Starověcí Germáni nebyli tak „čistí“  
Kvůli barvě pleti a rasové nenávisti byly pronásledovány a za nelidských podmínek vězněny a umučeny miliony nevinných lidí. Z rasově nečistých lidí se měli stát otroci a zásobárna pracovní síly. Nové poznatky genetiky vrhají nové světlo na vzezření starých Germánů.

Německá antropoložka doktorka Diane Schmidtová z  University of Göttingen včera na konferenci v Brisbane (Austrálie) zveřejnila výsledky svého bádání z něhož vyplývá, že s pletí dávnověkých Germánů to nebylo takové, jak můžeme vidět v ilustrovaných učebnicích a v muzeích. Schmidtová, na základě zbytků prastaré DNA dokáže do určité míry rekonstruovat, jak staří obyvatelé planety vypadali. Je to poprvé, co zbytky DNA na kostech byly použity k určení barvy kůže a vlasů.

Schmidtová pro svůj výzkum použila až tři tisíce let staré kosterní ostatky, a jak sama říká: „Z té doby se nám od Germánů nezachovaly žádné obrázky ani fotografie. Nevíme, jak vlastně ti lidé vypadali. Muzea a publikace zobrazují lidi z té doby zkresleně, srovnávají je s žijícími lidmi dané lokality. Tak například, když děláme rekonstrukci obyvatel Afriky, myslíme si, že měli černou kůži. Ale o tom nemáme žádnou podloženou informaci. Je to jen naše přání a představa.“
Schmidtové musíme dát za pravdu. Stačí, když se podíváme jak se v průběhu času měnily naše představy o Neandrtálcích. Ve dvacátých letech jsme je zpodobňovali jako nevzhledné hloupé divochy s tmavými vlasy a ochlupením. Dnes, na základě posouzení stejných kostí a bez dalších doplňujících informací, najdete v muzeích rekonstruované neandrtálce jako lidi s modrýma očima a bílou pletí. Vypadají již inteligentně. Přitom nálezy, ze kterých vycházíme se nezměnily, jediné co se změnilo je jen ideologie našeho posuzování.

Genetické markery pro barvu
Schmidtová ve svém bádání vyšla z poznatků moderní dermatologie. Kožní nádory odhalily, že barva kůže a chlupů se řídí genetickými markery. Barvu lze určit podle přítomnosti některých mutací označovaných jako SNPs (
single nucleotide polymorphisms), které se týkají genu pro melanokortinový receptor1. Určitá sada SNPs určuje, zda osoba  je (ale též byla) například rusovlasá a jak světlou má plěť.


Diane Schmidtová ze zbytků DNA, uchovaných na této středověké lebce zjistila, že patřila někomu, kdo měl červené vlasy (foto: Sussane Hummel)

Schmidtová analyzovala zbytky DNA, které pocházely ze tří lokalit dnešního Německa. Některé kosti byly staré až 3000 let. Rozborem zachovaných zlomků genetického kódu (DNA), které se jí z kostí podařilo získat zjistila, že červené vlasy a světlá pleť se u starých Germánů vyskytovaly vzácně. Z dosud udělaných 26 vzorků, se vyskytly jen u jednoho nositele, který žil ve středověku. Ostatní osoby měly k  UV záření pleť odolnější a byla tmavá.

Lze říci, že  tímto objevem předci Němců již nejsou tak anonymní a jejich tváře dostaly reálnější vzhled. Muzea budou muset znovu poopravit exponáty ve svých vitrínách. Schmidtová, bohužel zatím nedokáže určit podíl černovlasých a blonďatých, ale i to hodlá během několika let napravit.
Nové poznatky nemíří jen do vzdálené historie, uvítaly je především kriminalisté, protože jim umožní věrněji rekonstruovat vzhled zemřelých osob a to i tehdy, když se toho z nich moc nezachovalo. A to by mělo vést k větší objasněnosti trestních činů.
Jak se asi k těmto závěrům postaví propagandisté čisté nordické rasy, až se s těmito výsledky seznámí?
Datum: 18.07.2004
Tisk článku


Diskuze:

poněmčenej slovan

Lukas B.,2007-06-07 14:04:45

ten správnej blonďatej modrookej andílek strašící v učebnicích nemá s germánem kromě řeči nic moc společného - je to poněmčenej slovan.

Odpovědět

Co Kelti?

David,2006-06-20 16:04:54

Ve starověku žili na území střední Evropy spíš Kelti viz čeští Bójové. A to asi platilo i pro většinu území Německa. Germáni přišli ze severu ze Skandinávie a původně žili asi jen na nejzažšim severu Německa a i tam se mohli s Kelty mísit. A o Keltech je známo, že byli ve skutečnosti bruneti a potvrzují to i Římani, i když občas si Římani asi pletli Kelty s Germány, protože mezi barbary moc nerozlišovali stejně jako dnes mnoho Evropanů nerozlišuje například mezi Araby, Kurdy a Peršany. Mýtus o blonďatých Galech je opravdu jen mýtus :-) Nebo snad typický dnešní Francouz je modrooký blonďák? I přes to staletý míšení by se ten jejich blonďatý typ zachoval třeba u poloviny populace, jako u Němců, ale tak tomu u Fr neni.

Odpovědět

Germáni - mýtus a realita

Zvědavec,2006-03-19 17:59:26

Těžko říct, jak to bylo, na každý objektivně podložený poznatek se těším, nicméně římský historik Tacitus, jasně o Germánech napsal: "Oči vzpurné a modré, vlasy ryšavé, těla vysoká a jen k útočení silná, Tacitus, Germania 4,

Jmenovaná vědkyně jaksi nedoložila, že kosterní pozůstatky patřily skutečně Germánům, jestliže se v Německu vykopou ze země nějaké kostry, tak to přece neznamená, že se jedná o kostry germánských kmenů, pochybuji, že se podle kostí dá poznat, zda jde o Germána, Kelta, Slovana apod.

Dále rusovlasých je v populaci obecně málo několik procent, takže je pochopitelné, že jich je málo i mezi kosterními pozůstatky.

Bohužel řada vědců chce přijít s něčím novým a to za každou cenu, doufám, že se jednou dočtu o konečném výsledku tohoto výzkumu

Odpovědět

musí se brát s rezervou

Nilsson,2004-11-20 12:55:13

Tento "objev" je nutno brát s velkou rezervou. Zachovaly se nám zprávy ze starého Říma, které vypovídají o tom, že Germáni byli hlavně světlovlasí či rusovlasí. Nevylučuje se však existence Germánů-brunetů. Je třeba také poznamenat, že se Germáni (či proto-Germáni) mohli mísit s migračními vlnami, které tou dobou Evropou procházeli a také je tu možný vliv rysů ze starého Říma, se kterým se obyvatelé svobodné Germánie blízko římských hranic setkávali. Možná by bylo lepší zkoumat pozůstatky starých Germánů nejen ve střední Evropě, ale i v jižní Skandinávii a jiných oblastech.

Odpovědět


.

Harald Ormsson,2006-01-18 00:13:36

Co je vlastně Germán, he? A kde berete jistotu, že se dá Římanům věřit? Ta jejich "historická" díla sou stejně snůšky nesmyslů a místo statistických poměrů barvy pleti a vlasů mezi nějakými "barbary" ze severu stejně tehdejší autoři zachytili jen jakýsi dojem - jako když si dnes myslí kde kdo o Skandinávcích, že jsou všichni blonďatí a rusovlasí a tím křivdí všem tmavovlasým Švédům...
A vůbec by se asi romantické duše podivili, jak byli třeba Kelti v reálu tmaví.

Odpovědět

koukam

Marie Roztocilov8,2004-08-06 12:26:46

do cisarskeho Rima se dovazely z Germanie plave vlasy na vyrobu paruk. Ze by se ti Germani odbarvovali ?

Odpovědět


Jo, už to tak vypada

Colega,2004-11-08 02:05:01

Jo, už to tak vypada

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz