Zavraždili zavrženého severokorejského prince nervovým plynem VX?  
Vražedné komando nedávno zabilo nevlastního bratra severokorejského diktátora Kim Čong-nama na letišti v Kuala Lumpuru. Toxikologické testy prý prokázaly přítomnost bojové látky VX, odborníci o tom ale vážně pochybují.

 

Kim Čong-nam na snímku z roku 2001. Kredit: Hyundai News / Wikimedia Commons.
Kim Čong-nam na snímku z roku 2001. Kredit: Hyundai News / Wikimedia Commons.

Před 69 lety se v naší zemi odehrál komunistický puč podporovaný Sovětský svazem. Po něm dostali lidé možnost vyzkoušet si na vlastní kůži, co to znamená vláda pracujícího lidu a lidově-demokratické zřízení. V dnešní době je ve světě naštěstí už jenom málo míst, plných hnusu, ponížení a smrti, kde jménem pracujícího lidu vládnou vražední blázni.


Nedávno jsme se ale opět stali svědky lidově demokratického násilí. S největší pravděpodobností vražedné komando vyslané ze severokorejského skanzenu komunismu diktátorem Kim Čong-unem dne 13. února 2017, za bílého dne na rušném mezinárodním letišti, zavraždilo diktátorova nevlastního staršího bratra Kim Čong-nama. Vše nasvědčuje tomu, že vraždila severokorejská tajná služba na rozkaz Kim Čong-una. Jako každý správný orientální despota, i severokorejský diktátor nevěří nikomu, obzvláště svým příbuzným.

 

Jean-Pascal Zanders.
Jean-Pascal Zanders.

Kim Čong-nam byl v Severní Koreji původně následníkem lidovědemokratického trůnu, pak byl ale v roce 2001 zatčen v Japonsku s falešným pasem, když jel do Disneylandu. Tehdejší vládce Kim Čong-il poté přehodnotil nástupnictví a favoritem komunistické dynastie Kimů se stal dnes panující Kim Čong-un. Severokorejský diktátor se již dříve pokusil nevlastního bratra zabít, před pár dny se mu to podle všeho povedlo. Otázkou ale je – jak?


Malajské úřady v pátek 24. února oznámily, že na tvářích a v očích zavražděného Kim Čong-nama identifikovaly stopy bojové látky VX. Nervový plyn VX je extrémně toxický organofosfát nažloutlé barvy, bez chuti a zápachu, který velmi účinně zasáhne nervový systém oběti. Látka je považována za chemickou zbraň a zbraň hromadného ničení, takže si jistě lze představit, že by Severní Korea s režimem bez zábran mohla takovou věc použít. Wikipedie, studnice moudrosti dneška, už na svých stránkách jednoznačně tvrdí, že vražda byla spáchána látkou VX. Jenže podle odborníků na chemické zbraně to tak jednoduché rozhodně nebude. Řada věcí totiž nehraje.

 

Jednoduchý a smrtící. Kredit: Ben Mills / Wikimedia Commons.
VX.  Jednoduchý a smrtící. Kredit: Ben Mills / Wikimedia Commons.

Podle Richarda Guthrieho, bývalého specialisty Stockholm International Peace Research Institute, to nedává smysl. Látka VX je jednou z nejjedovatějších substancí na světě a nejúčinnějším nervovým jedem, který kdy lidé vyrobili. Stačí, když se kapička 10 miligramů olejovité substance dostane na kůži, a je konec. Při vdechnutí je smrtelná dávka ještě nižší. VX funguje tak, že bleskově inhibuje enzym acetylcholinesterázu. Tento enzym je neustále velice vytížený a hraje klíčovou roli při přenosu nervového vzruchu mezi nervy a svaly. Když acetylcholinesteráza nepracuje, tak se svaly zasaženého člověka stáhnou a oběť se v křeči, s pěnou u úst a zmodralá bezmocně udusí.


Podle malajských vyšetřovatelů i dostupných záběrů kamer proběhla vražda Kim Čong-nama tak, že mu dvě ženy cosi nastříkaly do obličeje. Sám Kim pak cestou na letištní stanici zdravotní služby popsal, že mu obličej zasáhla nějaká kapalina, a že ho pálí oči. Na záběrech letištních kamer je vidět samotný útok. Pak je ale rovněž vidět Kim Čong-nama – jak stojí, dokonce jde po svých za zdravotníky a baví se s lidmi. Žádné křeče, žádná pěna u úst, natož aby Kim modral. Také je vidět, že ženy z vražedného komanda nejsou nijak zjevně chráněné, prostě jsou jenom normálně oblečené. Po útoku si prý obě šly umýt ruce na toaletu. Jedna z nich tam sice měla zvracet, ale obě dvě pak rozhodně zůstaly naživu. To vůbec nedává smysl.

 

Mark I NAAK, set americké armády pro první pomoc při zasažení nervovými plyny tabun, sarin, soman a VX. Kredit: US Army.
Mark I NAAK, set americké armády pro první pomoc při zasažení nervovými plyny tabun, sarin, soman a VX. Kredit: US Army.

Podle experta na chemického zbraně Jean-Pascala Zanderse by se u žen projevily zřetelné symptomy otravy, i kdyby je zasáhla sebemenší kapička kapaliny s VX. Nic takového se podle všeho nestalo. Je pravda, že útočnice mohly být předem nacpané atropinem, který je snadno dostupný, a funguje jako účinný protijed vůči VX. Jenže Kim Čong-nam podle dostupným informací atropinem chráněný nebyl. Nakonec zamřel v rukou lékařů v křečích, ty ale mohl vyvolat i jiný toxin, než VX.


Toxin útočníků mohl být uložen v nějakém obalu a aktivován až těsně před použitím. Pokud by ale skutečně šlo o VX, tak by měli být mrtví nebo alespoň zasažení zdravotníci, kteří Kim Čong-nama ošetřovali a jistě i oživovali. Stejně tak by mělo být letiště v Kuala Lumpuru plné zasažených, možná i mrtvých cestujících. Jenže letiště jenom uklidili a vesele funguje dál. Ve skutečnosti nejenom že nikdo další nezemřel, ale ani se u nikoho nevyskytly žádné příznaky otravy, včetně lidí, kteří byli s otráveným princem v bezprostředním kontaktu. Což je velice divné.


Jak tohle vysvětlit? V zásadě jsou tři možná řešení:


1. Omyl. Malajští odborníci se spletli a nebyl to VX. Anebo byli záměrně uvedeni v omyl a severokorejci kontaminovali Kim Čong-nama zcela stopovým množstvím VX, aby zakryli použití jiné látky, která zabíjela.


2. Nehoda. Severní Korea prakticky jistě disponuje zásobami chemických bojových látek. Není vázána mezinárodními smlouvami ani svědomím. Podle odhadů thinktanku International Crisis Group mají asi 2,5 až 5 tisíc tun chemických bojových látek, včetně VX. Odborníci ale nevylučují, že VX vyrobili z propašovaných surovin už před delší dobou. A jak zjistili inspektoři OSN v Iráku, uskladněné zásoby látky VX podléhají relativně rychlé degradaci. Je tedy možné, že tak jako všechno v Severní Koreji, i chemické zbraně ztrácejí na kvalitě. Provedení útoku ale spíše nenasvědčuje tomu, že by šlo o selhání původního plánu. O brutální teroristický útok jim nešlo.


3. Nová technologie. Severokorejci možná upravili VX a zařízení k jeho aplikaci tak, že zasáhne pouze vyhlédnutou oběť. Podle mála dostupných informací v Severní Koreji běžně testují biologické a chemické zbraně na lidech, takže si lze představit, že by podobnou technologii mohli mít k dispozici.


Podle specialisty Zanderse je teď naprosto klíčové, aby se vzorky z nešťastného Kim Čong-nama co nejrychleji dostaly do certifikované laboratoře Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW, Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons). Pak se snad dozvíme víc. Nejbližší taková laborka je hned v sousedním Singapuru.

Video:   Kim Jong Nam Murder: Surveillance Clues

 

Kim Jong-nam killing: Video emerges of airport 'attack'


Literatura
New Scientist 24. 2. 2017, Wikipedia (VX – nerve agent).

Datum: 25.02.2017
Tisk článku

Otrava krve - Haloun Karel, Martínek Lubomír
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 218 Kč
cena: 183 Kč
Otrava krve
Haloun Karel, Martínek Lubomír
Související články:

Bioarzén aneb když jsou biopotraviny otrava     Autor: Jaroslav Petr (24.02.2012)
Tycho Brahe rtutí otráven nebyl     Autor: Vladimír Wagner (17.11.2012)
Ricinové dopisy jsou spíše strašákem než reálnou hrozbou     Autor: Stanislav Mihulka (21.04.2013)
Co říkají experti na chemický útok v Sýrii?     Autor: Stanislav Mihulka (25.08.2013)
Cholera či otrava arsenikem - nač zemřel Petr Iljič Čajkovský?     Autor: Miloslav Pouzar (15.09.2015)
Jak polonium zabilo Alexandra Valteroviče Litviněnka?     Autor: Stanislav Mihulka (24.01.2016)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace