Sibiřští tygři trpí psinkou  
S psinkou to přestává být psina. Virus dnes dokáže nakazit i původně odolné kočkovité šelmy. V jejich populaci pak řádí jako černá ruka.

Před časem zdecimovala psinka populaci lvů v africkém národním parku Serengeti. Uhynula jich tehdy plná třetina. Byl to první případ psinky u kočkovitých šelem a psalo se o tom v Science, který zveřejňuje jen skutečné „bomby“. V současné době přichází celkem v tichosti zpráva z ruské Sibiře, že tamější populace tygrů sibiřských trpí rovněž psinkou. Veterinářka Kathy Quigleyová pracující na ruském Dálném východě pro Wildlife Conservation Society se střetla s dospělou samicí tygra, která se zatoulala až do ulic jednoho z místních městeček a vůbec se chovala krajně nezvykle. Q uigleyová se pokusila tygřici zachránit, ale její heroická snaha vyšla vniveč. Zvíře uhynulo. Pitva a následná vyšetření jasně prokázala jako příčinu smrti psinku.
Psinka je vyvolána virem, který napadá plíce, trávící trakt a někdy i nervový systém. Zvíře trpí výtokem z nosu a očí, nechutenstvím a je celkově skleslé. Při zasažení nervového systému se může choroba projevit křečemi, ztrátou koordinace pohybu. Proti psince lze zvíře chránit očkováním. Bez této ochrany může být úmrtnost na psinku až 50%.
Jádro problému psinky u tygrů na Sibiři je stejné jako u „psinkového masakru“ lvů v Serengeti. Populace tamějších domácích psů jsou psinkou vysoce promořené a slouží jako rezervoár pro šíření choroby. Na Sibiři přicházejí s virem do kontaktu plné dvě třetiny psů. Z nich se může virus rozšířit na volně žijící psovité šelmy. V Africe sehráli roli přenašečů šakali. Na Sibiři to mohou být vlci. Psovité šelmy se čas od času přiživují na kořisti velkých kočkovitých šelem a tak mezi nimi dochází k přímému kontaktu, při kterém si virus předají. Řešení této svízelné situace spočívá v očkování domácích psů proti psince. To je ale v koutech světa, kde nejsou proti infekčním chorobám často očkováni ani lidé, nesplnitelný úkol.
V Rusku přežívá podle údajů Wildlife Conservation Society asi 500 tygrů sibiřských. Každá nová choroba, která na tuto populaci udeří, představuje pro tygry fatální hrozbu. Podle populačních genetiků je počet 500 pro velké savce minimem, nad kterým si populace ještě udržuje dostatečnou genetickou různorodost.

 

virus psinky

Virus psinky – na snímku po fluorescenčním obarvení září zeleně.

pes nemocný psinkou

Obvykle napadá psovité šelmy

tuleň

Před časem postihla psinka masově tuleně v Severním moři.

lev

Poté oběhla svět fotka lva ze Serengeti, který trpí nervovou formou psinky.

tygr

Teď ohrožuje sibiřské tygry.

Datum: 05.09.2004 14:53
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz