Podpora základního výzkumu je v ČR druhá nejvyšší mezi zeměmi OECD  
Vyplývá to ze souhrnné zprávy OECD s názvem Science Technology and Industry Scoreboard 2013 (STI), která byla před pár dny zveřejněna. STI pomáhá vládám jednotlivých zemí navrhovat účinnější a efektivnější politiku v oblasti podpory výzkumu a vývoje a sledovat pokroky směrem k vytyčeným cílům.


Zde jsou některé klíčové výstupy letošní zprávy OECD:

Investice do inovací zůstávají prioritou pro všechny země OECD, přičemž Čína se již dostala na druhé místo za USA, před Japonsko, Německo a Koreu.
Mladé, dynamické firmy přispívají více k vytváření nových pracovních míst, než se původně odhadovalo.
Mobilita výzkumných pracovníků a spolupráce mezi institucemi se zvyšuje (ČR významně zaostává).
V ČR jsou vládní příspěvky na základní výzkum druhé nejvyšší ze všech zemí OECD (1. Rusko, 3. Slovensko, 4. Maďarsko).

 

Prezident AVO Libor Kraus k výsledkům zprávy OECD dodal: „Otevřeme oči, podívejme se na politiky výzkumu a vývoje v zemích, které jsou ve výzkumu a inovacích úspěšné a aplikujme je i u nás. Jen tak můžeme být ve světě konkurenceschopní.“


Vybraná čísla:
V roce 2012 vlády zemí OECD v průměru investovaly ekvivalent 0,8% HDP do přímého financování VaV.  Korea a Finsko investovaly více než 1 %. 27 z 34 zemí v současné době podporují průmyslový VaV prostřednictvím daňových pobídek. Mladé firmy s méně než 50 zaměstnanci sice zaměstnávají pouze zhruba 11% lidí na pracovním trhu, ale generují více než 33% všech nových pracovních míst. Výzkumníci, kteří se přesunou do zahraničí, mají o 20% větší impact, než Ti, co nikdy nevycestují. Mezi lety 1995-2011 došlo v ČR k třetímu nejvyššímu nárůstu produktivity práce (hned za Estonskem a Slovenskem) ze všech zemí OECD. Celkové výdaje na VaV ve vysokém školství se v ČR za poslední dekádu téměř zdvojnásobily, což je vývoj, který kopíruje i Dánsko, Estonsko, Slovensko a Portugalsko. Země se mezi sebou značně liší v oblasti využití elektronického obchodování (e-business): zatímco průměr zemí OECD je 20 %, u Austrálie, Norska, Islandu a ČR je tento podíl nad 30 %. Celou zprávu najdete ZDE.


Pramen AVO (Asociace výzkumných organizací) 

Datum: 25.11.2013 12:36
Tisk článku

Související články:

Ekonomie pandemie: Ráznější opatření paradoxně podporují ekonomiku     Autor: Stanislav Mihulka (26.04.2020)
Skončí vzácní jednorožci ve spárech medvědů?     Autor: Stanislav Mihulka (28.01.2016)
O tržních vztazích ve vědě     Autor: Miloslav Pouzar (31.01.2012)
Auta na steroidech aneb chybějící úspory     Autor: Josef Pazdera (16.01.2012)
Medvědí útok na Citigroup rozbuškou finančního kolapsu 2007?     Autor: Stanislav Mihulka (20.12.2011)



Diskuze:

v skutecnosti KACHNA

Tomas Moravec,2013-12-03 16:22:18

Jeste, ze je v tiskove zprave odkaz na puvodni text. Obavam se, ze tu s nami nekdo hraje nepeknou hru. Jinak si nadpis clanku nedokazu vysvetlit. Vznikl totiz nepresnym prekladem teto pasaze puvodniho textu ....The government sector's contribution to basic research is largest in the Russian Federation, followed by the Czech Republic, the Slovak Republic, Hungary and China...
Tedy pokud bych to mel prekladat ja, asi bych to prelozil .... Podil vladniho sektoru na zakladnim vyzkumu je nejvyssi v Ruske Federaci, Ceske Republice. atd....
Hodinky jako holinky

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz