Těsná trojice kvasarů  
Ačkoliv je v celém vesmíru známo na sto tisíc kvasarů, jen zlomek z nich je od sebe natolik blízko, aby je bylo možno považovat za dvojité systémy. Nyní ale astronomové objevili dokonce trojici gravitačně vázaných kvasarů. Jejich blízkost je výsledkem splynutí mateřských galaxií.

 

 

Zvětšit obrázek
Snímek ve falešných barvách je složen z optických a infračervených dat získaných dalekohledy Keck a VLT. Šipky ukazují polohy jednotlivých kvasarů.
Kredit – S. G. Djorgovski et al., CatTech, EPFL

Díváme-li se na kvasary, hledíme do hluboké minulosti vesmíru. Vesměs se jedná o nejvzdálenější objekty, jejichž spektra vykazují obrovský rudý posun odpovídající vzdálenostem miliard světelných roků. Byly objeveny v roce 1963 jako optické protějšky mohutných rádiových zdrojů. Jejich zářivost je obrovská, mnohonásobně převyšuje zářivost mateřské galaxie. Předpokládá se, že za enormním množstvím uvolněné energie stojí obří černá díra uvnitř galaxie, do které skrz akreční disk padá hmota z okolního vesmíru.

Zvětšit obrázek
Obrázek ukazuje vývoj trojitého systému černých děr.
Kredit – Stefan Umbreit (Northwestern University)

Centrální černá díra může mít hmotnost až několika miliard Sluncí. Vyzářená energie odpovídá biliónů Sluncí a pochází přitom z prostoru, který je přitom srovnatelný s rozměry naší Sluneční soustavy.

 

 

 

Astronomové až dosud objevili na 100 tisíc kvasarů. Nacházejí se pouze v obrovských vzdálenostech, protože ty blízké po vyčerpání veškeré hmoty z mateřské galaxie už dávno vyhasly. Ze všech známých kvasarů jen několik desítek leží velmi blízko sebe a jsou gravitačně svázané. „Kvasary jsou extrémně vzácné objekty. Nalezení dvou velmi blízko sebe je velmi nepravděpodobné, protože byly ve vesmíru rozloženy rovnoměrně,“ uvádí George Djorgovski (CalTech, Pasadena, USA).

 

Animace ukazující vývoj systému tří černých děr, která ukazuje chaotickou dynamiku vedoucí k odvržený samostatné černé díry a dvojitého systému.  – John Fregeau (Northwestern University)

 

A právě Djorgovského tým nyní oznámil, že s pomocí dalekohledů VLT a W. M. Keck objevil hned trojici navzájem blízkých kvasarů. Tyto kvasary mezi sebou dělí vzdálenosti pouhých 100 až 150 tisíc světelných roků. To znamená, že by se celý systém „vešel“ do naší Mléčné dráhy. Pro srovnání můžeme ještě uvést, že nejbližší velká galaxie – M31 v Andromedě – je od nás vzdálena asi 2,5 miliónu světelných roků.

 

 

 

 

Zvětšit obrázek
Optické pozorování kvasaru 4C37.73 vzdáleného 4 miliardy světelných roků. Kredit – NASA, STScI

Jeden z kvasarů nesoucí označení OBQS 1429-008 byl objeven už v roce 1989 týmem vedeným Paulem Hewettem (Institute of Astronomy, Cambridge, UK). Tito astronomové dokonce spatřili i slabého průvodce kvasaru, ale považovali jej za iluzi vytvořenou gravitační čočkou. Později se ale ukázalo, že se skutečně jedná o druhý kvasar. A aby všemu nebyl konec, nyní objevili George Djorkovski a jeho spolupracovníci v blízkosti této dvojice třetího, ještě slabšího člena. Vědci navíc vyloučili, že by se v daném směru mohla nacházet mezilehlá galaxie působící jako gravitační čočka. Další člen výzkumného týmu Frederic Courbin (Ecole Polytechnique Federale, Lausanne, Švýcarsko) k tomu dodává: „Je v podstatě nemožné vysvětlil to, co vidíme použitím rozumného modelu gravitační čočky.“ Navíc byly mezi třemi kvasary pozorovány drobné rozdíly, které rovněž svědčí o tom, že se jedná o fyzicky odlišné objekty.

 

Zvětšit obrázek
Ilustrace kvasaru 4C37.43 pozorovaného observatoří Chandra.
Kredit - NASA/CXC/M.Weiss

 

 

Frederic Rasio (Northwestern University, Illinois, USA) se se svými spolupracovníky zabývá teoretickými modely interakce tří obřích černých děr. Podle těchto modelů k takové události v pozorovatelném vesmíru dochází dokonce několikrát za rok. Prof. Rasio proto velmi uvítal dané pozorování. Zatímco v případě setkání dvou superhmotných černých děr je všechno v podstatě jasné – černé díry splynou za vzniku ještě většího exempláře – setkání tří těles mnohem zajímavější. „Tři je mnohem lepší než dva, protože dynamika tří gravitačně interagujících těles je chaotická,“ vysvětluje Frederic Rasio, který jinak není členem objevitelského týmu.

 


Podle Rasiova modelu vzájemné působení tří kvasarů na sebe vyústí v situaci, kdy je alespoň jeden z nich vyvržen ze své hostitelské galaxie a odsouzen jako „nahý“ k osamělému putování vesmírem.

 

 

 

Trojice kvasarů se nachází ve vzdálenost kolem 10,5 miliardy světelných roků ve směru souhvězdí Panny. Dnes je tedy vidíme tak, jak vypadaly v době, kdy byl vesmír zhruba 3 miliardy let starý. Astronomové mají před sebou vzácný pohled na velmi mladý vesmír, který byl mnohem chaotičtější než je ten současný. Galaxie byly sice mnohem menší, ale zároveň výrazně blíž k sobě navzájem a proto byly srážky mezi nimi mnohem častější. A byly to právě vzájemné kolize galaxií, které vedly k promíchání hmotu uvnitř nich, což spouštělo činnost či alespoň zvyšovalo efektivitu kvasarů.


Zdroje:

www.space.com
space.newscientist.com

Autor: Pavel Koten
Datum: 18.01.2007 14:48
Tisk článku

Související články:

Slušná sklizeň: 83 supermasivních černých děr z raného vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (18.03.2019)
Observatoř Newton objevila nejjasnější a nejvzdálenější pulsar ve vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (22.02.2017)
Nová metoda měření vzdáleností v kosmu – rentgenová astronomie     Autor: Milan Štrup (19.12.2015)
HST zachytil pětinásobný obraz kvasaru     Autor: Miroslava Hromadová (08.06.2006)



Diskuze:

galaxie-kvasary

Rudolf Jiříček,2008-03-22 11:23:30

Prosím o pomoc při hledání vzdáleností galaxií a kvasarů vzdálenějších než 200 mil.ly.
Děkuji mnohokrát RNDr.Rudolf Jiříček, Družstevní 13, 695 03 Hodonín, tel.5618 35 2929, mob.603 201 397

Odpovědět

Galaxie-kvasary

Rudolf Jiříček,2008-03-22 11:19:49

Hledám galaxie a kvasary, které jsou vzdálenější než 200 mil.ly. Můžete mi poradit?

Odpovědět

Vzdálenost Andromedy

Pavel Koten,2007-01-23 15:57:55

Máte pravdu, vzdálenost galaxie v Andromedě byla uvedena nesprávně. Díky za upozornění, v textu už to bylo opraveno. Pavel Koten

Odpovědět

Samozřejmě

Leo K,2007-01-19 12:15:35

Viz např.http://en.wikipedia.org/wiki/Andromeda_Galaxy

Odpovědět

vzdalenost

Honza,2007-01-18 15:19:19

Pro srovnání můžeme ještě uvést, že nejbližší velká galaxie – M31 v Andromedě – je od nás vzdálena asi 2,5 miliardy světelných roků.

Nemá to nahodou být 1000x méně???

Odpovědět


Pavel Brož,2007-01-18 20:29:16

holt každý se někdy uklepne.

Odpovědět


Proč?

ps,2007-01-18 22:55:56

Kvasary jsou nejvzdálenější pozorované objekty ve vesmíru, vzdálenější než galaxie. Navíc bylo v článku řečeno, že je vlastně pozorován vesmír starý pouze 3 mld. let tedy trvalo asi 10 mld let než k nám světlo z nich doletělo. Takže všechno sedí.

Odpovědět


opravdu tam je preklep

Archimedes,2007-01-19 12:17:46

Galaxie M31 v Andromede je opravdu relativne blizko, je to 2,5 milionu svetelnych let. Ty kvasary jsou mnohonasobne dal.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz