Co ovládá výtrysky vody z tygřích pruhů Enceladu?  
Podle nových snímků zařízení VIMS sondy Cassini souvisí intenzita tryskání vody na Enceladu se vzdáleností měsíce od Saturnu. Gravitace plynného obra zřejmě reguluje velikosti otvorů v tygřích pruzích, kudy voda na Enceladu tryská.

 

Zvětšit obrázek
Výtrysky na Enceladu. Kredit: NASA/JPL/Space Science Institute.


Měsíce plynných obrů Sluneční soustavy jsou samá podivuhodnost. Ledový Enceladus, šestý největší měsíc Saturnu, nepřestává fascinovat svými takzvanými tygřími pruhy. Jsou to víceméně rovnoběžné prolákliny v oblasti jižního pólu Enceladu, které v roce 2005 objevila sonda Cassini. Tygří pruhy mají vyšší teplotu nežli okolí a podle všeho jsou projevem aktivního kryovulkanismu. Zblízka je krásně vidět, jak z nich tryská voda s organickými částicemi do okolního prostoru.

 

Zvětšit obrázek
Matt Hedman.
Kredit: Cornell University.


Matt Hedman z Cornellovy univerzity v Ithace, který je členem odborníků týmu Cassini a jeho kolegové nedávno poprvé přímo pozorovali, jak se chovají výtrysky vody na jižním pólu Enceladu a co je pohání. Podle Hedmana Enceladus funguje jako zahradní hadice s nastavitelnou tryskou. Tryskání vody z Enceladu se očividně mění podle toho, jak daleko je právě měsíc od své planety. Když je Saturnu nejblíže, tak je zahradní hadice Enceladu takřka zavřená a nejvíc stříká, když je Enceladus od Saturnu nejdál. Vše nasvědčuje tomu, že si gravitace Saturnu s Enceladem pohrává jako s nějakou koupací hračkou.


 

Zvětšit obrázek
Ne zcela srozumitelné snímky Enceladu z VIMS. Vlevo nejdále od Saturnu, vpravo nejblíže. Kredit: NASA/JPL-Caltech/ University of Arizona/Cornell/SSI.

Podle Hedmanova spolupracovníka Christophea Sotina zřetelná reakce tryskající vody Enceladu na působení planety Saturn naznačuje, že tyto výtrysky vyvěrají z obrovského zásobníku kapalné vody. To je samozřejmě vzrušující představa, protože kde je spousta vody, tam pozemšťan ihned tuší možnost osídlení nějakým zajímavým životem. Enceladus je nepochybně velmi lákavým cílem pro objevitelské výpravy, ať už opatrně robotické, či statečnější, s lidskou posádkou.

 

Zvětšit obrázek
Termální mapa tygřích pruhů na jižním pólu Enceladu. Kredit: NASA/JPL/


Vědci si už dlouho mysleli, že se výtrysky vody z tygřích pruhů Enceladu mění v čase, až doposud se ale nikomu nepodařilo prokázat v jejich změnách nějaký rytmus. Hedman a spol. měli k dispozici infračervená data o celých výtryscích, pořizovaná během delší doby spektrometrem VIMS (Visible and Infrared Mapping Spectrometer) z paluby sondy Cassini. VIMS měří odražené i emitované záření atmosféry i prstenců Saturnu a také jeho měsíců ve vlnových délkách od 350 do 5100 nm a tím získává spoustu zajímavých dat.

Zvětšit obrázek
Sonda Cassini manévruje u Saturnu. Kredit: NASA, Wikimedia Commons.

Mimo jiné v letech 2005 až 2012 nasbíral přes 200 snímků výtrysků na Enceladu, které teď využil Hedmanův tým. Na snímcích je prý vidět, jak se výtrysky na Enceladu zesilují, když se měsíc vzdaluje od Saturnu a pak zase zeslabují, když se k němu opět blíží. Když je Enceladus nejblíže Saturnu, tak jsou jeho výtrysky pouze čtvrtinové oproti době, kdy od Saturnu nejdále.
 

Zdá se, že když je Enceladus blíž Saturnu, tak gravitace plynného obra více uzavírá tygří pruhy a tím přiškrcuje tryskání vody z vnitřku měsíce. Mise Cassini opět prokazuje, jak je Saturn se svými prstenci a měsíci pozoruhodným a nesmírně dynamickým objektem v blízkém vesmíru.

 

 

 


Literatura

Jet Propulsion Laboratory News 31.7. 2013, Nature online 31.7. 2013, Wikipedia (Enceladus – moon, Tiger Stripes – Enceladus).


 

Datum: 07.08.2013 16:24
Tisk článku

Související články:

Nefritový králík se probudil po měsíční noci     Autor: Vladimír Wagner (01.02.2019)
Špatná zpráva? Život se možná na Zemi objevil díky gigantické srážce     Autor: Stanislav Mihulka (26.01.2019)
Na pólech našeho Měsíce je skutečně led     Autor: Stanislav Mihulka (23.08.2018)
Kdepak Mars nebo ledové měsíce. Byl život někdy na Měsíci?     Autor: Stanislav Mihulka (24.07.2018)
Prošla naše planeta fází ohromného horkého oblaku ve tvaru koblihy?     Autor: Stanislav Mihulka (25.05.2017)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace