Aloe vera dokáže chránit orgány při ztrátě krve  
Lepkavá šťáva z rostliny aloe vera může zachovat při životě raněné nešťastníky, kteří přišli o hodně krve.

Američané dělali pokusy na potkanech, při kterých je nechávali vykrvácet. Některým z pokusných zvířat, kterým „pustili žilou“ tolik krve, že by to nepřežila,  podávali šťávu z aloe. Kdyby to nebylo z úst seriózního vědce profesora Mitchella Finka z Pittsburghské university, znělo by to skoro jako pohádka - „Stačí malá injekce výtažku z aloe a zabrání to smrtelnému efektu navozeného ztrátou krve“. Profesor který pokusy vedl, zkoumal se svým týmem rostlinu aloe za prostředky ministerstva obrany. Vojáky zajímalo, zda by Aloe mohlo  zachránit životy zraněným vojákům ve frontových liniích, kde jim často není možné poskytnout pomoc dostatečně rychle a než se podaří dopravit je do patřičných míst a u nichž ztráta krve bývá natolik velká, že zmírají na hemorrhagický šok.


Jako v pohádce

V mládí jsme slýchávali, že zkrvavené a rozsekané tělo stačí pokropit „živou vodou“ a vše je pořádku. Zdá se, že Fink  takovou „vodu“ pro vojáky nyní objevil. Vlastně se nejedná o vodu v pravém slova smyslu, spíše to je průhledná bezbarvá slizovitá substance, která se vyskytuje tekutině listů. Slizovitost mají na svědomí  polysacharidy. Jejich ochranný účinek spočívá ve schopnosti  měnit vlastnost kapaliny. Zmíněné polysacharidy zvyšují viskozitu a snižují odolnost kapaliny k turbulenci. Polymer ve šťávě z aloe, působí také jako jakási brzda, která  zpomaluje rychlost toku krve a tím poskytuje lepší podmínky pro prostup kyslíkových molekul z červených krvinek do tkání. Při velké ztrátě krve tato látka působí také na vlastnosti plasmy obklopující krvinky a to tak, že navodí pro přestup kyslíku vhodnější podmínky. Vyplynulo to z pokusů na potkanech, které však měly k pohádce hodně daleko. Vědci nebohým zvířatům navodili ztrátu krve a pak se jim snažili poskytnout záchranu. Když zvířatům dodali do krve pouze fyziologický roztok, uhynula jich polovina. Pokud jim ale podali roztok s látkou z aloe, přežilo jich 80%.

Při podobném experimentu, kdy potkanům způsobili ještě větší ztrátu krve, a následně jim podali látku z aloe, tak jich přežilo po dobu dvou hodin 33%. Pokud ale stejně vykrveným zvířatům dodali jen fyziologický roztok, nepřežilo to téměř žádné. Zvířata, která nedostala ani fyziologický roztok, ani roztok s látkou z aloe (sloužila jako kontrola), hynula do 35 minut.


Nic nového pod sluncem

Američtí váleční stratégové  nepřišli na myšlenku využít léčebných účinků aloe jako první. Zmínky o použití aloe jsou již na hliněných sumerských tabulkách a také na egyptských papyrech. První informace pocházejí z r. 2200 př.n.l., což je více než 4 tisíce let. Papirus ebers, který obsahuje informace o aloe, pochází z r. 1552 př.n.l. (více než 3,5 tisíce let). V tomto výčtu bychom mohli pokračovat protože v roce 100 př.n.l. řecký lékař Dioskurides popsal zázračné vlastnosti aloe ve svém díle "Řecký herbář" ve kterém šťávu z aloe doporučuje na rány. Podobně psal o aloe známý římský lékař Plinius Starší a římští vojáci si šťávu z aloe chválili jako vynikající prostředek na rány utržené v bojích. Ale abychom americkým výzkumníkům nekřivdili je potřeba uznat, že způsob podání aloe  přece jen o něco vylepšili, než jak se tomu dálo v době před Kristem.


Ale nechť jsou původnost a záměr myšlenky jakékoli, je dobré, že se letité vědomosti  podařilo „oprášit“.  Z  projektu, financovaném vojáky (Defense Advanced Research Projects Agency) a řešeném Pittsburghskou universitou v Pennsylvanii, nemusí mít prospěch pouze vojáci. Automobilistů například umírá v současné době na ztrátu krve více, než vojáků zraněných ve všech válečných konfliktech současnosti dohromady. Polysacharid z listů aloe vera, nebo jeho syntetický analog, by mohl v budoucnu zachránit život nejednomu z nás.  


 

Aloe vera (Aloe barbadensis Miller) je rostlina z čeledě liliovitých jako je cibule či česnek. Polysacharid obsažený v jejích listech může zraněným s velkou zrátou krve zachraňovat život.
Datum: 22.08.2004
Tisk článku

Návod na přežití pro ženu - Bukovský Igor
 
 
cena původní: 349 Kč
cena: 349 Kč
Návod na přežití pro ženu
Bukovský Igor

Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Pavel Bedrník,2015-03-20 16:11:10

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze výhradně pro rozumné lidi

Odpovědět

Prodej Aloe-vera vyrobku za vyhodne ceny

Libor,2006-11-25 11:14:31

Zdravim vsechny, kteri se zajimaji o Aloe. Jsem distributorem Aloe vera vyrobku. Mohu se s Vami podelit i o sve vlastni zkusenosti s Aloe. Udelam i prednasku vetsimu poctu lidi. Pokud mate zajem o zkusenosti nebo vyrobky Aloe, piste sms na cislo 774110311 nebo na e-mail: libor.ucen@centrum.cz

Odpovědět

AloeInfo.cz

Markéta Viskočilová,2005-09-05 10:05:08

O Aloe Vera existují hodně odborné články na www.aloeinfo.cz
Doporučuji přečíst, stojí to za to. Diskutují tam lékaři a vypadá to, že je Aloe skutečně hodně hodně zdravé ...

Odpovědět

Aloe šťáva

lucka,2005-07-26 21:06:57

Já teď zrovna užívám šťávu z Aloe barbadensis Miller. Je super na zažívání. www.aloestava.cz

Odpovědět

Můj otec byl fanda do aloe

Pavel Brož,2004-08-23 12:19:05

Vždycky jsme jich doma několik měli a otec nám je dával skoro na každé říznutí, prý to vyčetl v Robinsonovi Crusoe nebo kde. Je pravda, že většinou rána pěkně zaschla a stáhla se, těžko ale říct, jestli právě kvůli účinkům té aloe, nebo nezávisle na ní, nebo dokonce navzdory jí. Jednou se to totiž vyvíjelo úplně jinak - místo zaschnutí se v ráně začala vytvářet z krve taková sytě červená krémovitá hmota, rána nesrůstala, více a více bolela a dostavily se u mě velice silné horečky. Při následné návštěvě u doktorky jsem si musel nechat vynadat a před amputací palce mě zachránilo jen to, že jí předepsaný penicilin pobíraný po třech hodinách stihl velice rychle zabrat (což byl nekompromisní verdikt doktorky, buď se to začne do druhého dne zlepšovat, nebo ona nebude nic riskovat a palec půjde pryč). Takže ačkoliv nejsem propagátor antibiotik, tak si tehdy ten penicilin u mě doživotně šplhnul, a s aloí jsem naopak přestal experimentovat :-))) Čímž samozřejmě neříkám, že v té záchraně lidí s těžkou ztrátou krve to nebude opravdu bomba.

Odpovědět


Aloe Vera

Monika,2004-10-18 23:26:13

Mám zkušenosti s Aloe Vera gelem na pití.Měla jsem 13let alergii na pomeranče,ale to takovou,že jsem nemohla ani guového medvídka,kde je to jen ochucené.Když jsem vypila 2lahve gelu, tak jsem si koupila kilo pomeranču a snědla je na posezení.A kamarádka,která měla ekzém,tak se jí zpravilo po 3 lahvích.Pro informace 607 977 331, 602 422 113

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace