Evropa má nové astronauty  
Evropská kosmická agentura (ESA) dnes představila šestici nových astronautů. Mezinárodně poměrně pestrá skupina je bez české účasti. Naše země je členem ESA od loňského roku.

 

ESA dnes představil šest svých nových astronautů, kteří brzy zahájí výcvik a v budoucnu by se měli vydat na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS). Mezi šestici nových astronautů je pouze jedna žena.

 

Zvětšit obrázek
Noví astronauti ESA. Zleva doprava: Luca Parmitano, Timothy Peake, Thomas Pesquet, Simonetta Di Pippo (ředitelka ESA pro pilotované lety), Andreas Mogensen, Samantha Cristoforetti, Alexander Gerst.

Šest nových astronautů Evropské kosmické agentury:

1. Samantha Cristoforetti, Itálie
2. Alexander Gerst, Německo
3. Andreas Mogensen, Dánsko
4. Luca Parmitano, Itálie
5. Timothy Peake, Velká Británie
6. Thomas Pesquet, Francie

Mezi budoucími astronauty ESA má dva zástupce Itálie, ostatní země mají po jednom. Na prázdno ale vyšlo 13 z 18 členských států kosmické agentury. K těm se od loňského roku řadí také Česká republika. Šance českých občanů ale byly od začátku nulové, neboť naše země vstoupila do ESA oficiálně až v době, kdy současný konkurz už probíhal.

 

 

Zvětšit obrázek
Kosmická loď ATV

Mezi novými astronauty jsou občané „tahounů“ ESA, mezi které patří zejména Itálie, Německo, Francie a Velká Británie. Některé státy si tak mohly jen postesknout, že se na ně tentokrát nedostalo, jak to udělala například španělská média.

 

Šestice astronautů byla vybrána 8 413 zájemců, kteří doručili platné přihlášky do konkurzu.. Mezi šťastlivci jsou dva vojenští piloti, tři inženýři a jeden fyzik. Všichni se narodili mezi léty 1972 a 1978.

Noví astronauti zahájí v brzké době výcvik v Centru pro astronauty ESA, které sídlí v Kolíně nad Rýnem.

 

Evropská kosmická agentura v současné době nedisponuje vlastním pilotovaným kosmickým dopravním prostředkem. O jeho vývoji se jedná. V roce 2010 navíc mají skončit americké raketoplány, takže jedinou šancí, jak se dostat na ISS, bude ruská kosmická loď Sojuz.  ESA se podílí na stavbě a provozu Mezinárodní kosmické stanice mimo jiné svou laboratoří Columbus nebo automatickou dopravní lodí ATV.  První loď ATV s názvem Jules Verne dovezla zásoby na ISS v dubnu loňského roku. Druhá, pojmenovaná po Johannesu Keplerovi, by měla odstartovat příští rok.

Zdroje: esa  , elpais


 

Autor: Petr Kubala
Datum: 21.05.2009 09:22
Tisk článku

Související články:

Lišejníky na oběžné dráze     Autor: Stanislav Mihulka (12.12.2005)



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz