Obranyschopnost organismu ve stavu beztíže  
Když se setkáme s infekcí, jak dopadneme záleží na výkonnosti imunitního systému. Důležitou roli v něm hrají bílé krvinky označované jako T-lymfocyty. Jsou to malí generálové, kteří rozkazují služebně mladším a proto na jejich zdravém úsudku hodně záleží. Bohužel jim pobyt v kosmu zrovna nesvědčí. Proč a co by se s tím mohlo dát dělat, má zjistit výzkum probíhající na ISS.


O tom, že stav beztíže má na imunitu astronautů nepříznivý vliv se ví už dlouho. Třeba během programu Apollo se u 15 z 29 astronautů projevily různé infekce během letu, nebo krátce po něm. Na ISS proto v letech 2006 a 2007 probíhal experiment Leukin-2. Který se zaměřil právě na proces aktivace T-lymfocytů. S přihlédnutím k výsledkům z dřívějších podobných experimentů (Leukin a Interleukin-2) se zjistilo, že ve stavu beztíže dochází k aktivaci T-lymfocytů pomaleji než na Zemi. Program Leukin navíc ukázal, že k tomuto zpomalení dochází už po pouhých 60 hodinách pobytu v kosmu.

 

Zvětšit obrázek
Evropský astronaut Thomas Reiter při práci na zařízení AstroLab, ve kterém se prováděl i experiment Leukin. (Zdroj: http://www.nasa.gov/)


Bývalá americká astronautka Millie Hughes-Fulford (na misi STS-40 strávila 9 dní) nyní pracuje jako ředitelka laboratoře pro růst buněk na Kalifornské univerzitě. Právě ona se dlouhodobě zabývá výsledky získanými z projektu Leukin. “Je to podobné jako v matematice – když odstraníte jednu proměnnou, můžete vyřešit rovnici. A při experimentech na ISS se odstraňuje vliv gravitace. Díky tomu můžeme lépe pochopit, jak v budoucnu léčit tady na Zemi.


Výzkum projektu Leukin ukázal, že existují specifické genetické spouštěče, které rozhodují o tom, zda dojde k aktivaci T-lymfocytu, či nikoliv. “Dostali jsme opravdu hodně zajímavé výsledky. Poprvé v historii někdo definitivně prokázal, že přítomnost či nepřítomnost gravitace způsobuje rozdíly v aktivaci T-lymfocytů,” dodala Millie Hughes-Fulford.

 

Zvětšit obrázek
Nizozemec André Kuipers u inkubátoru Kubik. (Zdroj: http://www.nasa.gov/)


K výzkumu se použily vzorky od čtyř lidí, které byly rozdělené do dvou skupin. Díky tomu je mohli vědci navzájem porovnávat. O správné podmínky pro buňky se staral evropský přístroj Kubik, který by se dal charakterizovat jako malý inkubátor. Každý vzorek vážil sotva 1 gram. Výsledky ukázaly, že T-lymfocyty ve stavu beztíže mají zpomalenou rychlost mezibuněčných odpovědí. “Jakmile se aktivují T-lymfocyty, je zajištěná aktivace i dalších složek obranného systému. Aktivace T-lymfocytů je tedy klíčová a má vliv na všechny ostatní buňky. Pokud k aktivaci nedojde, jsou buňky, které by mohly bojovat proti nepříteli mimo provoz, nebo pracují pouze v omezeném režimu,” vysvětluje Millie Hughes-Fulford.

 

Zvětšit obrázek
Takto známe T-lymfocyty ze známého seriálu Byl jednou jeden život. (Zdroj: http://www.betaseries.com/)


Jak konkrétně se na T-lymfocytech projevuje stav beztíže? Dochází k takzvané imunosupresi, tedy snížení imunity. Jednak se pomaleji množí – jejich mitóza není tak rychlá jako obvykle, kromě toho produkují méně cytokinů, proteinů, které fungují jako mezibuněční poslíčci ve stavu ohrožení. T-lymfocyty je produkují za účelem varování okolních buněk. Cytokiny třeba dávají pokyn k rychlejšímu dělení, nebo diferenciaci určitých typů buněk. A konečně třetí v mikrogravitaci pozorovaný efekt – bílé krvinky produkují méně protizánětlivých látek, které pomáhají rychlejšímu hojení. Podtrženo a sečteno – Vzhledem k pomalejší aktivaci T-lymfocytů získávají patogeny čas navíc. Mohou se tak množit a ve výsledku zatopí organismu víc, než normálně.


 

Zvětšit obrázek
Millie Hughes-Fulford v době, kdy ještě byla v NASA. (Zdroj: http://upload.wikimedia.org/)

Mezi známé příklady imunosuprese v zemské tíži patří třeba nemoc AIDS, revmatoidní artritida, nebo vysoký věk. To je ostatně důvod, proč starší lidé těžce bojují s infekcemi, jako je třeba zápal plic. Poznání, jak funguje imunitní systém na buněčné úrovni poskytuje mocný nástroj pro rozvoj léčby přímo u jádra odpovědi. Millie Hughes-Fulford to v nadsázce připodobňuje k politickým mírovým rozhovorům: “Místo toho, abysme v půlce války zvedli nad hlavu bílou vlajku, můžeme se postarat o to, že konflikt vůbec nevypukne.” Pokud by lékaři dokázali izolovat a nebo dokonce kontrolovat projevy imunitního systému, zvýšilo by to šance na uzdravení pacienta.


Millie Hughes-Fulford už připravuje pro ISS další studii, kterou svým grantem podpořil dokonce National Institutes of Health, nebo Centrum pro pokročilý vědecký průzkum ve vesmíru. Experiment ponese název T-Cell Activation in Aging. Jeho úkolem bude hledání nových mechanismů, které by pomohly ke kontrole genů zodpovědných za aktivaci T-lymfocytů. Na ISS je dopraví soukromá zásobovací loď Dragon v rámci mise SpX-3, ke které by mohlo dojít během letošního prosince.


Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/news/immunology_insights.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Millie_Hughes-Fulford
http://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/experiments/919.html
http://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/experiments/261.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/T-lymfocyt
http://cs.wikipedia.org/wiki/Cytokin
Zdroje obrázků:
http://upload.wikimedia.org/…/Healthy_Human_T_Cell.jpg/768px-Healthy_Human_T_Cell.jpg
http://www.nasa.gov/images/content/748800main_2_XL.jpg
http://www.nasa.gov/images/content/748798main_1_XL.jpg
http://www.betaseries.com/data/banners/episodes/79158/316493.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/77/NASA-MHughes-Fulford.JPG
Psáno pro Kosmonautix a Osel.cz

Autor: Dušan Majer
Datum: 26.06.2013 17:19
Tisk článku

Návod na prežitie pre muža - Bukovský Igor
 
 
cena původní: 750 Kč
cena: 668 Kč
Návod na prežitie pre muža
Bukovský Igor
Související články:

Ženám se imunitní systém porouchává častěji než mužům, proč?     Autor: Josef Pazdera (22.04.2019)
Nobelova cena za objev dendritických buněk     Autor: Josef Pazdera (05.10.2011)
Nová šance pro bublinové děti     Autor: Jaroslav Petr (05.04.2005)Diskuze:

Větší G, nebo být stále v pohybu (dlouhověcí lidé)

Jaroslav Mrázek,2013-06-27 12:26:01

A máme vzorec, jak se dožít stovky, prostě pohyb, činnost, žádné polehávání a pohodlný život. Stále budit imunitní systém a trénovat ho fyzickou zátěží. Okysličený mozek, jako vedlejší produkt, bude výkonnější, tělíčko zdravější....no a víme jak - pořiďte si psího kamaráda a pohybu si užijete do sytosti. A koukejte vypadnout od toho počítače ! :-)

Odpovědět

Dark Black,2013-06-26 18:32:05

Když ve stavu beztíže bílé krvinky snižují svou efektivitu, nemůže to fungovat i obráceně, tedy že by se v silnějším gravitačním poli jejich výkon zvyšoval?

Odpovědět


Josef Šoltes,2013-06-27 00:17:04

Zajímavý nápad, bude záležet na samotném mechanismu aktivace a deaktivace T-lymfocytů a důvodu, proč je gravitací ovlivněn. Obávám se, že to v článku není zmíněno a asi to zatím neví ani samotní výzkumníci. Mechanismus reakce na gravitaci není ve zdrojích popsán.

Odpovědět


Mad Max3,2013-06-27 00:23:59

Spis bych ocekaval opet slabnuti dle gaussovy krivky.
Slo by to overit podstatne snadneji.

Odpovědět


Možná to je jako nesymetrický kondenzátor -lifter

Jaroslav Mrázek,2013-06-27 12:32:40

Tam máte trojůhelník ze špejlí se sloupky v rozích. Na sloupcích je dokola drátek, na vocích pásek s mnohonásobně větší plochou a napaájení stejnosměrným proudem o vysokém napětí to létá. Jak to souvisí? Pulzující stejnosm.napětí a létá to stejně dobře a "míň to žere" (až uslyšíte vrnět UFO, tak víte, že jim to málo žere). Analogicky ne trvalé zvýšení G, ale pulsy by měly stačit k témuž efektu (hopsat, chodit, být v pohybu, pulzovat ). Co vy na to ?

Odpovědět


mechanismus

Matyáš Patlevič,2013-06-27 14:20:04

S těmi pulzy bych to neviděl něják slavně, s analogiemi tohohle typu je vždy problém :-)
Opravdu bude záležet na mechanizmu, třeba jen lymfocytu stačí minimální množství gravitace pro aktivaci nějaké signální dráhy/receptoru. Taky se mi nezdá, že by platilo čím více G, tím lepší imunitní odpověď a i kdyby ano, viděl bych to spíš na stimulaci alergických reakcí. Každopádně je to všechno jen vaření z vody...

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace