Drony vyzbrojené samopaly by mohly provždy změnit podobu boje  
Multikoptéry TIKAD, co létají se samopalem nebo granátometem, dovedou zasáhnout protivníky s chirurgickou přesností, aniž by přitom vystavily riziku vojáky, policisty nebo civilisty.
Předchůdce dronů TIKAD využívají izraelské síly. Kredit: Duke Robotics.
Předchůdce dronů TIKAD využívají izraelské síly. Kredit: Duke Robotics.

V roce 2015 vzbudilo rozruch video s amatérsky upraveným dronem, který dokázal vypálit z ruční palné zbraně. Všimly si toho tehdy i úřady, včetně americké Federální letecké správy FAA. A netajily se svými obavami. Vývoj komerčně dostupného dronu, co by tohle zvládl, byl přitom jenom otázkou času. Uplynuly dva roky. A je to tady.

 

Startup Duke Robotics se sídlem na Floridě uvádí na trh bojovou multikotéru TIKAD, která může být vyzbrojena rozmanitými ručními zbraněmi, včetně poloautomatických pušek nebo granátometů. A z těchto zbraní TIKAD bez problémů střílí.

 

Razi Atuar. Kredit: Duke Robotics.
Razi Atuar. Kredit: Duke Robotics.

Spoluzakladatelem Duke Robotics je Raziel Atuar, bývalý velitel speciální jednotky Izraelských obranných sil. K vývoji dronu TIKAD Atuara inspirovaly zkušenosti, které získal během náročných operací proti teroristům, operujícím skrytě mezi civilisty. Také se stal svědkem toho, jak palba do hustě obydlených oblastí může přinést velké ztráty na životech i majetku.

 

Při boji s protivníkem mezi civilisty se v dnešní době využívá především nasazení vojáků pozemních jednotek. Jenže tito vojáci jsou vystaveni komplikovanému boji v nepřehledném prostředí a často utrpí zranění nebo ztráty. Atuar a jeho společnost se to rozhodli vyřešit jinak, s použitím důmyslných dronů.

 

TIKAD se zbraní v ruce. Kredit: Duke Robotics.
TIKAD se zbraní v ruce. Kredit: Duke Robotics.

Drony TIKAD jsou ve vývoji už několik let. Na počátku byly nevojenské komerční drony. Časný prototyp TIKADu už v roce 2015 s úspěchem nasadily izraelské síly. Od té doby ale byly bojové drony s ručními zbraněmi vylepšeny, především pokud jde o stabilizační systém, který dovede ztlumit zpětný náraz zbraně při výstřelu.

 

Útok na dálkové ovládání. Kredit: Duke Robotics.
Útok na dálkové ovládání. Kredit: Duke Robotics.

Podle dostupných informací drony TIKAD mohou nést a také používat celou škálu palných zbraní, do hmotnosti zbraně asi 10 kg. Z propagačního videa společnosti Duke Robotics vyplývá, že drony TIKAD jsou na dálku řízené operátorem. Nebude to ale nejspíš tak dlouho trvat, než se objeví podobné drony s autonomní inteligencí.

 

Drony proti pirátům. Kredit: Duke Robotics.
Drony proti pirátům. Kredit: Duke Robotics.

Flotila dronů se samopaly bude jistě budit hrůzu. A odpůrci bojových robotů a vojenských inteligencí je jistě nebudou lajkovat na Facebooku ani na Twitteru. Na druhou stranu, je poměrně oprávněné předpokládat, že drony se samopaly mohou snížit ztráty na životech mezi zasahujícími ozbrojenými složkami i nešťastnými civilisty. Na to by leckdo mohl slyšet.

 

Zároveň je jasné, že s rostoucím nebezpečím elektronických útoků bude nutné takové ozbrojené drony skutečně velice dobře zabezpečit proti ovládnutí protivníkem. Nebylo by moc pěkné, kdyby takový dron najednou spustil palbu do vlastních řad anebo do civilistů, které by měl bránit.

 

Doufejme, že Duke Robotics a další vývojáři takové problémy uspokojivé vyřeší. Společnost Duke Robotics shání investory pro další rozšíření programu. Už teď ale prý mají objednávky od Izraelských obranných sil a rovněž zkoumají možnosti spolupráce s americkou armádou.

Video
TIKAD - The Future Soldier - Duke Robotics Inc.

Video of Gun-Firing Drone Spurs Investigation

Video : Prototype Quadrotor with Machine Gun


Literatura
Duke Robotics 17. 8. 2017.

Datum: 19.08.2017
Tisk článku

222 tipů a triků pro drony - Karas Jakub
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 339 Kč
222 tipů a triků pro drony
Karas Jakub
Související články:

Estonský pozemní bojový dron THeMIS ADDER má za sebou ostré střelby     Autor: Stanislav Mihulka (07.12.2016)
Američané úspěšně otestovali hejno mikrodronů vypuštěných z letadel     Autor: Stanislav Mihulka (12.01.2017)
Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS     Autor: Stanislav Mihulka (03.03.2017)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace