Nová inteligence Google umí skvělou věc: Vychovává potomky  
Systém AutoML se stává novou hvězdou ze stáje umělých inteligencí Google. Vyvíjí nové umělé inteligence podle potřeby a dovede to lépe, než lidští specialisté.

Umělá inteligence. Kredit: CC0 Creative Commons.
Umělá inteligence. Kredit: CC0 Creative Commons.

Google očividně sází na to, že prorazí v umělých inteligencích. A jak se zdá, tak mu to vychází. Nejde přitom jenom o porážení mistrů ve stolních hrách. Google také vyvíjí umělou inteligenci, která navrhuje a vytváří nové umělé inteligence. Komu jinému by to ostatně mělo jít nejlépe od ruky?


Google Brain.
Google Brain.

Vývojáři Google na svém blogu před časem představili systém AutoML (Automated Machine Learning), který vychovává potomky, tedy nové umělé inteligence. Vychovávaná inteligence dostane nějaký úkol a pak se ozve rodičovské inteligenci AutoML s tím, jak dopadla. Systém AutoML to zhodnotí a vytvoří novou, mírně pozměněnou verzi vychovávané inteligence, aby takový úkol zvládla lépe. A tak to pokračuje stále dokola, tisíckrát a tisíckrát a sebou. Tímto relativně jednoduchým postupem vychovává AutoML inteligence výrazně lépe, než to mohou zvládnout vývojáři z masa a kostí.

 

AutoML funguje podobně jako přírodní výběr. Vytvoří potomky, otestuje je v prostředí, pozmění je, a pak otestuje znovu a znovu. Člověka až mrazí při pomyšlení na to, že AutoML občas vytvoří umělou inteligenci s prvky, jejichž účel není lidem jasný a přesně nevíme, jak vlastně fungují. Přesto jsou takové inteligence lepší, nežli lidmi navržené algoritmy.


AutoML. Kredit: Google.
AutoML. Kredit: Google.

Teď se systém AutoML opět dostal do zorného pole médií. V posledních měsících se věnuje inteligencím pro zpracování a rozpoznávání obrazu. Běžný uživatel webu jistě občas narazí na test, kde si webová stránka ověřuje, zda je člověk nebo robot, který chce provést něco nepěkného s daty. Zmíněný test obvykle spočívá v rozeznávání obrázků, protože v tom jsou lidé stále lepší než strojové inteligence.

 

Přesněji řečeno, lidé v tom byli lepší až doposud. Jakmile se do celé záležitosti vložila inteligence AutoML, tak jsou zřejmě dny lidské nadvlády v tomto směru sečteny. Už teď prý AutoML pěstuje inteligence, které rozeznávají objekty lépe, než kterýkoliv stávající systém strojového vidění. Například, když se nový potomek systému AutoML jménem NASNet podívá na snímek osoby šplhající po hoře, tak s 82,7 procentní přesností rozliší klíčové prvky snímku – osobu, její vybavení, její batoh, oblaka, Slunce, atd.


Výchova potomků jde inteligenci AutoML velmi dobře. Teď by se z ní mohla stát nová superstar týmu Google Brain, který pro Google vyvíjí umělé inteligence. Pro řadu lidí to nejspíš bude znít děsivě – umělá inteligence si pod pokličkou pěstuje vlastní potomky – ale obavy prý nejsou na místě. AutoML nehodlá dobýt svět, ale pomáhat těm, kteří nedovedou anebo nestíhají vychovávat vlastní umělé inteligence. Když bude někdo potřebovat novou inteligenci, třeba pro klimatické modelování, řízení firmy nebo vyhodnocování medicínských experimentů, tak to AutoML udělá za něj, v podstatě bez cizí pomoci. Budoucnost patří inteligencím.

Video:  Google #IO17 | Keynote | AutoML


Literatura

IFL Science 7. 12. 2017.

Datum: 15.12.2017
Tisk článku

Umělá inteligence - hrozba nebo naděje? - Zelinka Ivan
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 224 Kč
cena: 199 Kč
Umělá inteligence - hrozba nebo naděje?
Zelinka Ivan
Související články:

Univerzální umělá inteligence AIXI     Autor: Stanislav Mihulka (09.12.2013)
Hravá umělá inteligence: Chinook, AlphaGo, Liberatus     Autor: Pavel Houser (30.01.2017)
Umělá inteligence DeepCoder sama programuje vykrádáním jiných programů     Autor: Stanislav Mihulka (26.02.2017)
Umělé inteligence si brousí drápy na hráče StarCraftu     Autor: Stanislav Mihulka (13.08.2017)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace