Horké cyklóny na obou pólech Saturnu  
Navzdory víc než 10 let trvající polární noci, do které je ponořen Saturnův severní pól, se zde neočekávaně nachází horké místo nápadně podobné jižnímu pólu, kde na planetě panuje Sluncem prozářené léto. Nyní první detailní pohledy sondy Cassini odhalily obří horké cyklonální víry na obou pólech planety. Zdroj tepla na severním pólu, kde panuje zima, je však záhadou.

 

 

Zvětšit obrázek
Nově objevené „horké místo“ na Saturnově severním pólu (od 30° s.š.) a záhadný hexagon, který leží mezi 75° až 801. s.š. Snímek v nepravých barvách je jakýmsi „grafem“ teplot (-200 až -190 °C). Kredit: NASA/JPL/GSFC/Oxford University

 

Zatímco vědci o horkém místě na Saturnově jižním pólu věděli již z předchozích pozorování na observatoři Keck (Havaj), vír na severním pólu byl překvapením. Astronomové zveřejnili nové poznatky o tomto objevu 4. ledna v Science.

 

 

Zvětšit obrázek
Jižní pól Saturnu. Kredit: NASA/JPL/Space Science Institute/GSFC

„Předpokládali jsme, že horké místo na jižním pólu je spojeno s intenzitou slunečního záření,“ řekl Glenn Orton (Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.), vědecký pracovník infračerveného spektrometru CIRS (Composite Infrared Spectrometer) na Cassini.

 

Infračervená data ukázala, že „zastíněné“ víření atmosférické oblačnosti kolem severního pólu má téměř stejnou strukturu i teplotu, jako na Sluncem ozářeném jižním pólu. Oba polární víry se zdají být dlouhodobé a pravděpodobně jsou součástí samotného Saturnu a nesouvisí se sezónními změnami množstvím slunečních paprsků dopadajících na jeden nebo druhý pól.

 

„Horká místa jsou výsledkem pohybu vzduchu směrem k pólům planety, vzduch se stlačuje a zahřívá tím, že sestupuje od pólů směrem k povrchu Saturnu,“ řekl planetolog Leigh Fletcher (University of Oxford). „Hnací sílu globálního pohybu Saturnovy atmosféry ještě potřebujeme lépe pochopit.“

 

Ačkoliv jsou si oba polární regiony podobné, v jednom se liší. U severního pólu, nově objevený vír je zřetelně orámován starým a dosud nevysvětleným polárním hexagonem (šestiúhelníkem). Tento záhadný vzhled zahrnující celý severní pól byl poprvé spatřen v 80. letech sondami Voyagerem 1 a 2. Infračervené kamery sondy Cassini také objevily hexagon hluboko v atmosférických mracích počátkem roku 2007.

 

Zvětšit obrázek
Jižní pól Saturnu. Kredit: NASA/JPL/Space Science Institute/GSFC

Fletcher a jeho kolegové oznámili, že jasný, horký hexagon je mnohem výše, než předchozí studie ukázaly.

Zvětšit obrázek
Glenn Orton (JPL, Earth and Planetary Atmospheres)

„Rozšiřuje se až k okraji troposféry,“ říká Fletcher. „Spojuje se to se sestupným pohybem v troposféře, proto příčina šestiúhelníkové struktury vyžaduje další studium.“

 

Zima trvá na Saturnu asi 15 let. Vědci předpovídají, že v nadcházejících letech při změně „ročního“ období se změní i Saturnův severní pól a nastane zde polární den. A astronomové budou zase schopni ve slunečním světle prohlížet si rychle kroužící mraky tak, jak jsou nyní viditelné na jižním pólu. „Ale Saturn nás může znovu překvapit,“ říká Fletcher.

 

„Skutečnost, že podobné horké místo má Neptun u jižního pólu, povzbuzuje naši chuť studovat překvapující dynamiku polárních oblastí dalších plynných obrů,“ říká Fletcher

 

Více informací o Jupiterových pólech by měla přinést mise JUNO (NASA), jejíž start je naplánován na rok 2011 a přílet k Jupiteru na rok 2016.

 

 

Zrychlená rotace hexagonu (10.11.2006). Kredit: NASA/JPL/University of Arizona

 

ANIMACE: Zrychlená rotace hexagonu (10.11.2006). Kredit: NASA/JPL/University of Arizona

 

Zdroj: NASA

Datum: 05.01.2008 21:32
Tisk článku

Související články:

Jak staré jsou Saturnovy vnitřní měsíce?     Autor: Julie Nováková (28.03.2016)
Vznik Saturnova měsíce v přímém přenosu     Autor: Tomáš Kohout (17.04.2014)
Na Iapetu padají ohromné laviny     Autor: Stanislav Mihulka (29.03.2012)
Prometheus vlní prstencovým pásem     Autor: Dagmar Gregorová (21.07.2010)
Laboratorní verze Saturnova šestiúhelníkového cyklónu     Autor: Dagmar Gregorová (27.04.2010)



Diskuze:

Alternativni vysvetleni

Libor,2008-01-08 20:14:39

Je dobre, ze se o sestiuhelnik lidi zajimaji.. Ciste nahodou jsem kdysi procital clanky na netu a ansel jsem hodne zajimavy web www.enterprisemission.com.

Tam jsem se mimo jine docetl o "hyperdimenzionalni teorii" ktera tyto ukazy vysvetluje celkem rpesvedcive. Nejsem ovsem fyzik, takze jsem si nemohl plne vsechny teze overit. Ovsem logicky davaji smysl :)
Clanky jsou ovsem hodne rozsahle a i me trvalo delsi dobu, nez jsem si jimi prokousal. Ovsem Podle meho to stoji za to.. aspon si prolitnete obrazky a prectete hlavni myslenky :D

Clanek o sestihrannych bourcich na polech planet:
http://www.enterprisemission.com/hurricane1.htm

"Prakticke" overeni hyperdimenzionalni teorie:
http://www.enterprisemission.com/hyper1.html

kdo vydrzi dele a bude mit chut, tak jsem nasel i dalsi zajimavosti.. napriklad teoreticke vysvetleni problemu NASA s cidly v hlavni nadrzi s vodikem, ktere zahadne samy prestavaji fungovat a vzapeti zase zacinaji atd.

Je otazka, jak overit verohodnost celeho projektu, protoze nekom,u muze prijit jako "sbirka nesmyslu", ale verim, ze otevrena mysl je zaklad uspechu.
Je skoda, ze se k temto alternativnim vysvetlenim nikdo moc nevyjadruje.


Hezky den a zajimave cteni preje Libor..

PS: archiv clanku: http://www.enterprisemission.com/NewsArchive.php (maji to lehce neprehledne nekdy :)

Odpovědět

jak to sroubeni vznika

mikjs,2008-01-07 22:39:38

to je ta prava zahada

Odpovědět

Přirozené vysvětlení jevu

Pavel J,2008-01-07 20:38:36

Ty sestiúhelníky jsou mi jasné.

Slouží k upevnění rotační osy. Jsou to takové matičky, šroubení bude asi Whitworthovo (metrický systém tam ještě nebyl zaveden).

Viz též: <a href=\"http://www.quido.cz/Objevy/sroub.htm\">http://www.quido.cz/Objevy/sroub.htm</a>

Pavel J. Brno

Odpovědět

souhlas

jd,2008-01-07 15:49:54

To me napadlo take, presouvat teplo z teplych krajin tam kde je zima tunelem skrs planetu. No musim smeknout ze se to Saturnanum povedlo realizovat. Predstavte si tunel skrs celou planetu!

Alternativni vysvetleni je sklenikovy efekt v kombinaci s tepelnou emisi chladici veze termojaderne elektrarny.

Co se da delat, pozemstane jsou 100 let za opicema.

Odpovědět

Obdiv

Hm,2008-01-06 18:34:24

Mají to ti Saturňané pěkně vymyšlené. Jsem zvědav, kdy u nás přijdeme na něco podobného, co se týče zásobování celé planety energií.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz