Papoušci mluví jazykem  

Podobně jako člověk dokážou i papoušci modulovat zvuky pomocí vysoce pohyblivého jazyka.

Vědci z americké Indiana University spojili síly s kolegy z university v nizozemském Leidenu, aby rozlouskli záhadu mluvících papoušků. Zjistili, že při hlasové komunikaci těchto ptáků sehrává velmi důležitou roli výborná kontrola nad pohyby jazyka. Papoušek tvoří zvuky stejně jako ostatní ptáci v hlasovém ústrojí zvaném syrinx. Jenže chovatelé papoušku a ornitologové dobře vědí, že papoušci při vydávání zvuků hýbou jazykem. Jaký mají pohyby jazyka význam? Mezinárodní tým vedený Roderickem Suthersem dokázal, že i malý posun papouščího jazyka vede k velkým změnám ve výsledném zvuku. Stačí milimetr a změna ve frekvenci zvuku je větší než odpovídá rozdílu mezi hláskou „a“ a „o“ vyslovenou člověkem.
Může se to zdát jako hraní, ale studium ptačího zpěvu (nebo „řeči“ papoušků) má velký význam pro pochopení vzniku lidské řeči. Ptačí zpěv s ní sdílí celou řadu rysů. Zpěv a řeč se musí mladý jedinec naučit a nenaučí se ji jinak než posloucháním „mluvy“ ostatních příslušníků svého druhu. Podobně jako mají lidé mozková centra pro řeč, jsou i ptáci vybaveni specializovanými mozkovými centry pro zpěv.
Modulace hlasu jazykem vytváří u papoušků k individuálně jedinečné rysy hlasu. Papouška bychom díky tomu mohli jednoznačně identifikovat hlasovou analýzou stejně jako se to dělá v případě lidí například v kriminalistice.

papoušk mniší

Své hlasové dovednosti předváděl vědcům v laboratorních podmínkách papoušek mniší.

Pramen: Current Biology

Datum: 11.09.2004 07:39
Tisk článku

Snažíme se porozumět kočce - Rauth-Widmann Brigitte
 
 
cena původní: 199 Kč
cena: 169 Kč
Snažíme se porozumět kočce
Rauth-Widmann Brigitte

Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Pavel Bedrník,2015-03-20 16:11:24

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze výhradně pro rozumné lidi

Odpovědět

Cosi takového jsem četl už někdy v roce 1970

Saša,2004-09-13 09:56:57

Tehdy tam také psali, že papoušek vlnkovaný dovede v papouščí řeči až 80 rozdílných významových slov.
Později na vojně jsem sloužil s mladými muži, kteří tak velkou slovní zásobu rozhodně neměli. Na rozdíl od Andulek ale měli a mají volební právo!

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace