Ptačí chřipka udeří mnohokrát  
První vyhrání z kapsy vyhání. Platí to i o případné výhře nad pandemií ptačí chřipky. Pokud utečeme hrobníkovi z lopaty jednou, nemáme nic jisté. Ptačí chřipka přijde podruhé, potřetí, počtvrté…

 

Zvětšit obrázek
Kde všude už je virus H5N1 v Evropě? No přece všude!

Současná situace v šíření viru H5N1 po světě je neutěšená. Virus u volně žijícího ptactva  hlásí ze svého území řada zemí Evropské unie a Rakousko se stalo první zemí EU, kde byl prokázán virus H5N1 v chovu domácí drůbeže. Státy, které by se snad chtěly pyšnit tím, že virové invazi odolávají, záhy vystřízliví.

Zvětšit obrázek
Krkavci z londýnského Toweru byli odchyceni a umístěni v kleci do jedné z věží. Tisíciletá legenda říká, že jakmile krkavci z Toweru zmizí, dostane se Anglie do průšvihu. Britové se sichrují, aby krkavce nezdolala ptačí chřipka, protože to by pak byl opravdu průšvih.

Opakuje se situace důvěrně známá z doby, kdy byla v Evropě novinkou "nemoc šílených krav". Podobně jako v případě  BSE  nehlásí ze svého území ptačí chřipku jen ty země, které ji zatím nenašly nebo ji vůbec nehledají. Podle švédského virologa Björna Olsena z university v Umea už je ptačí chřipka po Evropě všude.
Především zoologové a ochránci přírody stále vehementně popírají šíření viru H5N1 migrujícím ptactvem a viní z něj výhradně chovatele drůbeže. Poukazují na skutečnost, že se virus vyskytl v Turecku, ale nebyl zjištěn v okolních zemích.  Velmi výrazně zazněly jejich hlasy v souvislosti s výskytem viru H5N1 v Nigérii.

 


 

Zvětšit obrázek
V Německu nasadili proti viru H5N1 armádu.

"Jak by se mohl virus dostat do Nigérie a minout přitom Egypt?" hřímal v amerických sdělovacích prostředcích William Karesh z Wildlife Conservation Society.
Vývoj situace Kareshe rychle usvědčil z omylu. Virus byl vzápětí odhalen nejen v Egyptě v nilské deltě ale i v Indii. Už předtím jej hlásili virologové z Iránu. Z toho je vidět, že se virus rozšířil z Asie do Evropy a do Afriky prostřednictvím migrujících ptáků. Podíl chovatelů drůbeže na jeho dalším rozsévání je ale i tak neoddiskutovatelný. Přičinili se například o zavlečení viru z jihovýchodní Číny do Tibetu na vzdálenost bezmála 2000 kilometrů.
Výskyt viru na "černém kontinentu" odborníky vážně znepokojuje. V subsaharské Africe žijí lidé ve velmi neutěšených hygienických podmínkách, v těsném kontaktu s domácí drůbeží. Možnosti těchto zemí odhalit nákazy drůbeže virem H5N1 a přijmout potřebná opatření jsou zcela nedostačující.

 


Také Evropa má z výskytu viru H5N1 zamotanou hlavu. Podle mnoha odborníků nelze zabránit "trvalému usídlení" viru H5N1 v populacích evropského divokého ptactva. Nahrává mu v tom například skutečnost, že může od podzimního tahu vodních ptáků přežívat celou zimu v ledu zamrzlých řek a rybníků a na jaře nakazit další ptáky, kteří se vracejí ze zimovišť na letní hnízdiště. Evropa se proto musí soustředit především na ochranu chovů drůbeže před nákazou. První opatření je uzavření drůbeže mimo volné výběhy, aby se nedostávala do kontaktu s volně žijícími ptáky. Druhým z obranných kroků je očkování drůbeže. Evropská unie již povolila vakcinaci ve vybraných chovech ve Francii a Nizozemí.

Marc Lipsitchc - chřipková epidemie nepřijde jen jednou, ale udeří opakovaně.

Čína koncem loňského roku rozhodla oočkovat proti ptačí chřipce veškerou drůbež - tedy 5,2 miliardy slepic, hus a kachen. Bohužel, i kdyby se podařilo očkovat i poslední slípku na dvorku v jakési zapadlé vísce, hrozbu ptačí chřipky to nezažehná. Virem H5N1 se mohou nakazit i očkovaná hejna. Virus  v nich pak rychle mutuje a vytváří nové, možná ještě nebezpečnější kmeny. A tak zaznívají hlasy, že se investice do drahého očkování nevyplatí. Nizozemci, kteří museli v roce 2003 při ptačí  chřipce vyvolané virem H7N7 vybít čtvrtinu všech chovů, na to slyšet nechtějí a zcela jistě nezůstanou s tímto názorem osamoceni.

 


Hned několik epidemiologických týmů publikovalo v roce 2005 studie, v kterých dokazovali, že za určitých podmínek lze pandemii ptačí chřipky zastavit karanténními opatřeními a dalšími zásahy  přímo v ohnisku vzniku. Podmínky pro úspěšný zásah jsou však poměrně náročné. Virus nesmí mít vysokou schopnost přenosu z člověka na člověka. Za hranici, nad níž už by byla úspěšnost zásahu diskutabilní, je považováno nakažení 1,8 osoby každým nemocným. Zásah musí být proveden dříve, než počet nakažených osob stoupne nad 20 nebo do 7 -21 dní po objevení prvního případu. V okruhu do 10 kilometrů od centra výskytu nákazy musí dostat každý nakažený člověk účinnou dávku antivirotik nejdéle do 2 dnů od prvních příznaků onemocnění. Samozřejmou podmínkou je, že virus bude vnímavý k oseltamoviru a léku bude dostatek. Za dostatečnou je považována zásoba, která umožní léčbu 100 000 až 3 milionů lidí.

 


 

Zvětšit obrázek
Nigerijští venkované si z ptačí chřipky těžkou hlavu nedělají.

Mnoho odborníků nepovažuje naplnění všech podmínek za reálné. Mimo kontrolu může epidemii dostat objektivní faktor, jako je intenzita šíření viru. Odhaduje se, že u španělské chřipky se od každého nemocného nakazili více než tři lidé. Velký problém představují faktory, které máme do značné míry pod kontrolou, např. vytvoření dostatečné zásoby antivirotik.
Tým amerických epidemiologů z Harvard School of Public Health vedený Marcem Lipsitchem nedávno na stránkách vědeckého časopisu PLoS Medicine velmi zevrubně rozebral účinnost těchto strategií a došel k závěru, že případné zvládnutí rodící se pandemie nepřináší "definitivní" řešení problému. Je to jen odklad,  protože pandemický virus se neobjeví jen jednou, ale bude vznikat opakovaně. Také současný boj s virem H5N1 u domácí drůbeže hodnotí harvardští epidemiologové jako "hru o čas". Žádná země na světě není připravena na skutečně závažnou pandemii chřipkového viru. Pokud ve "hře na čas" získáme několik let, pak se zřejmě některým zemím podaří dosáhnout celkem solidní připravenosti. Zdaleka ne všem.

 

Zvětšit obrázek
Jednou ze základních podmínek zadušení pandemie v samém zárodku je dostatek protivirových léků jako je oseltamovir (Tamiflu). Druhou základní podmínkou je, aby pandemický vir nebyl k oseltamoviru rezistentní.


Kolik času se dá získat likvidací ohniska nákazy nově vzniklým epidemickým virem? O tom podle Lipsitche a jeho kolegů rozhoduje řada okolností. Záleží na tom, nakolik je virus kolující ve zvířecích populacích disponován k proměně v pandemický kmen a jak rychle se může proměnit v pandemický kmen.  Záleží na tom, jak jsme na boj s propukající pandemií připraveni. Při příznivé konstelaci nám zvládnutí prvního náporu pandemie v jejím ohnisku  poskytne zhruba čtyři roky k přípravě na další pandemii. Pokud nám nebude vše hrát do karet, může být odklad podstatně kratší, třeba jen šest měsíců. Lipsitch upozorňuje, že každý další nápor viru budeme zvládat se stále většími problémy, protože se nebude dostávat peněz, léků, lidských zdrojů. Podle harvardských virologů by proto neměla příprava na potlačení epidemie v ohnisku tvořit pilíř preventivních opatření proti hrozícím chřipkovým pandemiím.
Pokud už se podaří vznik pandemie potlačit v ohnisku, měla by následovat opatření, která dovolí oddálit další nápor viru.  V této situaci by měly přijít ke slovu nekompromisní likvidace nakažených chovů doplněné o vakcinaci drůbeže v oblastech, které jsou méně ohroženy. Autoři studie sami připouštějí, že řadu takových razantních zákroků bude z ryze politických či ekonomických důvodů obtížné prosadit. Získaný čas by měl být využit k doplnění zdrojů pro likvidaci příštího ohniska nákazy v lidské populaci. Epidemiologové by měli počítat s nejhorším a připravit se i na možnost, že se příští pandemii zastavit nepodaří. Klíčová role patří v této přípravě vývoji a výrobě vakcín. Na centrální i lokální úrovni by měla být připravena opatření pro likvidaci zdravotních, sociálních i ekonomických následků pandemie.
"Jestli je příprava na případnou pandemii chřipky skutečně tak důležitá, jak se mnozí odborníci domnívají, pak je zapotřebí velmi důkladně naplánovat a finančně zabezpečit realizaci opatření, jež zefektivní boj s nákazou a zároveň budou  minimalizovat následky příští chřipkové pandemie," končí harvardští virologové svou studii v Plos Medicine.


 

Pramen: PLoS Medicine, Medical Tribune

Datum: 23.02.2006 14:05
Tisk článku

Související články:

Hybridní virus ptačí chřipky H5N1 se snadno přenáší mezi morčaty     Autor: Stanislav Mihulka (03.05.2013)
Za článek v Science 6 let „natvrdo“     Autor: Jaroslav Petr (27.04.2012)
Slibná DNA vakcína proti ptačí chřipce     Autor: Anna Marcinková (06.10.2008)
Zima chřipce svědčí     Autor: Jaroslav Petr (02.11.2007)
Co odpoví chřipkový virus, až se ho zima zeptá?     Autor: Josef Pazdera (22.09.2007)



Diskuze:

je to jen bouda

Kokodak,2006-02-25 08:58:52

nevěřte hned všem blábolům a rozlížejte se kolem a uvažujte, třeba taky na tento odkaz
/>
http://gorg.php5.cz/index.php?id=419&menuid=88&act=&nc=20060224151813

Odpovědět


no to je teda síla

jarda petr,2006-02-27 09:20:34

Díky za odkaz. To by člověk nevěřil, na jaký blábol se může někdo odvolávat s tím, že jde o "zdravý rozum". Zajímalo by mě, jak autor toho paskvilu vysvětlí desítky milionů lidí, kteří umřeli na španělskou chřipku v Asii a Africe. Ti totiž ony jím zmiňované pochybné vymoženosti západní medicíny určitě k dispozici neměli a měli být tedy stoprocentně zdraví. Jinak jde o tradiční "protivakcínovou" demagogii. A jen tak mimochodem, až si budete brát proti ptačí chřipce "bobkový list" trhejte ho z vavřínu a ne z olivy, jak vám radí ten idiot, co to napsal. A to nemluvím o takových nesmyslech jako že španělská chřipka vznikla v USA. Její kořeny jsou východoasijské. Odtud se dostala do USA a pak do Evropy. Španělská se jí říká proto, že o ní Španělé jako první psali - nebyli ve válce a neměli cenzuru novin. Svět se o ní dozvěděl ze Španěl, a tak byla španělská. A pokud jde o statistiky kolem H5N1, ty jsou tam pěkně staré. A pokud jde o strach z H5N1, tak se ani na těchto stránkách nikdo nevyjádřil tak, že máme mít strach ze stávajícího viru H5N1. Mnohem větší strachj jde z potenciálně pandemického viru, který může vzniknout kombinací H5N1 s lidskými viry, třeba H3N2, nebo z jakýchkoli jiných novězkombinovaných chřipkových A virů včetně prasečích.

Odpovědět


Pane jarda petr

Ufoun,2006-02-28 20:27:17

Na to se dá odpovědět jedině: Když už na ten článek odpovídáte, tak si ho aspoň KURVA přečtěte!!!
Jak se můžete napsat, že by vás zajímalo, jak by autor vysvětlil proč se umíralo na španělskou chřipku když to tam vysvětluje?
A ten "bobkovej list" je chyba překladu, v originálu to neni.

Odpovědět


no to je teda síla

jarda petr,2006-03-08 10:06:29

K vulgaritám se uchyluje jenom ten, komu docházejí věcné argumenty. To, že někdo přeloží bobkový list jako list z olivy, už samo o sobě něco napovídá. To jak nakládá s fakty - krajně ledabyle. A ledabyle nekládal s fakty zřejmě i onen vámi opěvovaný "originál", neboť např. ve svých argumentech proti očkování ignoruje elementární fakta.

Odpovědět

RE: xmxmxm

Mahe,2006-02-24 20:07:21

Kdesi som čítal, že ročne zahynie okolo 60 ľudí ked im padne na hlavu kokosovy orech....
V čase "uhorkovej" sezóny sa toho určite nejaka farmaceutická firma z nudy chyti - urobi z toho možnu pandemiu a uradnici z EU nám povinne prikážu nosiť cely deň prilby na hlave.
Bonobo - maximalny súhlas, človek nemusí byť ani veľký optimista, aby sa dobre na tom všetkom pobavil.

Odpovědět


Doporučuji Vojtěcha Novotného

jarda petr,2006-02-25 03:48:43

No, s těmi kokosovými ořechy to není tak jednoduché. Doporučuji si o tom přečíst esej Vojtěcha Novotného, který vyšel tuším ve Vesmíru. Dovolím si jej pouze glosovat. V Polabí či u Banské Bystrice nám samozřejmě připadá zranění padajícím kokosovým ořechem jako absurdita a také to tak je. Na Nové Guineji je to ale realita všedního dne. Zato tam v pralesích těžko chápou, že někdo studuje otázku traumatologie ve vztahu k dopravním autonehodám. Proboha, proč se tím ti zvláštní Evropané a Američané zabývají, když aut je přeci tak málo a šance, že by se srazila se musí limitně blížit nule? Tak vypadá náš svět z pralesů Nové Guineje. Pan doktor Novotný nám rozmlouvá, abych se pokoušeli vynášet jednoznačné soudy nad Papuánci, když o nich a jejich světě víme tak málo. Pro další podobné nesmírně inspirativní postřehy pana doktora Novotného vřele doporučuji jeho knihu esejů "Papuánské (polo)pravdy". Jedinečná a bohužel velmi nedoceněná kniha.

Odpovědět


súhlas

Mahe,2006-02-25 07:58:40

Dík za upresnenie, mám to práve zo spominaného článku V.N., len to číslo som si presne nespomenul.
Inak (aspoň pre mňa osobne)je to neskutočne inšpiratívny pohľad na "zaostalých" Papuancov na súčasny svet a jeho hodnoty, čo ich najviac zaujalo vo "vyspelej" Europe: goticky chrám na Hradčanoch alebo hroch v ZOO...
Tým sa znovu vraciam k môjmu obľúbenemu Exuperymu, keď niekde píše ako raz doviezli lietadlom maurských náčelníkov zo Sahary z Maroka do Francúzska, aby im ukazali svet a trošku ich skrotili v ich divokosti. Najviac tych Berberov zaujal nejaky vodopád v Alpách - nemohli sa od neho odtrhnúť, čakali kedy skončí...
Žiadne palace hrady, zámky, obyčajna voda.

Odpovědět

Dotaz na p. J. Petra

Al,2006-02-24 12:37:05

Pane profesore, mám na Vás tyto otázky:
1) Děsím se očkování ptáků - proč se může nakazit i očkovaná drůbež a jak je to s tou "rychlou mutací" viru u takového skrytě nakaženého jedince. Jak je to pravděpodobné - a nezvýší se dramaticky pravděpodobnost vzniku pandemické varianty nakonec právě očkování veškeré drůbeže např. v Číně???

2) Již se na Oslu psalo o problematice vývoje dostatečného množství účinné očkovací látky - jak to, že to není problém u miliard dávek pro ptáky?

3) Nikde se nepíše o očkovací látce pro lidi, existují nějaká "vojenská" centra pro výzkum očkovací látky (tzn. jakési špičkové a státem maximálně podporované laboratoře) - nebo je to jen klasický výzkum / vývoj semtam podporovaný nějakým tím grantem či fondem rizikového kapitálu???

4) Proč existuje očkovací látka pro drůbež a ne pro lidi - je to rizikem a schvalovacím řízením (klinickým výzkumem)???

Odpovědět


pokus o odpovědi

jarda petr,2006-02-25 03:41:04

Vakcínu lze vyrobit proti viru, který známe. To znamená, že u drůbeže to už jde, protože tam už víme, jaký virus mezi drůbeží řádí. U člověka je to horší, protože stávající H5N1 je skutečně hlavně ptačí virus a na člověka se (zatím) přenáší jen výjimečně. Pokud by nějaký jeho "následovník" dokázal vyvolat pandemii, bude muset mít jiné vlastnosti a bude trochu (nebo hodně) jiný. Vakcína proti stávajícímu viru H5N1 na něj bude zabírat v nejlepším případě jen částečně. Možná bude úplně neúčinná. Kudy z toho ven?
Už se připravuje vakcína z viru, který v sobě kombinuje "vnitřní" geny nejběžnějšího lidského chřipkového viru H3N2 s geny pro povrchové molekuly hemaglutinin a neuraminidázu z viru H5N1. Počítá se, že tahle vakcína vyrobená předem "do foroty" by lidi chránila aspoň částečně (podle zásady "lepší málo nežli nic")a poskytla by farmaceutům čas na urychlenou produkci vakcíny proti tomu novému pnademickému viru. Zároveň se testuje, jak budou vypadat viry, které by vznikly "hybridizací" lidského viru H3N2 a ptačího viru H5N1 nebo případně ptačího viru H7N7. Testuje se, která takto vzniklá bestie by napadala savčí buňky. Jestli by byla přenosná z člověka na člověka se uvidí, až vznikne v přírodě. Na vytipované "kombinované" viry se může soustředit vývoj dalších vakcín "do foroty". Ale je to tak trochu "věštění", protože nikdo neví, jaký virus může skutečně vzniknout.
A proč se může šířit virus očkovanou populací drůbeže? I když je virus označen jako subtyp H5N1, není to homogenní populace. Už dnes je známo několik kmenů. Vezměte si, že virus je s to nakazit velmi široké spektrum ptačích druhů od kachen a slepic, přes papoušky a holuby až k sokolům. Vedle toho je s to nakazit i savce - člověka, prase, kočku, psa a zřejmě i další šelmy. Je zřejmé, že tohle nezvládne jedna jediná varianta viru. Tyto kmeny viru H5N1 se mohou lišit i citlivostí na vakcínu. To se už prokázalo u kmenů lidského viru H3N2, kde jsou z USA známy tři kmeny a na jeden nezabírala vakcína z roku 2003. Vakcinace v populaci drůbeže dopadne citelně na kmeny, na které je cílená. Jiné kmeny jsou ale zasaženy jen částečně a to na ně vyvíjí selekční tlak. Zároveň jim zmizí konkurenti v podobě kmenů viru, které byly vakcinací eliminovány. Výsledek může být celkem neradostný. Dokazuje to nákazová situace z amerických chovů prasat, kde jasně klesá účinnost vakcín. Dřívější vakcinace prasnic chránila i selata, která se očkované prasnici narodila. Dneska v mnoha případech selata očkovaných prasnic na tu samou chřipku (tedy na jiný kmen téhož subtypu) hynou. Ale neděste se. Já jsem přesvědčený, že je potřeba o těchto věcech mluvit - otevřeně a nic netutlat. Abychom věděli, co může přijít. Neznamená to, že to přijde. Moje osobní zkušenost říká, že průšvihy, kterých se bojím, obvykle nenastanou. Přijdou takové, kterých jsem se nebál nebo které jsem netušil.

Odpovědět


Děkuji,

Al,2006-03-03 13:28:04

...děkuji, ale pořád nerozumím té SELEKCI. Nejde spíše o náhodný drift při vzniku těch odlišných variant (kmenů)? Selekční tlak si neumím totiž nějak u chřipky představit: vyžadovalo by to, že naráz musí "skočit" na hostitele naráz dva (nebo více) kmenů chřipky - pak rozumím, že ten (možná úspěšný), který je vyřazen (např. očkováním) uvolní prostor jinému, který byl úspěšný méně (zato umí lépe skákat třeba na člověka...) a dále se "rozvíjet". To by ale vyžadovalo, že oba (nebo) více kmenů se šíří na svou oběť spíše jako mix kmenů naráz - a o tom v případě virové nákazy pochybuji. Myslím, že je to spíš tak, že se v jistém okamžiku na hostitelskou populaci šíří jen jedna varianta (kmen). Tudíž nevidím tu selekci..
Můžete mi to prosám vysvětlit?

Odpovědět


Nezodpovězená otázka

Al,2006-03-03 13:37:48

Rozumím, že klíčový problém je tento:
1) Nelze vyrobit vakcínu proti kmenu, který ještě neexistuje
2) Problém je tedy, jak rychle a v dostatečném množství dokážeme účinnou vakcínu vyrobit, až se virus (pandémie s úmrtností až 50%) reálně objeví

"Věštění" jak by mohl reálný virus vypadat považují spíš za zajímavou náplň základního výzkumu, která se asi těžko reálně povede (třeba ano - v pár dobrodružných filmem jsem ti viděl).
Daleko podstatnější je odpověď (které jsem nedostal) na otázku 2. Tzn. JAK RYCHLE a V JAKÉM MNOŽSTVÍ. Již jsem se ptal, zda-li je to podpořeno i nějakým organizačním opatřením typu vládní - vojenský výzkum, soustředění zdrojů (třeba jako projekt Apollo) apod.

Zatím jsem slyšel, že svět nemá ani dostatek zdrojů na zpola neúčinné tabletky Tamiflu...

Odpovědět

Podle mne

Stanislav,2006-02-23 16:50:37

Podle mne je celá debata kolem ptačí chřipky ve skutečnosti o ničem. Tento virus zcela jistě existuje u ptáků tisíce let, tedy prakticky odedávna, za tu doba zcela jistě opakovaně zmutoval, jistě se jím i opakovaně nakazili lidé, určiě kromě těžce virulentní a maligně probíhající infekce může mít i zcela banální průběh obdobný nachlazení jako běžná chřipka nebo rýma. Připadá mi, že současnou hysterii rozdmýchávají novináři, možná tajně podporovaní farmaceutickými firmami, které se snaží na strachu z této nemoci důkladně napakovat. Srovnání s BSE je na místě. Pamatuji se, že jsem před 15 lety četl o desetitisích nakažených osob, což byl samozřejmě nesmysl, neprokázal se žádný standardní přenos na lidi a i u kräv se bude zjevně jednat (aspoň u nás) o mutace a nikoliv přímou nákazu - viz výskyt zcela ojedinělých připadů BSE ve zcela zdravých stádech.

Odpovědět


Souhlasím

xmxmxm,2006-02-23 19:26:13

Od té doby co byl vir "objevený" t.j. od 1997, zemřelo na onemocnění v celém světě méně lidí, než na silnicích v ČR za týden. Navíc v jakých regionech? Kde s drůbeží bydlí, jedí polosyrové maso a pijí syrovou drůbeří krev.

Odpovědět


jistě, jistě a jistě

jarda petr,2006-02-24 03:44:40

To, co uvádíte jako jisté, je krajně nejisté. Například ona pasáž o tom, že se jistě nakazila spousta lidí, u kterých měla nákaza banální průběh. Poslední virologické a epidemiologické studie dokazuji, že v populacích jihovýchodní Asie se nevyskytují lidé, kteří by měli v krvi protilátky proti H5N1. S výjimkou těch, co si prodělali těžké onemocnění a přežili. Znamená to, že většina těch, kdo virus chytli, také onemocněla. Pokud jde o Lipsitchovu studii, ta se netýká jen ptačí chřipky, ale jakéhokoli pandemického chřipkového kmene. A ty potkalo lidstvo ve 20. století celkem tři. Zatím jsem nidke nečetl studii, která by jasně prokázala, že v 21. století už žádná nepřijde. Nákaza drůbeže virem H5N1 je problém i v případě, že postihne "jen" drůbež. Nakažený chov se musí likvidovat, protože nemůžete nechat chodit ošetřovatele do práce s vyhlídkou, že virus nakonec chytnou a budou mít 50% šanci na přežití. V roce 2003 měli Nizozemci v chovech chřipku H7N7 a stálo je to kromě likvidace chovů i jednoho mrtvého a desítky nemocných. Takže zase taková banalita, jak se nám snažíte nakukat, to není. A úplně nejkrásnější je ta závěrečná "teorie spiknutí". No, tou se dá vysvětlit vždycky úplně všechno.
A ještě k BSE. Takový John Coolinge, jeden z největších machrů na vCJD řiká, že si není jist, že už máme nejhorší za sebou. Možná byste mu měl poskytnout informace, které máte a které jemu evidentně chybějí. Určitě by vám za to byl vděčný. Za Coolinge předem děkuji.

Odpovědět


P.S.

jarda petr,2006-02-24 04:07:18

A ještě jsem zapomněl na to nejdůležitější! Prosím, dejte mi kontakt na farmaceutickou firmu, která platí novináře za články o ptačí chřipce. To víte, každá Kč, dolar či euro se hodí.

Odpovědět


Napadla ma suvislost s HIV

paul2,2006-02-24 11:12:46

tento virus sa asi tiez nachadza niekolko tisic rokov medzi opicami a neskoncilo to tak nevinne ako sa to tu snazis podsuvat v suvislosti s H5N1. Niekolko milionov mrtvych ludi a niekolko desiatok milionov nakazenych zatial bez vyhladu na vyliecenie za poslednych cca 30 rokov. Problem u chripky je ten, ze sa rozsiruje ovela rychlejsie a agresivnejsie ako HIV. Momentalna vyhoda je ta, ze sa neprenasa z cloveka na cloveka.

Odpovědět

obecně

bonobo,2006-02-23 15:42:05

Když se /nedaří/ tak komplexně. Svět je posledních 15 let ze všech směrů mimořádně zábavné místo k životu. Znova lituji, že osla nekrmí i fyzici – třeba i ze Santa Fe :-)))

Odpovědět


fyzici ze Santa Fe

mik,2006-02-23 22:45:35

???

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz