Lidské klonované embryo  
První, kdo se holedbal tím, že má lidský klon, byla firma Clonaid. Nyní totéž prohlašují vědci sdružení v malé firmě Stemagen, kterou založil nejmenovaný investor. I oni tvrdí, že jsou první, komu se podařilo klonovat lidské embryo.


 

 

Brigitte Boisselierová, ředitelka společnosti Clonaid: „Máme lidský klon“. Pět let ale není schopna důkaz předložit.

Zpráva, že Američané mají klonované embryo přichází v době, kdy Evropa zveřejnila, že Velká Británie udělila dvěma pracovištím povolení k přípravě hybridních, lidsko-zvířecích embryí k výzkumu nových terapií chorob jakými jsou Parkinsonova nemoc nebo infarkt. Podle všeho má Amerika určitý náskok, neboť za stejným účelem již připravila skutečné klony lidských embryí. Ať již u lidských, nebo lidsko-zvířecích, v obou případech jde o kontroverzní výzkum a tak není divu, že na přetřes dostává otázka, jak to s těmi embryi vlastně je a jak velkou má tento počin vědeckou hodnotu.

 

Ohlédnutí zpět
První lidský klon na světě se měl narodit 26. prosince 2002. Mělo jít o děvčátko. Tvrdila to Brigitte Boisselierová, ředitelka firmy Clonaid. Postupně vyšlo najevo, že za společností kladoucí si za cíl klonování lidí stojí náboženská sekta raëliánů.  Když se navíc ukázalo, že ředitelka Boisselierová předtím pracovala ve firmě vyrábějící technické plyny, a že její firmu klonováním pověřily vesmírné bytosti, bublina zcela splaskla. Podrobnosti o činnosti firmy Clonaid najdete v článku „Lidský klon“ 

 

Zvětšit obrázek
Andrew French: „Toto je náš lidský klon“. (Kredit: Reuters)

O pět let později
Právě nyní přichází se zprávou o vytvoření lidského klonu Andrew French z firmy Stemagen. Firma má sídlo a také působí v La Jolla, Kalifornii a její členové zprávu o klonování člověka publikovali ve vědeckém časopisu  Stem Cells. V článku se praví, že k tomu použili techniku přenosu jádra ze somatické buňky do vajíčka. Jde tedy o klasickou techniku, při níž vajíčko slouží jen jako jakýsi obal (inkubátor), neboť je z něj jeho vlastní jaderná DNA odstraněna. Lidská vajíčka, se kterými vědci tyto experimenty prováděli, pocházela od dobrovolných dárkyň. Kožní buňky, které v experimentu posloužily jako dárci buněčných jader, pocházely od jiných osob.
Autoři článku o výsledcích svého bádání prohlašují, že to je poprvé, co se někomu podařilo lidská embrya do stádia blastocyst tímto způsobem kultivovat. Vědci si jsou vědomi toho, že jejich postup vzedme u části společnosti odmítavý postoj a tak na ospravedlnění svého počinu vysvětlují, že se jednalo o pokus provedený s nadbytečnými lidskými vajíčky, která pocházela od tří mladých žen jež byly zahrnuty v programu asistované reprodukce. Při účasti v tomto programu tzv. „oplození ve zkumavce“ (IVF), se provádí hormonální stimulace ovulace a odběr vajíček výplachem vejcovodu. Přitom se většinou získá více vajíček, než kolik jich lze při in vitro fertilizaci použít.

 

Cílem není dítě

Zvětšit obrázek
Cíl společnosti Stemagen: Kolonie lidských embryonálních kmenových buněk (vlevo) pěstovaných na vrstvě pomocných živných buněk (vpravo).

Tvorbu klonovaného embrya vědci nedělali za účelem stvoření klonovaného človíčka. I když by to podle všeho možné bylo. Cílem přenosu somatických jader z kožních buněk do „vykuchané“ vaječné buňky je získání embryonálních kmenových buněk pro léčbu pacientů. Proto i v tomto v tomto případě pokus vědci nijak neprotahovali a embryo (ve stadiu zvaném blastocysta) zničili. Buňky blastocysty použili k tomu, aby dokázali, že se jim skutečně podařilo připravit klony. Doklad nevěřícím podali porovnáním DNA buněk z odebraných ze zmíněné blastocysty  a DNA izolované z buněk dárce. Onoho dárce, jehož kožní buňky na začátku pokusu posloužily jako zdroj jaderné DNA pro enukleované vajíčko (vajíčko zbavené vlastní dědičné informace).
Než se French pustil do klonování lidských buněk, trénoval si metodu na zvířatech na Monash University v Austrálii. I když by se zdálo, že French má „natrénováno“, než přikročí k hromadnější přípravě embryí za účelem léčby u lidí, chce si tuto techniku ještě dopilovat. A to proto, poněvadž zatím zvládnul jen první krok – tvorbu embrya. Nyní mu zbývá krok druhý  – přípravit z embrya kmenové buňky. A do toho se chce French pustit nyní. A chce si to vyzkoušet na embryích. Ne však na těch, které by si připravoval sám, ale chce si to ulehčit a pracovat na embryích, která jeho týmu budou darována. Má zřejmě na mysli embrya jež se neupotřebí při technikách oplození in vitro na klinice, kde se nadbytečná embrya stávají odpadem. Teprve po zvládnutí obou kroků bude jeho tým připraven na konečný cíl, kterým je poskytovat nemocným pacientům jejich vlastní kmenové buňky, které jim budou zachraňovat život.

 

Nadbytečná vajíčka
Doktor Samuel Wood, zakladatel společnosti Stemagen tvrdí, že za jejich úspěchem stojí velká klinika a dostupnost nadbytečných lidských vajíček. I když přebytečná vajíčka byla zpočátku uchovávána pro další bezdětné páry, jejich nadbytek byl tak velký, že se staly odpadem. To byl pro Wooda onen impuls, jež ho vedl k zahájení pokusů s lidským klonováním a snahou nějak tyto buňky zužitkovat. Dohoda s investorem, jež nechtěl být zveřejněn, která se týkala založení společnosti Stemagen, padla v roce 2005. Vše se mělo udát u sklenky Martini v hospodě a velkou roli přitom měla sehrát smutná událost. Investorovi projektu v té době zemřela matka na degenerativní chorobu. Tedy na nemoc o níž se soudí, že jednou půjde léčit právě zde zmíněnými embryonálními kmenovými buňkami. A tak slovo dalo slovo, vznikla společnost a ta vzápětí přelanařila špičkového pracovníka Frensche, jež tehdy pracoval v Australii.

Samuel H. Wood: „Rozbor DNA podal důkaz, že se skutečně jedná o klon“.

Zatímco někteří experti na klonování vznik a činnost společnosti Stemagen podporují, jiní, jako je například Dr. Douglas Melton, zakladatel Centra pro výzkum kmenových buněk na Harvard University, se k činnosti firmy vyjadřuje skepticky. To, o co se mezi oběma tábory vede spor, je přístup k tvorbě embryonálních kmenových buněk – fakticky jde o surovinu o níž se soudí, že brzo bude velkým obchodním artiklem k regeneraci našich opotřebovaných, nemocných a poraněných tkání. Tkání všeho druhu.

 

Stávající realita 
Příprava embryonálních kmenových buněk není jednoduchou záležitostí. Než je budou nemocnice svým pacientům nabízet „jako Baťa cvičky“, bude potřeba této metodě vychytat celou řadu problémů. O tom, že to nemusí být zase až tak jednoduché, svědčí například  pokusy na primátech, které prováděl Robin Lovell-Badge z MRC National Institute for Medical Research. Jeho týmu se ze 300 opičích vajíček podařilo získat jen dvě linie embryonálních kmenových buněk.

 

Na tenkém ledě
Kromě technických problémů se tato metoda  potýká s komplikacemi etického rázu. Oponenti klonování prohlašují, že je amorální vytvářet miminka k léčebným účelům. Proto také byla podpora výzkumu lidských embryonálních buněk z federálních zdrojů v USA zrušena. Nyní se tato činnost týká prakticky jen několika málo laboratoří, které za pomoci privátní sféry dokázaly vyhlášené restrikce obejít. Ke společnostem, jež v USA provádějí výzkum na lidských embryonálních kmenových buňkách, patří  Advanced Cell Technology (Massachusetts), International Stem Cell Corporation (Kalifornie) a Geron Corporation (Kalifornie).

 

Partenogenetické embryonální kmenové buňky
Kromě tohoto zde zmíněného způsobu tvorby embryonálních kmenových buněk je dobré zmínit také metodu, kterou nedávno začali propagovat vědci z konkurenčního tábora představovaného firmou International Stem Cell Corporation. V jejich případě jde o partenogenetické embryonalní kmenové buňky. Na vzniku těchto buněk se podílejí pouze neoplozená vajíčka. K výměně jader z kožních buněk zde nedochází. Podrobnostem aktivace neoplodněných vajíček a metodě, jež bývá nazývána také “neposkvrněným početím“, jsme se věnovali v článku „Začneme dělat zásoby lidských embryonálních kmenových buněk?“.
Předností této metody je, že tolik nepobuřuje veřejnost. Hlavním rozdílem od předchozí metody je, že u partenogenetických kmenových buněk se jedná o hromadnou záležitost určenou pro větší skupiny osob, jež si jsou geneticky podobné.
Každá z uvedených metod má určité přednosti a těžko říci, která z nich se uplatní v praxi. Pravděpodobně obě. Partenogenetické kmenové buňky pro svojí výhodu širší dostupnosti a pro použití v případech, kdy pacient na zákrok nemůže čekat. Klasické (vlastní) embryonální kmenové buňky, o nichž především je tento článek, mohou být zase lepší v těch případech, kdy bude na zákrok dostatek času a bude možno si pohrát s přípravou pacientových vlastních kmenových buněk. Není třeba zdůrazňovat, že individuální přístup bude pro klientelu, která si individuální péči bude moci finančně dovolit. Vlastní buňky, šité pacientům takříkajíc „na míru“, by pravděpodobně dávaly větší šanci na úspěch.


 
I když Američané pokus s lidským embryem ukončili ve stadiu blastocysty a na pacientovy specifické kmenové buňky také ještě nedosáhli, právo na zápis do Guinessovy knihy rekordů si nárokují. Svůj  počin považují za první zdokumentované klonované lidské embryo.


 

Datum: 21.01.2008 13:09
Tisk článku

Související články:

Zařídí nám digitální nesmrtelnost superinteligentní AI v Dysonově sféře?     Autor: Stanislav Mihulka (15.03.2021)
(Eko)logické zemědělství I     Autor: Jan Kašinský (21.03.2016)
Oživíme mamuta přepsáním genomu slona?     Autor: Stanislav Mihulka (27.03.2015)
Mračna nad Haruko Obokataovou     Autor: Josef Pazdera (19.02.2014)
Buňky STAP     Autor: Redakce (11.02.2014)



Diskuze:

Třeba takto

s.,2008-01-24 09:16:32

http://www.flickr.com/photos/emaratiprincess-_the_sheikha/2197506890/

Odpovědět

klonovanie sa da nemoralne vyuzit uz dnes

mjkjs,2008-01-23 14:36:03

napriklad v kriminalistike - naklonovat veke mnozstvo buniek cloveka napr. uz niekolko rokov mrtveho a pri nejakych trestnych cinoch zanechat tam tento geneticky material a tym spochybnit metodu identifikacie podozrivej osoby

Odpovědět


Levnější a jistější

Colombo,2008-01-24 13:55:09

je koupit si svědky, pravnika a soudce.

Odpovědět

Ked sa hrame na Boha

Niekto,2008-01-22 12:47:04

Okrem roznych moralnych otaznikov je tu este jeden obrovsky problem - zneuzitie vyskumu. Podla mna vacsina vedcov ked skumali uran a jadra atomov nechceli aby sa pouzila jadrova bomba na Hirosimu a Nagasaki. Potom sa ich vsak uz velmi na nic nepytali a vojaci a politici si urobili po svojom. Ktovie na co vsetko sa bude dat zneuzit aj tento vyskum nejakymi mocichtivymi blaznami. Bohuzial taky sa stale najdu, dokazuju to nase ludske dejiny uvidime na co sa mame "tesit". Ja len dufam a verim ze osud ludstva nie je iba v ludskych rukach...

Odpovědět


Kolo

Vojta49,2008-01-22 18:06:05

Také jsem viděl skvělý lidský vynález kola, zneužitý na lafetě kanónu, objev oceli, použitý ve všech zbraních, objev ... Takže co doporučujete? Hup na stromy?

Odpovědět

Nechápu

Antoní Kunc,2008-01-22 09:45:06

Nedovedu pochopit, proč Evropa místo toho, aby pracovala na lidských kmenových buňkách volí strategii hybridních buněk se zvířecími. Těm, co jsou proti těmto technologiím, to stejně jejich dilema nevyřeší. Stejně budou říkat, že se jedná o život a že nemáme právo jej ničit, byť to bude člověko-kráva, býko-člověk, nebo jiné kombinace zárodků.

Odpovědět


vysvětlení

jarda petr,2008-01-22 12:08:36

Pro studium nejrůznějších procesů (např. diferenciaci neuronů)a jejich poruch (např. neurodegeneratiovních onemocnění) je zapotřebí mnoha typů kmenových buněk. Např. buňky s mutací, kterou nesou lidé zvýšeně náchylní k Alzheimerovi a spousta jiných. Vyrábět je s pomocí lidských vajíček je velmi komplikované a eticky kontroverzní z mnoha důvodů. Lidských vajíček není dost. Pokud budeme platit dárkyním, motivujeme je tím k absolvování hormonální stimulace a to s sebou nese určitá rizika. Navíc pak mohou chybět vajíčka těchto dárkyň pro léčbu neplodnosti. Takže platí to, co při jiných experimentech. Lidský materiál používat jen když nám zvířecí nestačí. Když nám stačí myší embryonální kmneové buňky, není třeba experimentovat s lidskými. Tam kde myší nestačí, použijeme hybridní, protože lidských somatických buněk a zvířecích vajíček je dost. A teprve když nestačí ani hybridi (např. pro buněčnou terapii)sáhneme po plně lidských buňkách. Máte pravdu. Kritici lidských embryonálních kmenových buněk budou i proti hybridním buňkám. Ale o ty v tomto případě zase tolik nejde.

Odpovědět

Několik nepřesností

jarda petr,2008-01-22 03:26:56

První lidské embryo vzniklé klonováním "metodou Dolly" získala v roce 2001 americká společnost Advanced Cell Technology. Nevyvinulo se ale do stádia, v kterém z něj lze vytvořit embryonální kmenové buňky. Lidská embrya vytvořená klonováním získal i Woo-suk Hwang v roce 2004 a 2005 a rovněž neuspěl v tvorbě embryonálních kmenových buněk. To si vymyslel, a tak je dnes "z kola ven". V roce 2005 uspěl s tvorbou lidského embrya klonováním Miodrag Stojkovič na universitě v Newcastle. Nikdo z předchozích ale nedokázal genetickými testy klonovaný původ embrya. V tom je French opravdu první. Jeho prioritu uznal v komentáři ve Stem Cells i Stojkovič. Ten píše, že to, co udělal French, je "něco uplně jiného".
Vajíčka pro Frenchův pokus nebyla odebrána ženám, které se léčí z neplodnosti. Taková vajíčka bývají často postižena různými defekty. V tomto případě byla použita naopak vajíčka zcela zdravých žen, které se podrobily hormonoální stimulaci, aby mohly darovat vajíčka těm ženám, které vlastní vajíčka nemají nebo je mají nekvalitní. To je zřejmě jeden z důvodů úspěchu. Byla to vajíčka 1A kvality. Mimochodem, French nepoužil nic z technických novinek, jimž připsal úspěch při klonování embrya makaka Shoukrat Mitalipov v létě loňského roku. French použil straou dobrou "techniku Dolly". Zkoušel i Mitalipovův postup, ale ten nedával lepší výsledky.
Pokud bude French trénovat tvorbu embryonálních kmenových buněk, apk na to asi nebude brát embrya z interupce. Potřebuje pět až šest dní staré embryo ve stádiu blastocysty a z něj odebrat tzv. embryoblast. Ten se na starších embryích nevyskytuje. Tvorba embryonálních kmenových buněk bude klíčová pro rozhodnutí, nakolik jsou embrya tvořená Frenchem kvalitní. Robert Lanza z ACT tvrdí, že moc kvalitně nevypadají a že se z nich embryonální kmenové buňky nepovedou. Ale Lanza je od konkurence, a tak to mohou být "kyselé hrozny". Někdy i hodně "ošklivé" embryo dokáže úžasné věci.
Ano, tvorba miminek pro léčebné účely by jistě byla neetická, jak píše autor, ale naštěstí při terapeutickém klonování o tvorbu dětí nejde. Finální stádium, do kterého se embryo vyvine je blastocysta stará nejvýše týden. Pak už je embryo pro tvorbu embryonálních kmenových buněk k nepotřebě. Dodávám, že první neurony se v embryu formují až po 15. dni po oplození. EEG je na jeho mozku patrné až po 20. týdnu. Nakolik je blastocysta (tvořená zhruba stovkou buněk a schopná rozdělení na jednovaječná dvojčata) člověkem, osobou, individuem, je otázkou diskuse. Pro katolíka zcela jistě je. Pro muslima nebo judaistu nikoli. Pro většinu biologů rovněž ne.
Pokud jde o etické podmínky pokusu, doporučuji všem kritikům Stemagenu přečíst si originál práce v Stem Cells. Etické otázky a jejich řešení jsou nejrozsáhlejší kapitolou v Materiálu a metodách.
Myslím, že komu se to ekluje, může případnou léčbu embryonálními kmenovými buňkami odmítnout a nechat třeba umřít vlastní dítě, kterému by embryonální kmenové buňky zachránily život. Bůh mu to jistě odpustí. V žádném případě by ale neměli odpůrci embryonálních kmenových buněk nutit zbytek světa, aby přijal jejich náhled za obecně platný a závazný.
A že se do výzkumu pustily v USA soukromé firmy? Těžko se divit, když Bush a jeho administrativa nedávají na tento výzkum ze státních zdrojů ani dolar. Jak známo, ryba smrdí od hlavy. O USA a embryonálních kmenových buňkách to platí dvojnásob.

Odpovědět


josef pazdera,2008-01-22 07:41:00

Dárkyně vajíček byly ženy zahrnuté v programu léčby neplodnosti. Asi jsem měl dodat, že se jednalo o ženy, jež v něm hrály roli zdravých dárkyň. Jasně, že si do pokusu autoři studie nebrali ty, jež by jim snižovaly šancina úspěch. Dovedu si dokonce představit i situace, kdy vhodnými dárkyněmi jsou ženy nemocné, které se jsou v důsledku své neplosdnosti zahrnuty v programu IVF. Něco ve smyslu "zdravý nemocný", tedy ženy, které jsou neplodné například v důsledku neprůchodnosti vejcovodů po prodělaném zánětu. Myslím, že tu nejsme ve sporu a že vše vzniklo jen z mé horlivosti krátit text a nezacházet do podrobností. Další doplnění jsou super.

Odpovědět

pro moralisty v diskuzi

Martina K,2008-01-22 03:14:50

1. moc vynosny byznys to zatim neni, spis naopak, doufejme v budoucnu...
2. neni to o nic mene eticke nez in vitro fertilizace, jen je politicky mene vyhodne rvat na bezdetne pary, tak se rve na biology.
3. Kdyz se z tech lidskych zarodku udelaji kmenove bunky, lidsky jedinec z nich zrejme nikdy nebude, ani kdyby byla nova blastocysta nebo darcovska deloha

Nejsem si tim uplne jista, ale eticke meze jsou prave v tom vlozeni do delohy

Odpovědět

Autorovi

Martina K,2008-01-22 03:07:46

pokud vim, embryonalni bunky se izoluji z blastocyst(vnitrnic bunek). Je tedy mozne je pripravit z nevyuzitych embryi pro in vitro fertilizaci. Tak vznikly vsechny dostupne hES bunky, vcetne tech, ktere maji povoleni pro federalni financovani v USA. Potraty se delaji na embryich po implantaci do delohy-coz je take zacatek tehotenstvi, a takova embrya uz davno nejsou blasocystou. Tedy jsou na nejake procvicovani dost zbytecna, ne?

Odpovědět


josef pazdera,2008-01-22 06:54:11

Ano, máte pravdu. Zřejmě to budou zkoušet na "přebytcích" které na klinice vznikají v rámci IVF programu.
Pozdější stádia zárodků by pro zkoušení nebyla vhodná. I když výhledově, kdo ví. Tak například dokonce i v plodové vodě by měly být pluripotentní buňky s vlastnostmi charakteristickými pro ESC.

Odpovědět

Má nějaký výnosný byznys

Mireks,2008-01-21 20:23:12

etické hranice? Nevšiml jsem si.

Odpovědět


Hmm

Didi,2008-01-22 08:52:55

A má mít nějaký výnosný byznys "etické" hranice? Jak rozlišit "etiku" od snahy přibrzdit konkurenci, která má v dané oblasti před námi náskok?

Odpovědět


Výnosný byznys

Bikkhu,2008-01-22 10:27:35

Výnosný byznys znamená že ho lidé chtějí a jsou ochotni za něj hodně zaplatit. Nakolik je etické jim to nedovolit? Je to stavění se do role NAD pánaboha, protože když to pánbůh nezakázal, tak já to teda zakážu :-)))
Na kolik je etické říct: Ty zemřeš (nebo budeš celý život ochrnutý), protože nám se nezdá dost etické povolit výzkum toho co by tě mohlo uzdravit?

Odpovědět

klonim se k nazoru

jara cimrman,2008-01-21 19:04:46

...to je sice vsechno pekny, ma po klona genetice, ale momentalne se klonim k nazoru ze je nutno zamezit aby se nam nerozmnozil pan Paroubek, a to sice jakymkoliv zpusobem.

Odpovědět


V tom případě první krok musí být

MirekS,2008-01-21 20:21:50

kastrace. Z toho, že by se jej podařilo naklonovat strach nemám.

Odpovědět

Má tenhle byznys ještě nějaké etické hranice

GMO,2008-01-21 18:26:59

nebo je ta otázka už prostě passé?

http://www.osel.cz/index.php?clanek=903&akce=show2

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz