Muže všechno bolí míň  
Steroidní hormony činí muži méně citlivými k bolesti.
Říká se, že ženy vydrží větší bolest než chlapi. Jestli je to pravda, pak je to pro nás muže dvojnásobná ostuda, protože nás naše hormony obrňují proti strádání. Vyplývá to z výsledků studie, kterou provedl tým fyziologů a etologů z Princeton University vedený Michaelou Hauovou.

Vědci dali samečkům vrabců pod kůži tělísko uvolňující samčí steroidní hormon testosteron a sledovali, jak dlouho ptáci udrží nohu v misce s horkou vodou. Pokud měla voda v misce méně než 51oC, vypadali vrabci celkem spokojeně. Jakmile však teplota vody přestoupila tuto hranici, rychle nohu vytáhli z vody ven. Ptáci vybavení tělískem uvolňujícím testosteron ale snášeli vodu s teplotou 52oC třikrát déle než vrabčáci, kterým se hormonálního dopingu nedostalo. Když ptáci dostali naopak látku blokující účinky testosteronu vyprodukovaného jejich vlastním tělem, nevydrželi s nohou ani ve vodě teplé 48oC.

Testosteron podle všeho zvyšuje v těle koncentrace látek označovaných jako enkefaliny. Ty jsou přirozenými tlumiči bolestí. Hauová je přesvědčena, že pozorovaný fenomén má obecnou platnost. Testosteron podle ní tlumí bolest i u savců včetně lidí. Může jít o adaptaci na bojové střety, při nichž mívají samci v těle zvýšené hladiny testosteronu a zároveň jim hrozí akutní újma na zdraví.

Pokud se tento předpoklad potvrdí, mohl by být testosteron využit k potlačení bolesti u některých pacientů. Muži trpící chronickými bolestmi často užívají léky, které mohou snížit koncentrace testosteronu v jejich těle a to je může činit vnímavějšími k bolesti.

Copak asi říkali na tyto pokus ochránci zvířat?  Ti se asi rozčílili, až jim v krvi stoupla hladina testosteronu natolik, že byli schopni vědcům z týmu doktorky Hauové ublížit a způsobit mu značnou bolest. Sama doktorka Hauová přitom může jen těžko počítat s tím, že jí následky inzultace pomůže zvládnout zvýšená hladina testosteronu v těle.


Doktorka Hauová zjistila, že mužský hormon testosteron potlačuje vnímání bolesti.


Své pokusy provedla na vrabcích…



… kterým testosteron (na snímku v krystalické formě)…



…vyplavuje v mozku vyšší množství enkefalinů (na obrázku je prostorový model jednoho z enkefalinů) a ty tlumí bolest.



Prý by to mohlo platit i pro savce včetně člověka.

Datum: 16.06.2004
Tisk článku


Diskuze:

teplota

pazuza,2007-02-14 09:12:07

Ptáci mají tělesnou teplotu nad 40 stupňů, tak to snad pro ně nebylo zas tak bolestivé...Třeba jen měli pocit, že jim teče do bot. Otázkou zůstává, jestli je k pokusu vhodný vrabec, který ve volné přírodě mizí? :-)

Odpovědět

presne tak

pavel houser,2004-06-17 16:59:49

presne tak, predstava, ze testosteron, takovy "nabuzovac", ktery vse jakoby zintenzivnuje, snizuje vnimani bolesti, mi prijde trochu antiintuitivni (coz tedy rozhodne neznamena , ze to tak byt nemuze) :-)

Odpovědět

Stres

Richard,2004-06-17 15:16:35

Není to tak jednoduché. Hlavní součástí traumatu z bolesti je stres, který působí, ne jen čistě tělesný pocit. No a za určitých okolností-třeba při déle trvající bolesti- by tedy testosteron mohl působit právě opačně. Což asi bude ten důvod, proč muži vydrží méně....

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz