Tiší blázni nejsou neškodní  
Některé druhy ryb jsou ohroženy „amatérskými“ rybáři.

U nás tak populární „tiší blázni“ se zdají na první pohled neškodní. Donedávna to platilo i pro sortu „sportovních“ rybářů máčejících své náčiní ve slané vodě moří a oceánů. Na jejich konto měla připadat asi 2% celkového úlovku mořských ryb, což je opravdu jen příslovečná kapka v moři. Poslední odhady posunuly podíl sportovních rybářů na úlovcích v mořích na 4%. To je ale průměr, jehož zrádnost v našich zeměpisných šířkách a délkách obvykle dokumentujeme příkladem o dvou hladových kamarádech, z nichž jeden se nacpe celým grilovaným kuřetem, zatímco druhý „utře ústa“. V průměru spořádal každý půl kuřete, ale jejich subjektivní pocity i objektivní míra sytosti se diametrálně liší.

Ukazuje se, že u některých druhů ryb mají sportovní rybáři na svědomí drtivou většinu úlovků. U ohrožených druhů ryb činí podíl amatérských rybářů na celosvětovém úlovku 23%. A u vybraných druhů, jako je například vysoce ceněný Sciaenops ocellatus dosahuje podíl amatérů na celkových úlovcích dokonce 93%.

V případě ohrožených druhů sice existují limity na úlovek jednotlivých rybářů, ale vzhledem k jejich prudce rostoucímu počtu se situace stejně vymyká jakékoli kontrole. V některých zemích lze v moři rybařit bez jakéhokoli omezení. Do budoucna zřejmě budou i pro moře vydávány povolenky, jejichž držitelé budou v případě enormního zájmu losováni v loterii. Jen tak by se asi povedlo udržet počet legálně rybařících „tichých bláznů“ pod kontrolou. Jenže co s těmi ilegálními, kteří se zcela zákonitě vynoří? Představa „mořských porybných“ je poněkud směšná. Navíc jsou země, kde se stalo pytlačení krajně ohrožených ryb národním sportem i v podmínkách sladkovodního rybolovu kontrolovaného státními institucemi. To je případ lovu jeseterů v Rusku.

 

Sciaenops ocellatus

 

Kapitální úlovek ryb druhu Sciaenops ocellatus je chloubou každého rybáře. Ti mají na svědomí více než 90% z úlovků této ohrožené ryby.

 

Pramen: Nature

 

Datum: 28.08.2004 10:47
Tisk článku

Ekologie a životní prostředí - Červinka P.
 
 
cena původní: 169 Kč
cena: 150 Kč
Ekologie a životní prostředí
Červinka P.

Diskuze:

Chyba

Jendys,2004-08-30 15:04:26

Správně je "Tišší", nemyslíte?

Odpovědět


Kupodivu správně

Eva Suchomelová,2004-09-03 10:17:08

Slovo tiší je opravdu správně - jedná se o množné číslo od slova tichý. Naopak slovo tišší je 2. stupeň jednotného čísla přídavného jména tichý, tzn. někdo či něco, co je více tiché než něco jiného. Ačkoli jsou na Oslovi kolikrát češtinské neuvěřitelnosti, tentokrát se jich musím zastat - napsali to správně.

Odpovědět




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni












Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace