NO? Jo!  
Oxid dusnatý (NO) je klíčovou signální molekulou pro nejčasnější vývoj.

Oxidy dusíku si obvykle spojujeme jen s hlášením o smogu na našich silnicích, dálnicích a ulicích. Jenže oxid dusnatý patří k nejdůležitějším buněčným signálům.  Potvrdí vám to leckterý kardiak, jenž se domůže při záchvatu úlevy díky léku, z něhož se v jeho těle uvolňuje právě tento plyn. Oxid dusnatý má jedinečnou schopnost vyvolat roztažení tepen, což kardiakovu srdci samozřejmě jen a jen svědčí, protože je pak lépe zásobováno kyslíkem a živinami a snáze zvládá své úlohy. Dlouho se pro tyto účely používal nitroglycerin, o jehož „tepno-roztažném“ účinku se přesvědčili už jeho první syntezátoři. Bylo to v dobách, kdy každý chemik produkt syntézy hodnotil i organolepticky – okoukl ho, očichal a když sebral dost odvahy, tak si i lízl. Občas to mohlo mít nežádoucí následky, ale líznutí nitroglycerinu vyvolalo (díky roztažení cév) jen „zrudnutí v ksichtu“.

 NO se podílí na řadě dalších životně důležitých funkcí. Točí imunitním systémem, posílá buňky na onen svět, brnká nám na nervy, ba i v rozmnožování je za kvedlačku.
O tom, jakou roli sehrává NO v časném  vývoji živočichů se ale vedly dlouhé dohady. U savců se zdálo, že není k ničemu. Myši, jimž byl vyblokován gen pro enzym vyrábějící NO, trpí řadou neduhů (některé jsou například krajně agresivní a rvou se jako koně), ale přeci jen přicházejí na svět. Je to zčásti tím, že savci mají tento enzym přinejmenším ve třech typech a ty za sebe mohou za určitých podmínek vzájemně zaskočit.

 

Zvětšit obrázek
Tak vypadá NOS – tedy nitric oxide synthese, enzym produkující v našich tělech oxid dusnatý.

Genetici z Cold Spring Harbor Laboratory vedení Grigorim Enikopolovem proto zkusili „knokautovat“ gen pro enzym vyrábějící NO u drozofily. A hned bylo patrné, že bez oxidu dusnatého je těžko k žití. Zárodky nezvládaly ani nejčasnější stádia vývoje a bídně hynuly.
Před čtyřmi roky američtí biologové dokazovali, že NO je dokonce molekulou, která rozhoduje o tom, že se z vajíčka ježovky po oplození začne vyvíjet embryo. Ale to si naběhli. Tahle úloha je vyhrazena iontům vápníku a „vápníkářská lobby“ je natolik silná, že obratem ruky dokázala, že NO je pro start embryonálního vývoje úplně k ničemu.

No není to tak úplně pravda.
Nedávno se našli nevěřící šťouralové, kteří uštědřili prasečímu vajíčku „kopanec“ oxidem dusnatým a zaujatě pozorovali, že se po něm, celkem ochotně vyvíjí v embryo. Především první kroky mu jdou přímo skvěle. S vývojem za stádium, kdy se embryo rozdělí na osm buněk už je to ale hodně chabé.

Rvačka

Bez NOSu si myši dávají do nosů.

 


Pramen:  Current Biology  


 

Datum: 09.11.2004 01:57
Tisk článku

Evolvendi anthropologicae - Hanovská Lenka, Horský Jan, Hroníková Linda, kolektiv
 
 
cena původní: 290 Kč
cena: 244 Kč
Evolvendi anthropologicae
Hanovská Lenka, Horský Jan, Hroníková Linda, kolektiv

Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Pavel Bedrník,2015-03-20 16:12:47

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze výhradně pro rozumné lidi

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace