S grafenem je lepší všechno. I beton!  
Beton vyrobený z grafenové vody je pevnější a mnohem méně propouští vodu. Mohl by ušetřit čas, peníze i životní prostředí. Kdo by to byl do grafenu řekl?
Grafenový beton. Kredit: Dimitar Dimov / University of Exeter.
Grafenový beton. Kredit: Dimitar Dimov / University of Exeter.

Lidé si někdy myslí, že o grafenu se už nedá vyslovit více chvály. Ale to je omyl. Tento úžasný materiál dovede překvapit i po řadě let, které uplynuly od jeho objevu. Ostatně, co jiného byste čekali od nejpevnějšího lidmi vyráběného materiálu na světě, který tvoří jediná vrstva úhledně uspořádaných atomů uhlíku?

 

Grafen teď opět zabodoval a stal se klíčovou surovinou pro vylepšení betonu. Není to nijak zvlášť složité, jen to chtělo správný nápad. Ten měli vědci na britské Exeterské univerzitě, když smíchali vločky grafenu s vodou a takto vzniklou grafenovou vodu použili k tradiční výrobě betonu. Výroba grafenového betonu je podle všeho laciná, jednoduchá a plně zvládnutelná v průmyslovém měřítku.

 

University of Exeter.
University of Exeter.

Grafenový beton sklidil uznání. Oproti klasickému betonu je grafenový beton téměř 2,5 krát pevnější v tlaku, téměř 1,8 krát pevnější v ohybu a jeho propustnost vody je téměř 4 krát nižší. Třešničkou na dortu je, že nový beton splňuje britské i evropské standardy ve stavebnictví.

 

Beton plný grafenu čeká na svoji příležitost. Kredit: Dimitar Dimov / University of Exeter.
Beton plný grafenu čeká na svoji příležitost. Kredit: Dimitar Dimov / University of Exeter.

Díky zvýšené pevnosti a odolnosti proti vodě budou stavby z tohoto betonu mnohem trvanlivější než doposud. To znamená, že betonové konstrukce nebude nutné tak často opravovat a nebude nutné vyrábět tolik nového betonu. To ušetří zdroje i emise oxidu uhličitého, kterých je při tradiční výrobě betonu požehnaně. Další výhodou je, že použití grafenu při výrobě betonu významně snižuje potřebné množství dalších materiálů, zhruba o 50 procent. Týká se to i cementu. Už jenom tohle ušetří 446 kg emisí oxidu uhličitého na tunu betonu.

 

Podle vedoucího výzkumu doktoranda Dimitara Dimova je teď velmi důležité hledat zelenější cesty produkce a využití stavebních materiálů, aby i stavebnictví podpořilo trend snižování emisí uhlíku. Dimov považuje grafenový beton za první, ale nepochybně klíčový krok, který nás může zavést k více udržitelnému stavebnictví. Rovněž není na škodu, že s grafenovým betonem stavební firmy ušetří nemalé finanční prostředky. Jak je vidět, 2D materiály se v praxi neztratí.


Literatura

University of Exeter 23. 4. 2018, Advanced Functional Materials online 23. 4. 2018.

Datum: 24.04.2018
Tisk článku

Moderní beton - Collepardi Mario
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 1296 Kč
cena: 1218 Kč
Moderní beton
Collepardi Mario
Související články:

V čem spočívalo tajemství betonu Římanů?     Autor: Stanislav Mihulka (05.06.2013)
Synchrotron odhaluje záhady betonu antického Říma     Autor: Stanislav Mihulka (17.12.2014)
Porézní 3D grafen je velmi lehký a přitom desetkrát pevnější než ocel     Autor: Stanislav Mihulka (10.01.2017)
Grafenové nanosíto udělá z mořské vody pitnou     Autor: Stanislav Mihulka (04.04.2017)
Podivuhodný beton antického Říma vylepšuje koroze slanou vodou     Autor: Stanislav Mihulka (09.07.2017)
Jeden svět nestačí: Podivuhodný grafen míří do vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (18.12.2017)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace