Fosilní pakomáři a změny klimatu  
Spojení izotopových dat a fosilních pakomářích hlaviček ukazuje prudké změny klimatu v Anglii před několika tisíci lety a varuje před nevyzpytatelným Golfským proudem.

 

 

Zvětšit obrázek
Červená pakomáří larva rodu Chironomus.

Alarmisté šíří dojem, že když někdo pochybuje o jejich uvědomělém světovém názoru, tak tvrdí, že se klima nemění vůbec. To by si ale v rámci duševního zdraví mohl myslet asi jenom ten, kdo nikdy nezmokl nebo na něho nikdy nenasněžilo. Stabilní útulné klima najdete vlastně jenom na různých „hokejkových“ grafech, které se úporně snaží přesvědčit diváka, že až do průmyslové revoluce bylo na Zemi blaze. Ta část hokejky, které se drží Jaromír Jágr bývá idylicky rovná, kdežto ten konec, kterým se střílí góly, děsí svým úhlem. Pikantní je, že hokejkové grafy nevyrábí George Bush, ale sami alarmisté.

 

Zvětšit obrázek
Elegantní jezero Hawes Water.


Jenže čím víc toho víme o minulosti, tím je jasnější, že žádné hokejky nikdy nebyly. Klima bylo a je všechno možné, jen ne klidné a stabilní. Klima se mění neustále a to rychlostí, která přesahuje naše veškeré dřívější představy o minulosti.
Fosilní záznam je děravý jako řešeto a stejně tak nesrozumitelný. Občas se v něm ale povede najít materiál, který lze chytře využít pro stopování průběhu klimatických změn v minulosti. Výsledný obrázek pak může být velmi překvapivý. Badatelé z University of Liverpool ve své studii sedimentu z malebného jezera Hawes Water v severním Lancashire unikátním způsobem spojili klasická izotopová data s analýzou fosilizovaných hlaviček larev pakomárů, které jsou také slušným indikátorem tehdejší teploty. Díky tomu se jim povedlo velmi přesně rozeznat vývoj klimatu v Anglii po konci zatím poslední doby ledové.

 


Ukázalo se, že hned ve dvou případech, jednou před 9000 lety a po druhé před 8000 lety, došlo k poměrně brutálnímu ochlazení. Tehdejší klima se změnilo tak, že průměrná letní teplota poklesla o 1,6 °C, což podle autorů představuje trojnásobek změny klimatu ve dvacátém století. Detailní analýza dostupných stop odhalila, že se ochladilo extrémně rychle, v průběhu několika málo let. Ochlazení pak trvalo desítky let, v prvním případě 50, v tom druhém dokonce 150 let.

 

 

Zvětšit obrázek
Golfský proud, dobrodinec Evropy.

Bahno z Hawes Water je pro takové studie výjimečně vhodné. Sediment se tam ukládal bez přestávky a proto lze jednotlivé vrstvičky bez větších problémů datovat. Autoři zároveň v minulých 8 letech sledovali , jak se v Hawes Water ukládá bahno dnes a své poznatky pak důkladně využili při studiu minulosti. Pokud jde o hlavičky larev pakomárů, v jejich případě autoři vycházeli z poznatků o populacích dnešních pakomárů na skandinávských jezerech a jejich vztahu k teplotě prostředí.

Zvětšit obrázek
Fosilní hlavička pakomáří larva. Teploměr z minulosti.

 

A co obě změny klimatu způsobilo? Další výzkum naznačuje, že by za tím mohl být problém s Golfským proudem, který dnes Anglii a vlastně celou Evropu citelně otepluje. Anglická ochlazení totiž dobře souhlasí se dvěma náhlými epizodami chladu v Grónsku i jinde v oblasti Atlantiku. Golfský proud za tím docela dobře může být, proč ne. Jenže co způsobilo ty změny Golfského proudu? Tady začíná tenký led. Komentátoři pro jistotu neříkají nic.

 


Golfský proud se klidně může měnit sám od sebe, kdykoliv se mu zachce, může být prostě nestabilní. Nebo za tím mohou být nějaké složité změny globálního klimatu, které strkají do mořských proudů. Nikdo zatím netuší, jak to je. Jisté je jedno, tehdy nebyli žádní zlí prezidenti, ani hodní ex-viceprezidenti. Ani letadla, ani auta, ani hamburgery, nic. Přesto se tehdy klima prokazatelně ostře měnilo oběma směry. Příroda to vydržela, naši předci to zvládli, svět se nezhroutil. Přesto to asi nebude dobré brát úplně na lehkou váhu. Možná by nebylo špatné popřemýšlet, jestli je opravdu nutné věnovat veškeré úsilí hysterickému boji proti oxidu. Třeba by bylo fajn vyslyšet těch několik málo hlasů, které volají po nových technologiích pro adaptaci na změny klimatu. Asi už není třeba zdůrazňovat, který přístup nás na budoucí změny klimatu snad připraví a který v žádném případě ne. Není špatné přiznat, že se k nim řadí i někteří čeští klimatologové. Golfský proud zatím teče.


Pramen: University of Liverpool, Geology.


 

Datum: 19.07.2007 01:22
Tisk článku

Související články:

Stoupající hladina moře korálovým ostrovům prospěje     Autor: Josef Pazdera (14.11.2018)
Klimatologům vadí, že polární mořský led odmítá roztát     Autor: Vítězslav Kremlík (29.04.2016)
CO2 atmosféru otepluje i ochlazuje zároveň     Autor: Dagmar Gregorová (18.12.2009)
Kyselým jablkem ke globálnímu osvěžení     Autor: Stanislav Mihulka (31.03.2009)
Jaro se zpožďuje     Autor: Jaroslav Petr (14.11.2007)



Diskuze:

nesmysl

Biela ryba,2007-08-24 22:24:36

"Klima se mění neustále a to rychlostí, která přesahuje naše veškeré dřívější představy o minulosti." - ano klima se meni avsak urcite ne rychlosi která presahuje nase predstavy, to je zjavny nezmysel. Neviem kdo si tento vyzkum zaplatil ale (a dnes je bohuzial aj veda o peniazoch) cim viac takychto pikosiek bude uvernenych tym viac bude zrejme ze s celeho komplexu faktov su vyberane len tie aby sme ospravedlnilo ze nic ako ludstvo nie sme schopny vymysliet proti poskodzovaniu nasej planety nami samymi (a nejde len o klimu). Takejto propagandy som za komunizmu pocul more a niekedy bola aj lepsie profesionalne spracovana (a tiez jej mnohy z tych co ju hlasali verili a neboli nejaky prospechari). Bohuzial z tohto pohladu uz by akakolvek spolocnost (nevynimajuc ani totlitne rezimy) bola schopnejsia ako my. My nie sme schopny globalne ako celosvetove spolocenstvo ludi dat nasej civilizacii nejaky ciel, nejaku viziu a dokonca nie sme schopny odvratit ani zjavnu katastrofu.

Odpovědět

Mohl by to být pěkný článek...

Kotec,2007-08-01 11:37:16

kdyby nebyl ošperkován už poněkud mediálně vyčichlými argumenty kolem alarmistů a hokejek. Proboha to na takovém intelektuálně zaměřeném serveru nemůžete nechat na čtenáři, aby si učinil názor sám a musíte se snižovat na úroveň bulváru?

Odpovědět

nu, tu si nekdo plete

Alexander Ac,2007-07-25 11:15:37

*lokalni* zmeny pobnebi se Stredni Anglii (popripade oblasti v urcite casti Severni polokoule) a *globalni* zmeny klinatu. Porovnavat teplotni zmeny v urcite lokalite s teplotnimi zmenami na cele Zemi muze jen clovek s neuplnym a nedostatecnym vzdelanim v oblasti klimatologie...

Odpovědět


Zato vědecká kapacita

Al,2007-07-25 15:31:51

Zato vědecká kapacita s čerstvým diplomem a odborník na oteplování pan Ač ví všchno nejlépe!

Jedno je pane jisté: vaše nezratné (vědecké?)přesvědčení je docela dobrá sázka na (vědeckou?) kariéru...

Odpovědět


.

japok,2007-07-26 09:30:44

O globální změnu klimatu, alespoň v severním Atlantiku, patrně šlo. Jenomže co z toho Mihulka vyvozuje je trochu OT, protože šlo zřejmě o důsledek oteplování na konci doby ledové. To už mohl rovnou přinést senzační zjištění, které smete všechny alarmisty, že před 10 000 lety se tu proháněli nějací chlupatí sloni a klima bylo úplně jiné.

Odpovědět

Kanadská jezera

japok,2007-07-21 15:46:11

Tak podle tohohle článku (lepší zrovna po ruce nemám a hledat se mi to nechce)se o ochlazení země před 8000 lety dovídáme už asi posledních deset let. On je to taky mimochodem už delší dobu jeden z argumentů alarmistů, že by globální oteplování mohlo případně vyvolat v Evropě taky dobu ledovou :-) případně těžko předvídatelné teplotní kolísání. Dokonce i tady na Oslu byl svého času jeden článek na tohle téma...
http://blog.cleveland.com/metro/2007/04/ohio_lake_may_hold_clues_to_cl.html

Odpovědět

copak chladí planetu?

8-P,2007-07-21 12:03:27

Pěkný článek. Taky nesouhlasím s teorií o "skleníkových plynech", protože skleník, jak známo, se ohřívá tím, že necirkuluje vzduch. Dovolím si ale ještě reagovat svojí teorií vymyšlenou v blaníku nad Jindřichovým Hradcem: Všichni plachtaři ví, že lesy chladí vzduch, zatímco pole vzduch ohřívají. Krátce po době ledové nám obrovský kus pevniny změnil barvu z bělo-bílé na černo-hnědou - a planeta se začala ohřívat. Jenže pak začaly růst lesy, a za pár tisíc let začala "pevnina" opět chladit. Tímto modelem samozřejmě nedokážu vysvětlit všechno co se v atmosféře děje, ale jestli se nám dnes planeta ohřívá, možná, že je to kvůli úbytku přirozených chladičů - tedy lesů. Pokud je to pravda, je zřejmé, že se kvůli oceánům každé klimatické oteplování a ochlazování trochu zpozdí za úbytkem anebo příbytkem lesů na pevnině - oceány jsou největší akumulátory tepla na světě, a tak trvá stovky let než se ohřejou o jeden stupeň, aby pak o ten stupeň ohřály klima. Proto by se asi OSN, EU, USA, a centrální média měla zamyslet ještě jednou, a začít bojovat spíš proti zločinnému dřevařskému průmyslu v Brazílii a Africe. I kdybych neměl pravdu s tím chlazením, je to stejně zlodějna jak prase... Přeji hezký den.

Odpovědět

Pre obidve Janky (alebo ide o tu istú?)

Andrej,2007-07-21 11:10:45

Vzhľadom k viackrát prejavenému záujmu o články oponentov pána Mihulku Vám dávam do pozornosti http://ac.blog.sme.sk/. Je tam tolko článkov, že sa v nich môžete prehŕňať celé hodiny. Jeden z nich je venovaný speciálne pánovi Mihulkovi a jeho pôsobeniu na Oslovi.

Odpovědět


Andreji, Andreji

Sergej,2007-07-21 11:29:44

Odkazovat na takovou sracku, ktera panum Petrovi a Mihulkovi nesaha ani po kotniky. To jsi nas pobavil.
Teď s pravdou ven - ze ty jsi ten diplomant, Alexander Ac, ktery si potrebuje na svem blogu nahnat hity :)
I ty filuto. Ale takhle hloupe.... to jsi podcenil.

Odpovědět


Fakty

Andrej,2007-07-21 12:14:04

V prvej chvíli som ťa chcel zvoziť, ale obmedzim sa len na fakty:
1. Nie som Alexander Ač, ani ho osobne nepoznam.
2. Alexander Ač nie je diplomant. Vyštudoval Juhočeskú univerzitu - tu istú univerzitu ako pán Mihulka.
3. Rovnako ako pán Mihulka pôsobí na AV ČR, aj keď "len" ako doktorand, a to na Ústave systémovej biológie a ekológie (pán Mihulka na Botanickom ústave)
.
A nedá mi aby som na záver v dobrom odporúčal pred reakciou na príspevok do diskusie sa trochu upokojiť, pripadne dať si studenú sprchu, tak ako to už na tomto fôre bolo naznačené Janke.

Odpovědět


No,

Frant. Lasko,2007-07-21 14:43:25

Teda, nechci se vam plest do plodneho rozhovoru, ale Andreji, to na co jsi odkazal, to je fakt slabota. Až mne to nadzvedlo. Tady by se mělo diskutovat k údajům, ne kde, kdo, kdy, koho osočil a napadnul. Zkus, spíš než na blog recesisty v klobouku, uvadět fakta. Můžeš začít tím, že si přečteš další ze zajímavých článků, třeba zde od Igora Turečka. A prosím tě neargumentuj zase jen odkazem na blog diplomanta. Ale na něco svého, pokud, jak tvrdíš, nejste stejná osoba.

Odpovědět

Sklenikové plyny

Waldemar,2007-07-20 18:01:59

Vážení, rovnovážná teplota Země jako fyzikálního těesa (její povrch má elmi blízko k černému tělesu) by byla pod nulou. Atmosférická absorbce hlavně v IR (ale také v UV oboru) a následné emise mají za následek zvýšení teploty (asi o 33 K). Nezpůsobují to všechny plyny, ale převážně 3- a víceatomové složitostí svých rotačně-vibračních spekter. Ty plyny, které se na tomto posunu rovnováhy podílejí nazýváme "skleníkové" - učte se fyziku !!!

Odpovědět

Tak jak to tedy je?

Al,2007-07-20 17:07:58

Při mnoha diskuzích jistého meteoro-(klimato)loga Metelky z ČHMÚ s klimatology ( a ostatními nedouky) jsem zjistil toto:
1) Počítačové modely jsou podle něj velmi přesné a počítájí takřka se všemi parametry klimatu. Téměř vše předpověděly a jistě se nemýlí (na moje dotazy, kdy začne doba ledová a jaká teplota bude v Čechách příští desetiletí pan Metelka není schopen odpovědět).

2) Hokejky ve zprávě IPCC jsou a teplota určitě roste. Teploty z Klemenntina, z r. 1775, podle kterých teploty nerostou, ale vracejí se k normálu po malé době ledové kolem 1850, nejsou podle něj relevantní. Jako relevantní nabídl teplotní řadu, která začíná cca kolem 1850 - z té vyplývá, že teploty rstou :)

Jeho nadřízený z téhož státního ústavu Pretel sice není takový aktivista jako výše jmenovaný, zato v médiích zcea běžně tvrdí, že zvýšení CO2 a oteplování významně zvýší extrémní jevy (bouře, povodně)...přimčemž nic takového nebylo prokázáno.

Přitom jiní klimatologové tvrdí úplný opak.

Přesto je vše jasné, odhlasované - a věci se chytají nejen fanatická hnutí, ale také politici, velký firmy..
Řítí se na nás asi pořádný problém.

Odpovědět

ten poslední odstavec

Ccecil,2007-07-20 14:47:35

Ten poslední odstavec se mimořádně povedl. Koncentrovaně shrnul to co je realita a co si myslím o ní i já.

Odpovědět

Co jsem se dozvěděl ????

Jirka.P,2007-07-20 12:06:31

Před 8000 a 9000 lety zřejmě přestal Golfský proud ohřívat Británii a tak se tam ochladilo... a ve zbytku článku se to autor snaží naroubovat na celosvětovou změnu klimatu.... prosím autora o nezaujatost v článcích a fanynku Janu aby si dala studenou sprchu

Odpovědět


Netřeba číst.

Jana,2007-07-20 12:37:21

Možná máte pravdu. A pokud si za svou pravdou opravdu stojíte, nestyďte se a svorně s Andrejem napište do redakce "Geology". Tam tomu věnovali dokonce mnohem více prostoru, než tady na Oslovi. Být Vámi, tak ještě přitvrdím a budu si stěžovat i na AF, Reuters a u vydavatele Science. Tam všude už tuto informaci také převzali. Pokud jim to nevysvětlíte, v krátké době zcela určitě přibude ještě hodně dalších pomýlených periodik.
Dala jsem si dle Vaší rady sprchu. Objektivně musím uznat, že ne všechny redakce tomu věnují tak velkou pozornost. Zcela stranou zůstaly například "Aha", "Šíp" a "greenpeace.cz" .

Odpovědět


ja, ja

Leos,2007-07-21 12:09:36

Jano, hezkyyy :) Souhlas. Moje rec!

Odpovědět


Souhlasím s Janou

Klásná Klysa,2007-07-23 11:43:48

Raději bych viděl v diskusích věcné, konkrétní a vědecké (v dobrém slova smyslu) argumenty než jen poukazování na to, jak je ten který článek špatný nebo nepřesný. Když někdo ví něco, co ostatní ne, klidně to může napsat, uvést případné odkazy nebo citace literatury. Bude to celkově prospěšnější.

Odpovědět

...

pavelm,2007-07-19 23:10:33

Zdá se mi to, nebo se kvalita Mihulkových článků o dost zlepšila?

Odpovědět


Kolik je Vám?

Milena Vondrackova,2007-07-20 07:54:01

To se Vám zdá. Všech jeho zhruba 160 článků je výborných! To jen kvalita Vašich komentářů zůstává na stále stejné odborné úrovni. Někdo se tu v diskusi ptal kolik je Vám let? Můžete nám to prozradit? To by mnohé vysvětlovalo.

Odpovědět

.

Andrej,2007-07-19 21:14:18

"Ukázalo se, že hned ve dvou případech, jednou před 9000 lety a po druhé před 8000 lety, došlo k poměrně brutálnímu ochlazení."
.
Žasnem, ake ďalekosiahle závery sa dajú odvodiť z tohto, inač pomerne jednoduchého faktu. A myslím, že by žasli aj samotní badatelia z University of Liverpool.

Odpovědět


Andrejovi

Sergej,2007-07-19 22:21:06

Jestli autoři žasli, to nevím. Ale zcela určitě byli překvapeni protože to je z vědeckého pohledu nový, nečekaný poznatek. Z pohledu historie Země se nejedná o nikterak vzdálené období. A protože se jedná o opakovaný jev, zcela určitě bychom se asi divili, kdyby nás něco podobného, na nějakých těch 150 let, taky postihlo. Pravda, jsou i tací, kteří nehodlají připustit, že by se tato historie mohla opakovat. Ti by pak možná i žasli. Jen si představte že náklady na vytápění nejdou lineárně, nýbrž exponencionálně. To by veškeré předpoklady o zásobách fosilních paliv byly na vodě... Těch žasnoucích by možná bylo víc než si myslíte, Andreji.

Odpovědět


.

japok,2007-07-20 09:25:05

Žasnout budu, až se dovím něco, co jsem neviděl před několika lety v populárním pořadu na ČT2 :-)

Odpovědět


Škoda!

Jana,2007-07-20 11:04:45

Japoku, když jste měl tyto informace již před dvěma roky, udělal jste velkou chybu, že jste o tom nenapsal do vědeckého časopisu. Třeba do "Geology", ten má slušný impakt. Byl by z Vás slavný muž o kterého by se zajímaly prestižní university a akademická pracoviště typu akademie věd. Příště to nepromarněte!

Odpovědět


Jana

japok,2007-07-20 11:46:04

Budu se snažit.

Odpovědět

ševče

Mirek,2007-07-19 18:19:44

ševče, drž se svého kopyta,
říká jedno moudré přísloví

Odpovědět


a pridam.. mily autore, nepuzivej styl bulvaru...

mp,2007-07-19 19:30:16

ochlazeni a zmeny Golfskeho proudu v te dobe neni zahada s velkym Z...staci si trochu zagooglovat

Odpovědět


Mirečkovi

Jana Lounská,2007-07-19 20:57:04

Mirečku, a jaké že je tvoje kopyto? Nic jsem tady od tebe, ani jinde nečetla? A stejně jako jako příspěvek tvého anonymního kámoše mp. Jste na úrovni pavelma a zephira. Neschopní stvořit příspěvek, který by vám tady, nebo někde jinde otiskli. A svoje jmeno musíte tajit, protože odborností jste akorát tak zamindrákovaný nicky. Prostě nuly, který místo argumentů blábolí o zagooglování. Zkuste studovat a formulovat argumenty trošku inteligentněji, abyste se nemuseli stydět podepsat.
Pane Mihulko, nedbejte na omezence, kteří dokáží akorát tak vykouknout a plivnout a hned se zase schovat. Jsou to nicky neschopné čestného sporu.
Všem autorům tady přeji nervy ze železa a aby nad zlomyslnými potížisty léčící si akorát svoje mindráky z nedostatku znalostí a schopností mávli rukou. Rozčilovat se s nimi a reagovat na zlé, vulgární a argumentačně ubohé kecy, ´to by mělo zůstat pod Vaší rozlišovací schopnost.
Jestli existuje fanklub Osla, pak se do něj hlásím.
Vaše pravidelná čtenářka Jana

Odpovědět


Pokud autoruv clanek mel byt parodii na to

mp,2007-07-20 17:56:08

jak bulvar a aktiviste nakladaji s vedeckymi clanky , tak je to spravne. Shrnu odstavce:
1-alarmiste nemaji pravdu
2-4 komari larvy v Anglii jsou indikatory minule teploty, dvakrat se v sledovane dobe prudce ochladilo
5- muze za to mozna Golfsky proud
6-otazka proc Golfsky proud, to uz je nad ramec studie,
avsak autor z toho udela nejvetsi zahadu (=to me nejvic lezi v krku, misto aby clanek neco vysvetlil, jenom vice mlzi)
7=1

Odpovědět


Janě

Mirek,2007-07-20 18:26:27

Milá Janičko, já se svého kopyta držím a nesepisuji na internetu příspěvky z oboru, kterému ani za mák nerozumím. Příspěvky pana Mihulky, které se týkají biologie (nikoli klimatologie) považuji za velmi zajímavé. Docela by mě zajímalo, co by autor říkal na moje příspěvky z říše zvířat na pokračování. Několikrát jsem psal trochu obsáhlejší komentáře k tomuto stylu a přístupu autora a nerad se opakuji. Proto ta stručnost. 99,9999 % občanů by moje příjmení nic neřeklo, takže i to je zbytečné. Prostě tady jsem Mirek, pokud ctěná redakce dovolí a nesmaže mi to.

Odpovědět


Mirkovi a dalším nickám.

Jana Lounská,2007-07-20 23:57:41

Mirku, co to ty ubozaku tady zase placas? Ze nesepisujes na internetu.... Sepisujes! A dobre si precti co jsi tady kdy sepsal - jen same urazlive vypady anonyma ktery se vymlouva, ze se nemuze ani podepsat. Neuvedl jsi ani jeden protiargument o nemz by se dala vest diskuse. Ani jeden! A jestli problému rozumís, proc tady nepublikujes? A jestli to tady je pod tvoji uroven, dej odkaz kde jinde publikujes. A jestli jsi nikde nic nesepsal, ani neprelozil,...? To by pak vysvetlovalo tu tvojí stydlivost za své jméno. No, je vás tady takovejch vic, "stydlínů", kteří sepisují akorát navážky do autorů a radíjim co by měli, jak by měli, co by neměli...

Odpovědět


Janě

Mirek,2007-07-21 10:22:14

urážlivé a ponižující výpady jsou spíš tvoje parketa, jak koukám; s takovými lidmi nekomunikuji

Odpovědět

pěkný článek

Peca,2007-07-19 15:32:56

Děkuji za pěkný článek, souhlasím s autorem, že pohled na věc není černobílý. Většina ekologistů je podle mého osobního názoru projevuje cokoliv, jen ne snahu o ekologické zlepšení. Viz Bursíkovci, kteří by rádi stavěli větrné elektrárny, na výrobu které se spotřebuje více elektřiny, než kolik sama vyrobí za celou svoji životnost. Zakažme atomové elektrárny, budeme dělat elektřinu pálením fosilního paliva a produkcí kyselých dešťů a popílku. Zakažme topení uhlím, však ono na vesnici se pak budou místo toho pálit radši pneumatiky. Nic ve zlým, ale takoví lidi mi připadají kapku bezmozkovití.

Odpovědět

nic nového(?)

japok,2007-07-19 15:06:46

Já jsem o ochlazení před asi 9000 lety slyšel už před poměrně dlouhou dobou a přičítalo se to sladké vodě, která se do Atlantiku dostala z Kanadských jezer na konci doby ledové. Důsledkem bylo prý masové vymírání velkých savců. Myslím, že naše civilizace by to asi taky rozdejchávala dost těžce.

Odpovědět

Více výzkumů

Carcharias,2007-07-19 14:28:09

Chce to především více výzkumů, např. potvrdit, či vyvrátit dánsku hypotézu o vlivu kosmického záření na tvorbu oblačnosti, která odráží sluneční paprsky zpět do vesmíru.

Odpovědět

Poklesy teploty

Michal,2007-07-19 13:25:49

nemusely nutně souviset s golfským proudem, podobné důsledky má třeba rozsáhlá sopečná erupce. Zabýval se někdo těmito alternativami?

Odpovědět

Kdo by měl vrátit všechny diplomy?

Waldemar,2007-07-19 13:05:40

Každý trochu vzdělaný člověk by měl jaksi vědět,
co jsou fyzikální zákony. Ti kdo nevěří, že platí,
například optické zákony průchodu atmosférou by mohli
zkusit něco trochu víc: popřít gravitaci a skočit z
Petřínské rozhledny aby už nekecali pitomosti.
Každému je jasné, že skleníkové plyny nejsou jedinou
příčinou klimatických změn, ale kdo popíra jejich
účinek jako takový, patří do pomocné školy, že ano?

Odpovědět


Jaké skleníkové plyny ?

Igor Tureček,2007-07-19 14:27:14

Vážený kolego,
jaké nebo které skleníkové plyny máte na mysli? Já neznám žádný. Ukažte prstem na nějaký plyn, který by vytvářel souvislou slupku kolem Země. Množství metanu v dlouhodobém průměru klesá. Mraky jsou tu, hned onde. CO2 má specifickou váhu 44 gramy a je tak nejtěžším plynem v atmosféře. Sám od sebe nikam nestoupá. Dokonce klesá i do kanalizace :-) Omyl lidí, kteří začali hlásat klimatické změny na základě pozorování z vesmíru spočívá v tom, že zapomněli, jak jsem se dočetl, že se dívají zeshora dolů. Kdyby se svými přístroji dívali zezdola nahoru, tak nad našimi hlavami by nic jako skleníkovou vrstvu neuviděli. Nicméně, jsem ochoten Ván odevzdat veškeré svá vysvědčení i diplomy.

Odpovědět

Lehkovážný komentář

eleron,2007-07-19 12:36:19

Technologie na adaptaci změnám klimatu nebo omezeni oxidů? Co nás lépe připraví? To je typ buď černá nebo bílá.. Omezení tupého drancování prostředí je ta černá?
Všechny snahy jsou na místě i poněkud extrémní, snad máme na to vydržet tlak ekologických aktivistů, když uneseme i následky své konzumnosti.

Odpovědět


A proč by zrovna omezování oxidů mělo být tou

Jáanikdojiný,2007-07-19 13:08:13

bílou stranou? Tupé drancování přírodních zdrojů tu nikdo nevychvaluje, jak jste si zřejmě mylně interpretovala. Jen je potřeba rozlišovat smysluplná omezení od těch příliš nákladných v porovnání s dosaženým výsledkem (navíc omezující další vývoj technologií).

Odpovědět

Všeho dočasu

L. Nojvirth,2007-07-19 12:02:37

Bursíkovci vás stejně jednou dostanou a upálí na hranici!

Odpovědět

Střízlivý náhled.

Jáanikdojiný,2007-07-19 11:50:06

Jsem rád že publikujete střídmý pohled na změny klimatu. Jen tak dál.

Odpovědět


,

japok,2007-07-26 09:32:11

"Střízlivý" kdyby něco :-)

Odpovědět

Atlantida

ted,2007-07-19 11:45:44

Co třeba potopení Atlantidy...?

Odpovědět

zvádli

lena,2007-07-19 07:38:26

Naši predkovia zvádli aj morové epidémie, no nie?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz