Bad News: Online hra funguje jako psychologická vakcína  
Jak si poradit s vlezlými memy, které rozvracejí realitu? Akceschopní psychologové doporučují online simulátor autora fake news, který prozrazuje kouzelnické triky mediálních šmejdů.

Bad News. Kredit: DROG/fakenewsgame.org.
Bad News. Kredit: DROG/fakenewsgame.org.

Žijeme v době běsnících memetických válek. Na světové síti řádí zkroucené myšlenky, co jsou jako viry. Zavrtají se do mozku a úplně jej ovládnou. Mozek je pak horlivě množí a šíří k dalším nešťastníkům. Nebozí uživatelé internetu jsou jako domorodci, kteří zvědavě pokukují po blýskavých tretkách, a přitom si nevšimli, že je záměrně nakazili neštovicemi, které je mohou velice rychle a spolehlivě zahubit.

 

Sander van der Linden. Kredit: Sciencemaniac101 / Wikimedia Commons.
Sander van der Linden. Kredit: Sciencemaniac101 / Wikimedia Commons.

Psychologové se dohadují, jak moc vlastně fake news ze sociálních sítí ovlivňují veřejné mínění. Když ale člověk na vlastní kůži zažije vzdělané a zkušené lidi, jak dobrovolně rozšiřují nebetyčné nesmysly, nezřídka ohrožující zdraví a lidskou důstojnost, tak mu nezbývá než souhlasit, že to problém je a že bychom s ním měli něco dělat. Jak ale zatočit se zdivočelými memy, které protékají virtuálním světem?

 

Vědci z Univerzity v Cambridge věří na psychologické očkování. Ve spolupráci s nizozemským mediálním sdružením DROG vymysleli úžasnou věc, online hru s prolhanými zprávami Bad News. Vtip je v tom, že nikomu nic nevnucují, neříkají, co si má kdo myslet, ani co je správné nebo špatné. Na to jsou lidé obvykle alergičtí a podobné snahy rozhorlených intelektuálů se vesměs míjejí účinkem. Hra Bad News nabízí možnost si na vlastní kůži osahat, jak vlastně fake news a jejich průmysl fungují. Tahle hra prozrazuje klíčové triky kouzelníků s veřejným míněním. A když prokouknete triky, tak je zlé kouzlo pryč. Můžete mít klidně dál rádi „alternativní weby“, z nostalgie. Ale už nebudou tak škodit.


Simulace v plném proudu. Kredit: DROG/fakenewsgame.org
Simulace v plném proudu. Kredit: DROG/fakenewsgame.org

Bad News je experimentální simulátor autora fake news, který se snaží vyvolat mezi lidmi vztek, nedůvěru a strach, stejně jako reálné fake news weby. Hráči si shánějí virtuální příznivce publikováním polarizujících nesmyslů, nasazováním twitter botů, vyráběním „důkazů“ ve photoshopu a podněcováním konspiračních teorií k tragickým událostem. Přitom si musejí udržet co největší „důvěryhodnost“, aby je vůbec někdo bral vážně.

 

I autor fake news musí dbát na „důvěryhodnost“. Kredit: DROG/fakenewsgame.org
I autor fake news musí dbát na „důvěryhodnost“. Kredit: DROG/fakenewsgame.org

Samotná hra není nijak složitá ani rozsáhlá a její dohrání zabere jenom trochu času. Když vědci Bad News vyzkoušeli na 95 středoškolských studentech v Nizozemí, v prvotní papírové verzi, tak rychle zjistili, že to funguje. U hráčů této hry došlo v porovnání se studenty, kteří hru nehráli, k měřitelnému poklesu bezhlavé důvěry ve fake news naplavované internetem. Výsledky výzkumu a experimentů uveřejní časopis Journal of Risk Research.

 

Jak je možné, že něco takového funguje? Sander van der Linden, šéf Social Decision-Making Lab z Cambridge připomíná, že klasické vakcíny stimulují imunitní systém oslabenou verzí patogenu. A memetická vakcína to dělá úplně stejně. Simulátor Bad News je oslabená verze nepříjemné reality, která lidem pomáhá vybudovat odolnost a nadhled. Takže funguje jako univerzální vakcína proti žvástům ze sociálních sítí.


Bad News si zaslouží okamžitý překlad a lokalizaci do češtiny, protože tohle je krok správným směrem. Rozhodně by o ní měli vědět učitelé. Rovněž by se hodilo vylepšení, šikovných lidí je tu na to dost. Mohla by z toho být hra s příběhem, komiks, atd. Samotní autoři připravují například verzi pro Ukrajinu, kde trpí asi nejintenzivnější kampaní fake news od svého agresivního souseda. Také pracují na verzi, která je zaměřená proti rekrutování radikály všeho druhu, což se v dnešní době velice hodí, především rodičům. Možných využití se nabízí celá řada. Ať si každý věří, čemu chce. Ale ať také každý ví, jak vznikají „zprávy“ ze sociálních sítí, pokud je jim ochotný naslouchat.


Anglická verze hry Bad News je již několik dní přístupná na webu Bad News.

Je tam k dispozici i moc pěkně zpracovaný text pro pedagogy, stačí si ho jen přeložit.

Video: Why we disagree about facts? / Sander van der Linden / TEDxOxbridge


Video: Sander van der Linden - Behavioral Science and the Environment


Literatura
University of Cambridge 20. 2. 2018.

Datum: 22.02.2018
Tisk článku

Související články:

Twitterboti vyrážejí na lov nenávistných trollů     Autor: Stanislav Mihulka (17.09.2016)
Facebook trpí infekcí falešných zpráv     Autor: Stanislav Mihulka (18.11.2016)
Pomohou proti prolhaným zprávám mediální psychologické vakcíny?     Autor: Stanislav Mihulka (24.01.2017)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace