Čína plánuje vlastní HAARP: Velký vojenský radar maskovaný za vědu  
Spojené státy mají HAARP, který je v pustině Aljašky. Čína chce postavit vojenskou verzi HAARPu na hustě osídleném ostrovu Chaj-nan. Sázejí na to, že jim ionosférový radar pomůže s americkými ponorkami.
HAARP na zasněžené Aljašce. Kredit: HAARP / University of Alaska.
HAARP na zasněžené Aljašce. Kredit: HAARP / University of Alaska.

Hongkongský deník South China Morning Post nedávno odhalil plány čínské vlády na stavbu rozsáhlého radarového zařízení na nejjižnější čínské výspě, ostrovu Chaj-nan. Tento radar představují jako „vysokoenergetický radar s inkoherentním rozptylem“, který by měl studovat zemskou ionosféru, tedy atmosféru ve výšce cca 100 až 1000 kilometrů.

 

Projekt radarového systému na Chaj-nanu přichází zhruba ve stejnou dobu, jako další podobné čínské vědecké megaprojekty. Čína plánuje postavit nejvýkonnější urychlovač částic planety, již zabodovala s největším talířem radioteleskopu světa a o Číně je hodně slyšet v závodě o jadernou fúzi, v biomedicínských technologiích i v dalších oborech špičkové vědy. Přesto se ale experti domnívají, že zmíněný radar nebude ani tak zkoumat ionosféru, jako sloužit vojenským zájmům stále více ambiciózní Číny.


Pikantní je, že podobný ionosférový radar už dlouho vlastní Spojené státy. Není to nic jiného, než legendami opředený HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program) v Gakoně na Aljašce. HAARP studuje ionosféru, dříve v barvách US Navy a DARPA, teď už pár let pro Aljašskou univerzitu. Zároveň ho ale provází neuvěřitelné množství konspirací, blábolů i naprostého blouznění, počínaje tím, že je to vládní stroj na řízení počasí, přes zbraň vyvolávající zemětřesení a tsunami, až po zařízení na ovládání myšlenek nebohých slušných občanů.

 

Odrážení rádiových vln od ionosféry. Kredit: Sebastian Janke.
Odrážení rádiových vln od ionosféry. Kredit: Sebastian Janke.

Ve skutečnosti HAARP dělá pozoruhodný výzkum plazmatu v atmosféře, vlivu slunečního větru na atmosféru, včetně slavných polárních září, anebo chování rozmanitých částic v atmosféře. Zároveň je také pravda, že se vojáci o ionosféru velice zajímají, protože má co do činění s provozem a využitím vojenských satelitů, které jsou pro dnešní války zásadní. Vojáci s HAARPem testovali možnost proměnit ionosféru v planetární anténu pro rádiové vlny o extrémně nízké frekvenci (ELF, 3 až 30 Hz). Vlny ELF totiž pronikají vodou a mohou ulovit ponorky v jejich operační hloubce. Anebo by s jejich pomocí mohly komunikovat ponořené ponorky, což také není k zahození. Američtí vědci rovněž spekulovali, že by vlny ELF mohly detekovat miny nebo také škodit satelitům protivníka.

 

Čínský radar na Chaj-nanu bude podobný HAARPu v mnoha ohledech. Stavba by měla začít už letos. Jeho výkon bude sice „jenom“ pár set megawattů, oproti 5,1 gigawattům HAARP, ale skutečný účel čínského radaru bude podle všeho mnohem více militaristický, než v případě HAARP. Mnohé o tom vypovídá zvolená lokalita. HAARP je na pusté Aljašce, poblíž Gakony s dvěma stovkami obyvatel. Čínský radar bude na hustě osídleném ostrovu, prakticky vedle více než čtyřsettisícového města San-ja. Podle Sue Mitchellové z Aljašské univerzity je to krajně neobvyklé. Takový radar bude velkému městu působit značné problémy, narušovat rádiové vysílání, komunikaci i letecký provoz, včetně mnoha mezinárodních letů.


Čína musí mít skutečně pádný důvod, aby něco takového v dnešní době dopustila. A taky ho má. Jejich radar totiž přinese vojenské trumfy. Dokud v této části světa operují americké ponorky, tak se tu Čína nemůže stát dominantní velmocí. S novým radarovým systémem ale může zkusit blokovat ELF komunikaci ponorek a narušovat i komunikaci vojenských satelitů. To by mohlo tvrdě zasáhnout ponorkové operace v Jihočínském moři. Čína by se dokonce mohla pokusit s tímto zařízením detekovat ponorky na velkou vzdálenost.

 

San-ja, ostrov Chaj-nan. Kredit: Zhangmoon618.
San-ja, ostrov Chaj-nan. Kredit: Zhangmoon618.

V poslední době se vyrojilo několik vědeckých publikací o tom, jak s ELF radarem detekovat podvodní objekty. Shodou okolností jsou prakticky všechny tyto publikace z Číny. Novinář Stephen Chen, který stojí za článkem o chystaném ionosférovém radaru, prohlásil, že podle něj jde evidentně o primárně vojenský projekt. Na vědeckých konferencích se o tomto radaru téměř nemluví a mnoho detailů projektu Čína utajuje. To je pro vědecký projekt tohoto druhu neobvyklé. Radar na Chaj-nanu možná bude dělat nějaký výzkum, ale budou ho zajímat hlavně americké ponorky.

 

Pro vědce v oboru konspirací, hoaxů a fake news bude rovněž velmi zajímavé sledovat mediální dění kolem chystaného radaru. Jde o zařízení typu HAARP, mnohem tajemnější, než je HAARP. Takže by to měl být extrémně lákavý cíl pro všemožné hoaxy, šílené konspirace, mimozemšťany, ilumináty, alternativní psavce a podobné existence. Objeví se nějaké takové hoaxy? Anebo se potvrdí nápadně protizápadní orientace konspirací a čínský agresivní radar je nechá chladnými?

Literatura
Popular Mechanics 12. 6. 2018.

Datum: 15.06.2018
Tisk článku

Související články:

Čína hlásí nový fúzní rekord: V tokamaku drželi plazma 102 sekund!     Autor: Stanislav Mihulka (09.02.2016)
Když nejde Mohamed k hoře po čínsku     Autor: Josef Pazdera (17.06.2017)
Čínský kvantový detektor ponorek může uzavřít Jihočínské moře     Autor: Stanislav Mihulka (30.08.2017)
Čína údajně testuje hypersonický zbraňový systém DF-17     Autor: Stanislav Mihulka (31.12.2017)
Čína má velké plány s moderním strategickým bombardérem     Autor: Stanislav Mihulka (01.05.2018)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace