Trus jako nástroj  
Ne, nemusíme se bát nového učebního oboru, pro který by platil náš titulek. Trus jako nástroj využívají americké sovy.

Sýček králičí se živí především hmyzem. Hojný úlovek si zajišťuje krajně nezvyklým způsobem. Jak uvádí americký zoolog Douglas Levey z University of Florida v Gainesville, sýček králičí sbírá trus a aranžuje jej v okolí své nory, aby k sobě nalákal hmyz především pak chrobáky. Jeho kořist tak narůstá na desetinásobek toho, co by ulovil, kdyby tuto podivnou návnadu nekladl. Sýčci sbírají pro tyto účely trus savců, obvykle koňský, kravský, ale i psí a kočičí. Čas od času zařadí jako „specialitu“ i trus některých volně žijících velkých kopytníků, jako je americký vidloroh. Přesto Levey nepovažuje toto chování sýčků za důkaz výjimečné moudrosti sov.
„Nemyslím si, že by si sýčci uvědomovali, co vlastně dělají,“ říká Levey.
Také další biologové jsou toho názoru, že se toto chování u sýčků vyvinulo bez toho, že si sýčci byli vědomi, proč si svou sbírku trusů pořizují.
„Položení trusu a ulovení brouka je časově od sebe natolik vzdáleno, že si sova tuto souvislost neuvědomí,“ říká americký ornitolog Berndt Heinrich z University of Vermont.
Levey se domnívá, že původní motiv rozmisťování trusu kolem nory mohl být úplně jiný. Mohlo jít o optický signál pro nalákání samice nebo o důsledek snahy zakrýt pach mláďat ukrytých v noře.
„Nemyslím si, že by tu šlo výhradně jen o lov brouků,“ říká Levey. „Sovy jsou vášniví sběratelé kuriozit. Hromadí v okolí hnízda nejrůznější věci – prázdné plechovky, kusy koberce a dokonce i těla zvířat zabitých auty na dálnicích, např. přejeté žáby. Trus savců mohl být původně jen jedním z mnoha exemplářů jejich sbírek. Jeho masové sbírání pak nastartoval fakt, že k sobě láká kořist.“

Sýček králičí

 

Sýček králičí žije v zemních norách, sbírá různé rarity a využívá nástroje …



trus


… ty mohou mít například takovouto podobu. Tedy vážení, šroubovák to rozhodně není.

Pramen: Nature

Datum: 02.09.2004 06:37
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz