Bájní jednorožci se na Sibiři potkávali s lidmi  
Živočich podobný jednorožci se na Zemi vyskytoval. Šlo o tvora příbuzného nosorožcům. Z provedeného radiokarbonového datování lebky nalezené v Kazachstánu vyplývá, že žil ještě v době před 29 000 lety. Ve stejnou dobu jako pravěcí lidé.

 

Pár sibiřských jednorožců (E. sibiricum). Kredit: Stanton F. Fink / Wikipedia / CC BY 2.5
Pár sibiřských jednorožců (E. sibiricum). Jejich roh, stejně jako naše vlasy a nehty, byl z keratinu.  Kredit: Stanton F. Fink / Wikipedia / CC BY 2.5

 

Dosud se mělo zato, že  živočišný druhu Elasmotherium sibiricum, přezdívaný sibiřský jednorožec, měl vyhynout před 350.000 lety. Podle vědců z Tomské státní univerzity (TSU) a jejich článku uveřejněném v časopise American Journal of Applied Science se tato představa nejspíš brzo změní.

 

O Elasmotherium jsme kdysi neměli mít nouzi ani v Evropě. Dokládat to má i kresba paleolitického umělce z jeskyně Rouffignac ve Francii. Vlevo kresba podle Schaurte, 1964 a N. Spassova  2001. Vpravo rekonstrukce podle Bogdanova z roku 2006 (CC BY-SA 3.0)
O Elasmotherium jsme kdysi neměli mít nouzi ani v Evropě. Dokládat to má i kresba paleolitického umělce z jeskyně Rouffignac ve Francii. Vlevo kresba podle Schaurte, 1964 a N. Spassova 2001. Vpravo je rekonstrukce podle Bogdanova z roku 2006 (CC BY-SA 3.0)

Ze zachovalé lebky velkého samce, kterou podrobili předběžnému radiokarbonovému datování vyplývá, že tento dlouhorohý srstnatý "nosorožec" se po pláních od řeky Don po Irtyš (jihovýchodní část Západo sibiřské pláně),  proháněl ještě „nedávno".

 

Podle paleontologa Andreje Shpanskiho šlo o vegetariána. Z lebky nalezené v Pavlodarské oblast u obce Kozhamzhar vědci usoudili, že toto osrstěné monstrum mělo na délku téměř pět metrů a s dvoumetrovou výškou mohlo vážit až čtyři tuny.

Vše nasvědčuje tomu, že tito bájní savci nezmizeli z povrchu země před 50 000 – 100 000 lety, jak se soudilo, ale až mnohem později.

 

 

Literatura
American Journal of Applied Science

Datum: 30.03.2016
Tisk článku

Související články:

Bizarní pouštní býložravý gigant     Autor: Josef Pazdera (25.06.2013)
Venuše z Renancourt – objev století pravěkého umění     Autor: Josef Pazdera (30.11.2014)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce







Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz