Parazitické vosičky se vozí na motýlicích  
Nově objevená tchajwanská vosička Hydrophylita emporos se ráda vozí na motýlicích a ještě jim za odměnu pojídá vajíčka.

 

Zvětšit obrázek
Vosička (uprostřed) se veze na motýlici. Kredit: Shih et al. (2013) PLoS ONE. 

Andrew Polaszek. Kredit: Natural History Museum, London.

Náš svět je bezesporu zvláštní. Co ale předvádějí rozliční paraziti svým výstředním životním stylem, kterým se snaží zajistit pokračování rodu, nad tím obvykle zůstává rozum stát. Nedávno objevili dalšího takového výstředníka na podivuhodném Tchaj-wanu. Před zraky vědy se tam doposud ukrývala parazitická vosička z čeledi drobněnkovitých (Trichogrammatidae).

 

Štastní objevitelé Yuan Tung Shih z Národní tchajwanské univerzity a Andrew Polaszek z Přírodopisného muzea v Londýně a jejich kolegové vosičku pojmenovali velmi sympaticky až libozvučně Hydrophylita emporos. Příbuzné druhy jsou zatím známé jen z jižní Ameriky. K objevu došlo tak, že si Shih při sběru hmyzu na lokalitě Alibang poblíž hlavního města Tchaj-pej všiml drobných vosiček, které se vozily na zádech elegantních motýlic druhu Psolodesmus mandarinus. Podle všeho vosičky na motýlicích čekají, až jejich dopravní prostředek začne klást vajíčka do vody a pak k nim svižně nakladou svá vlastní vajíčka. Larvy vosiček si pak pochutnávají na vajíčkách motýlic. Shih se očividně zaradoval, vše pečlivě nafotil a natočil na video a s několika exempláři vosiček poslal do Londýna Polazsekovi.

 

Zvětšit obrázek
Motýlice s vosičkou nahoře na bázi zadečku. Kredit: Shih et al. (2013) PLoS ONE.

Polazsek je světovým expertem na tyto parazitické vosičky a záhy zjistil, že jde o nový druh pro vědu. Blízké druhy se sice také přiživují na vajíčkách motýlic, nyní je to ale vůbec poprvé, co někdo v této skupině vosiček pozoroval stopování na hostitelském druhu. Teď se to navždy projevilo ve jménu nové vosičky. Emperos totiž latinsky znamená pasažér.

 

Zvětšit obrázek
Hydrophylita emporos. Kredit: Yuan Tung Shih.

Jak vlastně vosičky stopující si motýlice žijí? Podle toho mála, co zatím víme, samci žijí skrytým způsobem života, protože badatelé přes vynaložené úsilí objevili pouze jediného mezi celkem 125 exempláři. Možná prý tráví většinu života pod vodou. Zřejmě mají šikovné triky, s jejichž pomocí se vozí na motýlicích a také vydrží 24 hodin pod vodou. Fascinovaní Shih, Polazsek i další vědci teď budou na severním Tchaj-wanu hledat další zajímavosti o jejich biologii.

 

Zvětšit obrázek
Entomologický ústav AVČR. Kredit BC AVČR.

Vladimír Půža z Laboratoře entomopatogenních hlístic Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích považuje u jinak zajímavé novinky za především hodné pozornosti, že jde o vodní prostředí a že badatelé pořídili detailní videozáznam. Jinak je podle Půži cestování na hostiteli u čeledi Trichogrammatidae dobře známé, například u druhů parazitujících vajíčka motýlů. Drobné vosičky špatně létají a tak je pro ně takový transport výhodný. Nejedná se podle něj ale o univerzální strategii, protože u mnoha druhů stopuje jen menší část populace. I když, u nové vosičky Hydrophylita emporos by se podle Půži mohlo jednat o těsnější vazbu, kdy motýlice vosičku nejenom dopraví na místo snůšky vajíček, ale pomáhá jí i proniknout pod vodní hladinu. 

Video New Scientist

 


Literatura

Natural History Museum News 24.7. 2013, NewScientist 26.7. 2013, PLoS ONE 8(7): e69331.


 

Datum: 30.07.2013 20:35
Tisk článku

Paraziti - Dunn Rob
 
 
cena původní: 398 Kč
cena: 346 Kč
Paraziti
Dunn Rob

Diskuze:

Vďaka za pekný článok,

Rudolf Dovičín2,2013-09-01 04:09:34

ja len, že na tom detailnejšom zábere na bázu zadočku vidím až 4 osičky.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace