Chytrá puška, se kterou trefí úplně každý  
Precision Guided Firearm (PGF) od TrackingPoint sama zaměřuje zvolený cíl a vypočítává nejvhodnější okamžik ke střelbě. Stanou se chytré zbraně reálnou hrozbou pro veřejnost?

 

Zvětšit obrázek
Nejspíš nemine cíl. Kredit: TrackingPoint.


Zastřelit někoho na velkou vzdálenost, to není jen tak. Profesionální odstřelovači a lovci by jistě mohli vyprávět. Teď ale ve Spojených státech přichází na trh inteligentní puška nacpaná důvtipnou technologií, se kterou by to měl dokázat prakticky každý. Mezi odborníky i střelci se mísí nadšení z pozoruhodné technologické novinky s obavami o bezpečnost veřejnosti.

 

Zvětšit obrázek
Zaměřování s PGF. Kredit: TrackingPoint.


Zázračná zbraň nese jméno Precision Guided Firearm (PGF) a na trh ji přináší společnost TrackingPoint, startup sídlící jak jinak než v texaském Austinu. Puška PGF přijde na 22 tisíc dolarů a na 500 až 900 metrů se s ní trefí každý trouba. Prezident TrackingPointu Jason Schauble uvádí, že jejich zbraň využívá technologii zaměřování ze stíhacích letounů, jejichž zbraňové systémy při vzdušných soubojích zaměřují a odpalují rakety vzduch – vzduch, aniž by pilot musel rakety detailně zaměřovat. Podle výrobců se PGF hodí k použití na safari či podobných lovech, pro management lokalit s nebezpečnými zvířaty, pro soutěže ve střelbě na velkou vzdálenost a také pro odstřelovače ozbrojených složek.


Při střelbě s puškou PGF si uživatel v zaměřovací optice zbraně zvolí svůj cíl a zbraň pak už sama rozhodne, kdy je nejvhodnější okamžik k výstřelu. Inteligence zbraně přitom bere v úvahu parametry jako je rychlost větru, teplota vzduchu, vlhkost, chvění rukou střelce, zpětný ráz zbraně anebo působení gravitačního pole Země. Pro takové výpočty je PGF vybavena počítačem, který běží na operačním systému Linux, laserovým dálkoměrem, digitální kamerou, a také barevným displejem s vysokým rozlišením. Uživatel zbraně prostě zacílí a stisknutím tlačítka poblíž spouště potvrdí výběr cíle.

 

Zvětšit obrázek
Jason Schauble,
ředitel TrackingPoint.
Kredit: US Marine Corps.


Počítač zbraně pak sleduje pohyb cíle a udržuje si ho v zaměřovači. Pokud není cíl perfektně zaměřen, tak zbraň zesiluje odpor, který klade spoušť střelci a uvolní ji jen v případě, že je cíl přesně v kříži zaměřovače. Pak už zbývá jenom vystřelit a vyslat kulku ke vzdálenému cíli.

Zvětšit obrázek
K mání za 22 tisíc dolarů. Kredit: TrackingPoint.

Puška PGF je výjimečná i tím, že je vybavená bezdrátovým systémem Wi-Fi, který uživateli umožňuje stahovat si obraz ze zaměřovací optiky do chytrého telefonu či tabletu, popřípadě ho sdílet na Facebooku.


Bylo by naivní si myslet, že se proti podobné zbrani neozvou nazlobení odpůrci. Někteří američtí vojenští veteráni mají za to, že by PGF neměla být dostupná pro civilisty, kteří by s ní mohli být loveni až příliš snadno. Někteří lovci si zase myslí, že chytré zbraně jako je tato ubírají lovu charakter férových soubojů mezi lovcem a kořistí. Obavy sdílí i britský zbraňový analytik Noel Sharkey z Univerzity ve Sheffieldu. Podle něj byla dalekonosná střelba se smrtící přesností doposud hájemstvím tvrdě trénovaných profesionálů. A teď by jejich práci mohl dělat každý. Jak je vidět, po nedávno ohlášených 3D tištěných zbraních dostupných online se objevuje nová problematická technologie, tentokrát chytrých zbraní.


 

Literatura

NewScientist 20.5. 2013, Wikipedia (Precision guided firearm).

 

Datum: 21.05.2013 16:47
Tisk článku

Benny Blu Žraloci - Wolf Michael, Steifenhofer Harald
 
 
cena původní: 42 Kč
cena: 35 Kč
Benny Blu Žraloci
Wolf Michael, Steifenhofer Harald

Diskuze:

Férový lov...

Sepp Winkler,2014-05-06 15:00:57

Hovoriť o férovom love pri použití akejkoľvek ďalekonosnej zbrane a v podstate zbrane je smiešne a poukazuje na to, aký je človek sebecký. O férovom love by sa dalo hovoriť vtedy, keď sa stretne nahý človek s korisťou, ktorú chce uloviť z dôvodu NASÝTENIA a ukáže svoje schopnosti a zručnosti. Zvieratá totiž nedisponujú žiadnym zvýhodnením pre svoju obranu a prípadný útok.

Hovoriť o športovom love, alebo o love ako o športe je rovnako sebecké a neetické. Nepoznám iného živočícha okrem človeka, ktorý si zo zabíjania robí zábavu.

Áno, zbraň by mala byť k dispozícii len určenej skupine profesionálov na eliminovanie nebezpečných indivíduí za zákonom stanovených a kontrolovaných podmienok.

Odpovědět

jeden nezapomenutelný

Jaroslav Lepka,2013-05-23 10:22:10

Už jste zapomněl na dudlík ?

Odpovědět

Střílení zvířat

Vít Výmola,2013-05-23 10:19:04

Klidně mě mějte za psychopata, ale mám mnohem větší problém sledovat na těch reklamních spotech střílení do nevinných zvířat, než kdyby tam stříleli lidi.

Odpovědět


No tak dobrá,

Radim Dvořák,2013-05-24 01:51:34

mám Vás za psychopata. :-) Spokojen?

Odpovědět

Je to zložitejšie

Senior Senior,2013-05-22 21:19:18

Ono to s tou presnou streľbou nie je také jednoduché. Presné zacielenie v momente výstrelu ešte nezaručí presný zásah a každý kto zoberie zbraň do ruky bude pri rovnakom zacielení strieľať inde. Rozdiely nemusia byť veľké, ale na uvedené vzdialenosti budú dosť značné.

Odpovědět


Re:

Vít Výmola,2013-05-23 10:17:30

To je pravda. Nicméně největší nepřesnost při střelbě je způsobena až po zacílení. Poměrně přesně jenom tak zamířit puškohledem na cíl není problém skoro pro nikoho. Udržet cíl i při výstřelu, to už je mnohem větší problém, nehledě na opravu zacílení podle větru, vzdálenosti a podobně. Všechno tohle popsaný systém řeší.

Odpovědět

úžasné

Jaroslav Fišer,2013-05-22 17:35:04

a co takhle vymyslet udělátko, které by nakrmilo lidi?
jenže s tím se nedá střílet lidi, že?

Odpovědět


Takových je spousta

Pavel Hudecek,2013-05-22 20:47:55

A taky se najde spousta lidí, kteří proti tomu protestují. Typickým příkladem budiž zlatá rýže.

Odpovědět


ale vsak

Daniel Konečný,2013-05-22 22:09:14

mene lidi -> usetrime jidlo

Odpovědět


poslal jsem to špatně :

Jaroslav Lepka,2013-05-23 10:23:49

Zapomněl jste na dudlík ?

Odpovědět

ach ta čeština

Jan Poslušný,2013-05-22 10:57:27

Hezký článek, ale věcně správně je oDstřelovač. Viz např. http://www.britskelisty.cz/0006/20000613n.html

Odpovědět


opraveno

Admin stránek,2013-05-22 15:06:47

diky, je toho hodne, co nevime, kazda pomocna ruka na klavesnici, ktera pomuze osla vylepsovat, budiz pochvalena. Casto nestihame cist diskusi, a tak prosime pro rychlejsi reakci (a aby nezapadla) poslat připadne na ja(zavinutec)osel.cz
Diky

Odpovědět

Doufám, že když už je to postavené na Linuxu,

Barak Obava,2013-05-22 09:13:15

tak je to opensource ;-)

Odpovědět

dobrá zbraň

Lukáš Píše,2013-05-22 08:57:22

Určitě se bude dobře prodávat a nakonec výjde i ve verzi pro útočné pušky...člověka to vede k myšlence co se zásobami současných zbraní asi se někde budou muset udat případně použít...na to bude potřeba válka.

Odpovědět

Jatecni pistole

Martin Tůma,2013-05-22 08:46:10

Tahle puska posouva lov na uroven jatek. Kazdy neumetel ted bude strilet jako profesional :), pockejte az to nakoupi Talibanci a dalsi podobni

Odpovědět

COOL HRAČKA! :-)

René Henc,2013-05-22 01:39:35

Hned bych ji bral, mám zbroják a střílím rád, tak bych ji i využil.

A argumenty, že s touhle technologií bude střelba na větší vzdálenost příliš snadná i pro neprofesionály, jsou tak akorát na úrovni argumentace proti kalkulačkám, když se poprvé objevily a nahradily papír, tužku a logaritmické pravítko. Prostě pokrok.

Odpovědět

férový souboj

Jan Turoň,2013-05-21 20:52:54

Chytré zbraně jako je tato ubírají lovu charakter férových soubojů mezi lovem a kořistí.

Dobrá, lovci: dejte mi obyčejnou pušku, svlíkněte se do slipů a pobíhejte po lese - já se vás budu snažit zastřelit. Podle vašich slov je to férový souboj.

Odpovědět


Napájení

Marek Černocký,2013-05-22 11:06:57

U téhle nové zbraně má zvěř aspoň šanci, že se lovci vybijí baterky :-)

Odpovědět


Když je lovec na baterky,

Ota Beran,2013-05-22 13:16:37

tak je možné, že se mu občas vybijí. ;o)

Horší by bylo, kdyby se vybily u té pušky, to by jí pak vyspělá elektronika byla nadobro k ničemu.

Odpovědět

A tohle narozdíl od "zbraně", která možn

Jenda Krynický,2013-05-21 19:48:29

i pět výstřelů, skutečně je nebezpečné.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace