Nemůžete kojit? Najměte kojnou!  
Výzkumníci z Dětského zdravotního centra v Cincinnati (USA) zjistili v lidském mateřském mléce protein o kterém soudí, že jeho nízká hladina má na svědomí, proč jsou děti ve vyšším věku obézní.

Protein, který je v podezření, že brání pozdějšímu vzniku obezity se nazývá adiponectin. Vylučují jej tukové buňky, které reagují na hladinu cukerných a tukových substancí v krvi. Předpokládá se, že  adiponektin hraje úlohu v metabolické poruše, která bývá v zahraniční literatuře popisovaná jako syndrom  insulinové rezistence a který zahrnuje spojení obezity, s výskytem cukrovku 2. typu a onemocněním věnčitých cév. Tento syndrom se objevuje u 20 – 25% dospělých Američanů. Když výzkumníci sledovali hladinu  adiponectinu zjistili, že  je spojena s výskytem popsaného syndromu, přičemž  jedinci, kteří mají adiponectinu hodně vyjmenovanými  chorobami netrpí.

Molekula proteinu adiponectin. Ttvoří ji 247 aminokyselin.

Vedoucí výzkumného projektu Lisa Martin  přichází  s teorií, že adiponectin, který je přítomen v lidském mléce, ovlivňuje „naprogamování“ metabolismu už v kojeneckém věku a tak ovlivňuje ukládání tukových zásob v našem pozdějším věku. I když se doktorce Martinové zatím nepodařilo doložit jakým mechanismem by to adiponectin měl dělat, vzbudila její teorie na  symposiu pediatrů, kde výsledky svého bádání zveřejnila, a které se konalo 2. května letošního roku v San Francisku, velký zájem. Je to zřejmě proto, protože u jiného proteinu, také produkovaného  tukovou tkání a který je rovněž přítomen v mateřském mléce bylo již dokázáno, že hraje důležitou roli v regulaci ukládání tělního tuku. Tímto proteinem je leptin - hormon nasycenosti, který tělu hlásí „jsem sytý“.

Lisa Martin, absolventka University of Tennessee, a vedoucí výzkumného projektu na Cincinnati Children's Hospital Medical Center: „Hodně adiponectinu znamená nebýt tlustý a nemocný“.

Martinová soudí, že adiponectin, kterého je v mateřském lidském mléce  mnohem více než leptinu, má  obdobnou hormonální funkci jako má zmíněný leptin. Její tým nyní pracuje na tom, aby platnost své teorie potvrdila nejen  statistikou, ale i na molekulární úrovni.
I když se zatím jedná „jen o hru čísel“, zavětřit by měli výrobci Sunarů a dalších náhražek kojenecké výživy a zamyslet se nad tím, zda by  adiponectinem nešlo  tyto produkty obohacovat.  Matky, které mají strach o svou linii a nebo mléko nemají,  by udělaly nejlépe, kdyby se vrátily k věky osvědčené metodě a najaly  kojnou. Jinak svému potomkovi „zadělají“ na obezitu a spoustu zdravotních problémů.

Datum: 24.05.2004
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz