestrukčního zařízení, které by zničilo 3D tiskárnu s celou základnou. Ve vojenských technologií nás čekají zajímavé časy.Literatura

Wired 2.4. 2013, Proceedings Magazine 139: 322.

Datum: 23.04.2013 07:08
Tisk článku

Promotio doctoralis A. I. Schamsky - Neuräutter A. P.
 
 
cena původní: 780 Kč
cena: 655 Kč
Promotio doctoralis A. I. Schamsky
Neuräutter A. P.

Diskuze:

Tak asi nejsem sám.

václav mihulka,2013-05-03 16:43:40

Dostávám komplexy, že si nedovedu představit materiál " náplní " těchto báječných tiskáren 3D tisknoucích univerzálně vše od špendlíku až po námořní lodě.

Odpovědět

Pořádný 3D tisk

Michal Vojtíšek,2013-04-24 19:55:28

přijde, až se vyřeší nějak pořádně zdroj energie. Pak se správným urychleným tokem částic si nabrnkáme cokoliv.
Bude to jak ve 3. veteránech. :-) Teď bych to viděl na vymejšlení nových materiálů a nanotechnologie. Prostě něco méně energeticky náročného.

Odpovědět

Co nas caka

Marian Virec,2013-04-24 13:16:47

Toto je buducnost - Replikator :)
http://stargate.wikia.com/wiki/Replicator

Odpovědět

Děkuji redakci

Tomáš Bartoň,2013-04-23 17:04:15

za dnešní porci sci-fi Byla ale vydatná, jen což! :-D

Odpovědět


Co bylo včera sci-fi, dneska je realita.

Jiří Novák,2013-04-23 19:06:52

A pokud vás podobné fantasie baví, zkuste určitě Diamantový věk od Neala Stephensona.

Odpovědět


sci-fi

Jarda Pešek,2013-04-24 07:27:39

Sci-fi? 3D tisk se už dlouho používá. V tomto případě se musí vyvinout přístroj, který bude pracovat s větší energií, protože to bude evidentně energeticky náročné. Jinak samotný princip složitý není. Má to tu výhodu, že nejdražší bude jen první stroj. Další už budou prakticky zadarmo.

Odpovědět


Tomáš Bartoň,2013-04-24 17:30:59

2 Jarda Pešek no, od toho jsou různé dnes již velmi specializované obory, aby produkovaly výrobky v požadované kvalitě a složitosti. Není to zdaleka pouze otázka velikosti trysky v pomyslné tiskárně :-)

Odpovědět

Milan Bačík,2013-04-23 10:46:58

Větší blbost jsem na Oslovi dlouho nečetl. Zkuste se občas zamyslet nad tím co přebíráte. Jaké jsou vlastnosti materiálú z 3D tiskáren? A jaká je jejich cena? To jsou dva nejdúležitější faktory. První omezuje na co se dají 3D tiskárny využít. Druhý pak zase kdy je výhodné je využít.

Odpovědět


Nepředstavitelné

Ondi Vo,2013-04-23 14:07:02

tímto způsobem syntetizovat z prášku vysoce legované oceli a jiné kovy, které by nahradily válcováním a kalením zpevněné díly.
Součásti motorů mají nadto speciálně upravený povrch dílů.
Si myslím, že se těm vizionářským poručíkům trochu splašila fantazie.

Odpovědět


Jde to

Petr Kuběna,2013-04-23 23:42:15

Právě při čekání na start rakety Antares jsem sledoval NASA TV a části SLS jsou dělány na 3D tiskárnách. Nejedná se samozřejmě o klasické plastové trysky. V jemném kovovém prášku se pomocí laseru vytváří tavením struktury podle potřeby. Samozřejmě takový stroj stojí miliony, ale konkrétně ukázaná vyrobená součástka je stála už jen 30 centů. Takže se nejedná až o takové sci-fi, jak se na první pohled může zdát.
Tady jsem našel video, které to popisuje: http://www.youtube.com/watch?v=aUO7his29RQ

Odpovědět


Dnes sci-fi, zítra možná

Jiří Brunner,2013-04-24 01:12:40

Kdyby Vám před 25 lety někdo řekl, co všechno budete mít v malém přenosném telefonu......

Odpovědět


Já vím, já vím.

Ondi Vo,2013-04-24 03:22:03

Člověk nemá říkat nikdy nikdy.

Tak před 150 lety tvrdili vizionáři, že za pár desetiletí bude mít každá rodina svou malou parou poháněnou vzducholoď.
Před sto lety zase kolovala představa o osvobozené domácnosti, kdy bude v kuchyni několik kohoutků, jeden na pivo, druhý na dršťkovou polévku, další na kafe ... a o úklid se bude starat pan Robot.

No a před padesáti lety kolovala domněnka, že za dvacet let bude elektřina prakticky zadarmo, vyráběná domácími fůzními reakrory. Dokonce i letadla měla jaderné pohony.
V sedmdesátých letech se plánovalo na rok 2000 trvalé osídlení Měsíce a Marsu.

Zajisté jsou komplikované mašiny realizovatelné, ale musíme si počkat, jestli se ta vize splní. O 3D tiskárnách vím už od sedmdesátých let, měly po domácnostech vyrábět náhradní součástky do televizorů, rádií, automobilů a pod.

V padesátých letech se například předpokládalo, že do konce století budou vyhubeny veškeré nemoci, včetně rakoviny a rýmy. Zase se nepsalo o transplantacích orgánů odebraných dárcům, nýbrž o uměle zhotovených orgánech (i o srdcích, ledvinách, očích...) plně nahrazujících původní.

Budoucnost se nedá předvídat, dá se o ní pouze spekulovat.

Odpovědět

3D tisk

Jarda Pešek,2013-04-23 07:48:59

Bylo by dobré, kdyby se na 3D tisk soustředil vývoj, protože 3D tisk bude důležitý pro kolonizaci a průmyslové využití vesmíru. Díky 3D tisku pak nebude problém vysílat do vesmíru automatické sondy, které pak budou schopny samy postavit budovy, doly a továrny. Samozřejmě tu existuje jedno riziko. Kdyby se nějakým způsobem tyto stroje staly autonomní a získaly rozum, pak by pro nás mohly být nebezpečné.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace