Záhadné útoky sonickou zbraní na Kubě budou mít trvalé zdravotní následky  
Američtí a kanadští diplomaté a jejich rodiny v Havaně se stali terčem útoků neznámou sonickou technologií. Výsledkem je trvalé poškození sluchu a také mozku u některých obětí.

 

Zvukové vlny. Kredit: CC0 Creative Commons.
Zvukové vlny. Kredit: CC0 Creative Commons.

V první polovině letošního srpna vyšlo najevo, že američtí a kanadští diplomaté, a také jejich rodinní příslušníci, utrpěli v Havaně na Kubě od minulého podzimu podivná zranění. Postihla je akutní ztráta sluchu spojená s bolestmi hlavy a nevolností. Odborníci nakonec dospěli k závěru, že diplomaté v Havaně byli velmi pravděpodobně zasaženi neznámou akustickou zbraní. Není jasné, jestli šlo o cílené útoky proti konkrétním osobám, ale vzhledem k opakování útoků a počtu poškozených šlo jenom těžko o nějaké nedopatření.

Americká ambasáda v Havaně. Kredit: U. S. Department of State.
Americká ambasáda v Havaně. Kredit: U. S. Department of State.

 

Útoky se objevily vždy náhle, vesměs v budovách vlastněných kubánskou vládou, obvykle v rezidencích diplomatů. Pokud je známo, tak během noci, ve spánku. Kubánští agenti tráví velmi mnoho času sledováním diplomatů vyspělého světa, a tak američtí a kanadští vyšetřovatelé, tedy FBI a Royal Canadian Mounted Police, podezírají v první řadě samotnou Kubu. Stejně tak ale v útocích může mít prsty třetí strana, ať už s vědomím nebo bez vědomí kubánského režimu. Pravděpodobně někdo, kdo je na Kubě jako doma. Ze zraněných diplomatů se stal výbušný mezinárodní incident. Žádná země nemá ráda, když někdo terorizuje jejich diplomaty s rodinami, natož světové mocnosti.

Sonická zbraň dalekého dosahu Long Range Acoustic Device (LRAD) 500X, při protestech Occupy Wall Street v roce 2011. Kredit: Z22 / Wikimedia Commons.
Sonická zbraň dalekého dosahu Long Range Acoustic Device (LRAD) 500X, při protestech Occupy Wall Street v roce 2011. Kredit: Z22 / Wikimedia Commons.

 

Kolem technologie použité k útokům zůstávají velké otazníky. V dnešní době již oficiálně existují sonické zbraně. Zvukové nebo ultrazvukové. Obvykle bývají velmi hlasité a fungují jako nesmrtící zbraně proti nepřátelsky naladěnému davu nebo třeba pirátům. Vysílají úzce zaměřené paprsky bolestivě ohlušujícího zvuku. Jenomže zbraň použitá v Havaně takto slyšet nebyla. Zdá se, že operuje na frekvencích, které nejsou slyšitelné lidským sluchem, ale přesto dovede vyřadit sluch.

Sonická zbraň LRAD na palubě americké hlídkové lodi třídy Cyclone USS Typhoon. Kredit: U. S. Navy.
Sonická zbraň LRAD na palubě americké hlídkové lodi třídy Cyclone USS Typhoon. Kredit: U. S. Navy.

 

Podle odborníků jsou v podstatě dvě základní možnosti, jak by taková zbraň mohla být konstruovaná. První představují mikrovlny. Útoku mikrovlnné zbraně si člověk bez náležitého vybavení nevšimne. Není slyšet ani vidět. Přitom je známo, že tenký paprsek mikrovln, který zasáhne hlavu, může rychle zahřát tkáň v mozku a vyvolat tam malou rázovou vlnu. Tato vlna pak poškodí sluch, vyvolá bolesti hlavy a může vést i závažnému poškození mozku. Toho už si všimne každý.


Druhou, nejspíš méně pravděpodobnou možností je použití infrazvuku. Zvukové vlny o velmi nízké frekvenci, které nejsou slyšitelné lidským sluchem, mohou rovněž uškodit podobným způsobem. Podle specialistů amerického NIH (National Institutes of Health) může zásah soustředěným infrazvukem vyvolat únavu, apatii, depresi, bolest v uších, ztrátu soustředění, ospalost, vibrace orgánů a další příznaky. Infrazvuková zbraň by ale pravděpodobně byla dost nápadná, protože by vyžadovala velkou soustavu reproduktorů.

 

V posledních dnech se incident s útoky na diplomaty v Havaně vyostřil. Vyšlo najevo, že jak američtí, tak kanadští občané utrpěli v Havaně traumatické zranění mozku a poškození centrálního nervového systému. Někteří ze zasažených mají trvale poškozený sluch a mozek. Vyšetřování ještě neskončilo, takže se možná časem dozvíme víc.

Video:  What's causing U.S. diplomats in Cuba to mysteriously lose hearing?


Literatura
IFL Science 24. 8. 2017, New Scientist 15. 8. 2017.

Datum: 28.08.2017
Tisk článku

Vlna - Ashbery John
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 115 Kč
cena: 108 Kč
Vlna
Ashbery John
Související články:

Ultrazvukovou zbraní na vodní květ     Autor: Stanislav Mihulka (17.06.2009)
Boeing získal patent na tlumení rázových vln explozí - granátového šoku     Autor: Josef Pazdera (25.03.2015)
Technologie proti živlům: Porazíme tsunami protivlnovým dělem?     Autor: Stanislav Mihulka (05.03.2017)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace