Meteority z Marsu nejsou důkazem mimozemského života  
Vědci byli až dosud přesvědčeni, že organický materiál se do ALH 84001 dostal buď po dopadu meteoritu na Mars nebo z marťanských mikrobů. Nyní hledají srovnávací data v horninách v chladných klimatických podmínkách na Špicberkách. A ukazuje se, že organické sloučeniny může produkovat i sopečná činnost v mrazivém podnebí.

 

 

Zvětšit obrázek
Meteorit z Marsu ALH 84001. Kredit: JSC, NASA

Organické sloučeniny, obsahující uhlík a vodík, tvoří stavební bloky veškerého života na Zemi. Analyzováním organického materiálu a minerálů v marťanském meteoritu Allan Hills  (ALH 84001) vědci v Carnegie Institution"s Geophysical Laboratory poprvé ukázali, že stavební bloky života se vytvořily na Marsu v jeho rané historii. Dříve si vědci mysleli, že organický materiál v ALH 84001 se dostal na Mars po dopadu meteoritu nebo se vyvinul z prvotních marťanských mikrobů.

 

Byla provedena komplexní analýza meteoritu ALH 84001 a výsledky byly porovnány s daty z podobných hornin nalezených na Špicberkách (Svalbard, Norsko). Špicberské vzorky se vyskytují ve vulkánech, které byly aktivní v mrazivém arktickém podnebí asi před 1 miliónem let – možná za podobných podmínek, jaké panovaly v raném období na Marsu.

 

„Organický materiál se objevuje uvnitř malých globulí uhličitanů v marťanských i pozemských horninách,“ vysvětlil Andrew Steele, vedoucí autor studie. „Objevili jsme, že organický materiál je úzce spjat s magnetitem, což je klíč k pochopení, jak tyto sloučeniny vznikaly.“

 

Magnetit (magnetovec) je oxid železnato-železitý  (Fe3O4), nejznámější minerál s magnetickými vlastnostmi. Vzniká nahromaděním v neutuhlém magmatu nebo přeměnou hornin při styku s magmatem za vysoké teploty a tlaku. Oxid železitý (Fe2O3)  je hematit (krevel).

 

 

Zvětšit obrázek
Meteorit z Marsu ALH 84001 (snímek z elektronového mikroskopu). Kredit: JSC, NASA

Organický materiál ve špicberských horninách se tvořil v době, kdy sopky explodovaly za mrazivých podmínek. Během ochlazování se vytvořily organické sloučeniny z tekutin bohatých na oxid uhličitý (CO2) a vodu  (H2O), přičemž magnetit působil jako katalyzátor. To se stalo v podmínkách, kde žádné formy života pravděpodobně neexistovaly. Podobné spojení uhličitanu, magnetitu a organického materiálu v marťanském meteoritu ALH 84001 velmi přesvědčivě ukazuje, že organický materiál nevznikl z marťanských forem života, ale vytvořil se přímo při chemických reakcích uvnitř horniny.
 

Organický materiál v meteoritu ALH 84001 se mohl vytvořil během dvou různých událostí. Buď, stejně jako vzorky ze Špicberk, během rychlého ochlazení tekutin na Marsu. Nebo organický materiál z uhličitanových minerálů vznikl během nárazu, který vyhodil ALH 84001 z povrchu Marsu do meziplanetárního prostoru.

 

„Výsledky této studie ukazují, že sopečná činnost v mrazivém podnebí může produkovat organické sloučeniny,“ konstatoval Hans E. F. Amundsen (Earth and Planetary Exploration Services), spoluautor studie. „Z toho vyplývá, že stavební bloky života mohou vznikat na chladných kamenných planetách všude ve vesmíru."

 

„Naše objevy připravují půdu pro misi MSL (Mars Science Laboratory) v roce 2009,“ konstatoval Steele, který je členem týmu, který pro MSL připravuje přístroj pro analýzu marťanských vzorků SAM (Sample Analysis on Mars). „Nyní víme, že Mars může vytvářet organické sloučeniny. Část mise má za cíl identifikovat organické sloučeniny, jejich zdroje a objevit molekuly důležité pro život. Víme, že tam jsou. Musíme je jen najít.“

Zdroj: ScienceDaily

Datum: 19.12.2007 00:51
Tisk článku


Diskuze:

Víme, že tam jsou. Musíme je jen najít

Ikkju,2007-12-19 08:49:09

Hledejte, věříme vám

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz