Jak je důležité míti bakterie  
Octomilky, které se v raných fázích života potkají s bakteriemi, žijí o třetinu déle než mušky odchované ve sterilním prostředí. Naopak, v pokročilém věku má odstranění bakterií na délku života pozitivní vliv.

Tým vědců vedených Tedem Brummelem z Houston State University odchovával mušky octomilky ve sterilním prostředí a zjistil, že se mušky dožívají o třetinu kratšího života než octomilky vyrůstají v přítomnosti bakterií. Pro tento efekt je kritický první týden života dospělého jedince. Při proměně larvy na dospělce prudce roste v těle mušky koncentrace steroidního hormonu ekdysonu, který většinu jejích  původních bakterií vyhubí. Pro dlouhý život je nezbytné, aby si octomilka svou mikroflóru alespoň na čas obnovila. Pokud o své bakterie později přijde, život jí to nezkrátí. Naopak, pokud muška přijde o své bakterie skutečně „na stará kolena“, pak se jí život prodlouží asi o 10%.


O mechanismu tohoto efektu se zatím jen spekuluje. Ve stáří zřejmě slábne obrana těla a původně neškodné bakterie se mohou stát hrozbou. Jejich odstranění tedy zvířeti uleví. Efekt přítomnosti bakterií v prvních fázích života dospělce se vysvětluje o poznání hůře. Během proměny se dějí převratné věci ve využívání tukových rezerv a lze proto předpokládat, že bakterie zasahují to energetického metabolismu octomilek. Je to zatím sice jenom spekulace, ale pokud se potvrdí, bude to znamenat, že i tento „elixír mládí“ má vztah k fungování energetického metabolismu. Omezením příjmu energie je známé jako faktor schopný výrazně prodloužit život u širokého spektra organismů – od kvasinek až po primáty. Podle všeho se při něm účastní molekuly sirtuinů schopných chránit DNA před poškozením.


Zaneřádit se v mládí bakteriemi – takový je recept octomilek na dlouhověkost.


Pramen: PNAS

Datum: 21.08.2004
Tisk článku

Nový přehled biologie - Rosypal Stanislav
 
 
cena původní: 980 Kč
cena: 980 Kč
Nový přehled biologie
Rosypal Stanislav

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace