Modré růže vykvetly!  
Firma Suntory oznámila, že se jí podařilo vypěstovat růže, jejichž květy jsou modré.

Před zhruba rokem jsem na těchto stránkách popisoval dlouhou a neúspěšnou cestu za pravými modrými růžemi. Mnozí biochemici se domnívali, že se snad modrou růži do deseti let podaří vyvinout.

Začátkem července tohoto roku japonská pivovarnická firma Suntory oznámila, že se jí podařilo vypěstovat geneticky modifikované růže, které mají modré květy:

Kritici okamžitě poukázali na modrofialový odstín růží a firma potvrdila nutnost dalšího výzkumu, jenž vytvoří růži blankytně modrou.

Jak byla tato modrá růže vyvinuta? Genetici firmy Suntory vnesli do růží gen kódující syntézu modrého barviva delfinidinu .

Barvivo delfinidin je sytě modré jen v alkalickém prostředí, v kyselém prostředí červená. Protože vakuoly růží nejsou alkalické, výsledná barva je spíše modrofialová než modrá.
Zajímá vás, kolik tento výzkum stál? Suntory investovala do výzkumu modrých květů 28 miliónů dolarů (zhruba tři čtvrtě miliardy korun). Ale jelikož se na světě ročně prodá růží za 10 miliard dolarů, investice do modré růže se firmě bohatě vrátí.

A čemu že by se měli genetici věnovat dále? Možná tomu, jak v nadsázce napsala jedna čtenářka: „Měli by geneticky modifikovat muže, aby  ženám nosili růže častěji.“

PS: A co „mluva růží“? Protože modrá růže byla dlouho nedostupná, znamená výjimečnost.

Datum: 07.07.2004
Tisk článku


Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace