Módní trendy u pěvců  
Většina zvířat nepodléhá módním trendům. Představu o tom, co je krásné, nemění. Samicím páva se líbí na samcích co největší a nejpestřejší pera, u terejů modronohých jsou pro samičky největším lákadlem samečkovy modře zbarvené končetiny a slípky tetřívka obecného mají slabost pro kohoutky, kteří jim při toku předvedou nejlepší podívanou.

 

 

Zvětšit obrázek
Vkus samičky strnádka skřivanovitého je  co sezóna  jiný. (Kredit : Alexis Chaine)


Konzervativnost samic při výběru samců formuje evoluci druhu. Pávi původně neměli tak nápadný „ocas“. Samičky si však po mnoho generací vybíraly za otce svých potomků samce s nejdelšími a nejbarevnějšími pery. Dnešní paví šampióni tak mohou uspět jen díky perům, které jim jsou jim v běžném životě jen na překážku a hodí se pouze k lákání samiček.

 

 

Bruce Lyon

 

 

Samičky severoamerického pěvce strnádky skřivanovité tak vyhraněný vkus nemají. Zoologové Alexis Chaine a Bruce Lyon z University of California v Santa Cruz sledovali po pět let strnádky při námluvách a zjistili, že u nich každý rok „frčí“ něco jiného.

 

V roce 1999 šli na dračku samci s velkými zobáky. O rok později bylo hitem tmavé zbarvení těla. V roce 2002 měly samičky slabost pro drobné samečky, aby hned v následujícím roce úplně obrátily a horovaly jen pro mohutné samce. Objev, který vyvrací učebnicovou poučku o vyhraněné představě samic o ideálním samci, zveřejnil na svých stránkách prestižní vědecký týdeník Science.

 

„Když jsme se nad tím zamysleli, pochopili jsme, že o tom, který samec je skutečně nejlepší, rozhodují i vnější podmínky.  A ty se rok od roku mění,“ vysvětlil Alexis Chaine v rozhovoru pro vědecký týdeník Nature.

 

Zvětšit obrázek
Jeden se jim nezavděčí. Jednou chtějí velké zobáky, následně pak tmavé zbarvení, aby rok nato jim imponovalo mohutné tělo. (Kredit: Alexis Chaine)

Například tmavě zbarvené peří samičce signalizuje, že samec dokáže najít dostatek potravy, protože barviva ukládaná do peří pocházejí z dozrálých plodů. V roce, kdy je o potravu nouze, je tato schopnost obzvláště vítána. Velký vzrůst zase prozrazuje schopnost úspěšně bránit hnízdo, které si strnádky staví na zemi v trávě. Všechny důvody ke změnám preference samic Chaine a Lyon zatím neodhalili.

 

Z výzkumu amerických zoologů vyplývá, že samičky se při výběru zdaleka neřídí jen jedním kritériem. Zjevně berou v potaz i aktuální podmínky a dovedou odhadnout, který samec se v nich nejlépe osvědčí. Zdaleka to nebude platit jen pro strnádky skřivanovité.


„Jsme na samém počátku a jsem přesvědčený, že odhalíme celou řadu dalších druhů, u kterých se samičky chovají stejně,“ předvídá Chaine. 

 


 

 

Datum: 29.01.2008 14:24
Tisk článku

Související články:

Houslista bubeníkem     Autor: Josef Pazdera (22.03.2017)
Ženy v červeném přitahují pozornost mužů     Autor: Vladimír Blažek (19.07.2012)
Co na nás vidí?     Autor: Josef Pazdera (27.08.2009)
Máme první sexuální zkušenosti v genech?     Autor: Jiří Mach (17.04.2009)
Červená ženám zvýší jejich atraktivitu     Autor: Josef Pazdera (30.10.2008)



Diskuze:

Nerozumím tomu

Mraveneček,2008-01-30 22:25:58

To si samička strnádka skřivanovitého v jednom roce vybere kosa, v příštím vrabce, pak kolibříka a nakonec sokola, který ji potom z lásky sešere ... anebo se samci strnádka skřivanovitého každý rok mění? Vnější podmínky musí nějakou dobu působit, aby se to na fenotypu projevilo. Hledal jsem na internetu, ale v jednom článku na wissenschaft.de je to podáno stejně neurčitě, tj. také není jasné koho že si to ty samičky vybírají. Tak jak je to? Po původním článku už pátrat nebudu.
A jak je to vlastně s lidskými samečky, kteří mají vousy ačkoliv je nepotřebují a mají prsní bradavky a potenciál tvořit prsa (např údajné gynekomastie po pobytu v koncentráku - kdoví jestli to nebyl nějaký experiment - a také údajně je něco i v historických pramenech z antiky), která by mohli nasadit v případě havarijního nedostatku lidských samiček a nadbytku mláďat, ale po tisíciletí se furt stejně nic neděje a bradavky máme stále.

Odpovědět

a co pták

jara cimrman,2008-01-30 19:20:00

...jak na tom je v tomto smyslu známý pták Ohnívák?..bych rád věděl co na něm prosím vás samičky viděj.....

Odpovědět

neodpustím si vtip...

Martin,2008-01-29 15:30:31

Veru, také sú ženy.

V jednom meste vznikol obchod, v ktorom si môže každá žena kúpiť svojho muža. Mal šesť poschodí a kvalita mužov rástla s každým poschodím. Bol v tom ale jeden háčik: akonáhle už žena vošla na vyššie poschodie, nemohla zísť nižšie, mohla iba odísť východom bez možnosti návratu.

A tak vchádza jedna žena s vážnym záujmom o kúpu muža. Na prvom poschodí vidí ceduľu: "Títo muži majú prácu". No, to už je niečo,môj bývalý ani prácu nemal - pomyslela si žena, ale pozriem sa, čo je vyššie.

Na druhom poschodí bol nápis: "Muži tu majú prácu a majú radi deti." Pekné, ale pozriem sa, čo je vyššie.

Na treťom poschodí bola tabuľka: "Muži tu majú prácu, majú radi deti a sú aj neskutočne pekní." No, čím ďalej, tým lepšie - pomyslela si - ale vyššie budú mať mužov ešte lepších.

Na štvrtom poschodí si mohla prečítať: "Muži tu majú prácu, majú radi deti, sú neskutočne pekní a pomáhajú aj pri domácich prácach." Sladké,aké sladké... Ale skúsim to ešte o poschodie vyššie.

Na piatom poschodí stálo: "Muži tu majú prácu, majú radi deti, sú neskutočne pekní, pomáhajú pri domácich prácach a sú diabolsky dobrí aj v posteli." No, neuveriteľné, priam zázrak - pomyslela si žena - ale keď je to také skvelé tu, čo potom musí byť o poschodie vyššie?

Na šiestom poschodí si značne prekvapená žena prečítala: "Na tomto poschodí už nie sú žiadni muži. Poschodie bolo postavené len ako dôkaz toho, že vám ženám sa jednoducho nedá vyhovieť."

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz