Stravovací návyky jsou důležitější než geny  
Pokud má člověk smůlu a zdědí obě alely genu FTO, které v sobě nesou predispozici k obezitě, jeho riziko, že se obézním také stane je 2,5x vyšší. Platí to ale jen za předpokladu, že jeho příjem potravy bude také „nadstandardní“. Strava chudá na tuky dokáže škodlivý efekt rizikových genů vymazat.ˇ

 

Všichni víme, že cvičení a tělesná námaha nás činí štíhlejšími a že tedy snižují dopad nežádoucích efektů rizikových genů. Takových studií je ale celá řada. Je tato nová studie v něčem jiná? 

 

Zvětšit obrázek
Emily Sonestedt (Lund University)

Emily Sonestedtová tvrdí, že ano. Je členkou výzkumné skupiny Marju Orho-Melandersové. Obě pracují  v Lund University Diabetes Centre. Podle uvedených vědkyň je kritickým faktorem to, co jíme, a nikoli geny. Přinejmenším to platí pro FTO gen, který je z těch, co byly ve vztahu k nadváze odhaleny, považován za nejdůležitější.

 

Zvětšit obrázek
Gen FTO se nachází na 16. Lidském chromozómu (Kredit: Gene Cards)


FTO gen
Riziková varianta FTO genu (fat mass and obesity associated) je v populaci hojná.  17% z nás má rizikovou variantu dokonce dvakrát  (měli jsme smůlu a zdědili jsme tu nesprávnou alelu jak od otce, tak od matky). 40% populace má jednu škodlivou variantu FTO genu.


Sonestedtová je hlavní autorkou studie, kterou nyní zveřejňuje American Journal of Clinical Nutrition. Z práce vyplývá, jak moc důležité jsou stravovací návyky, a že jsou dokonce důležitější než geny. Nabízí se otázka - jestliže jsou zvyklosti tak významné, proč se přišlo na „slabé“ postavení genů až nyní?
Podle Sonestedtové je to proto, že získat dostatek ověřených dat, například o tom, jak pravidelně a čím se stravujeme, není tak snadné. Zřejmě proto se takový výzkum zatím nedělal a pokud dělal, výsledky nezveřejnil.
Nové poznatky mohly vzniknout jen díky rozsáhlému zdroji dat:  „Malmö Diet and Cancer study“. Tato podrobná evidence zaznamenávala o lidech celou řadu údajů, včetně stravovacích zvyklostí. Studie nevycházela pouze z vyplněných dotazníků, či rozhovorů, jak bývá dnes zvykem, ale z dlouhodobých záznamů, které si o způsobu života, stravování a dalších věcech pokusné osoby vedly. 

 

 
40% lidské populace má jednu škodlivou variantu FTO genu. 17% osob má v genomu rizikovou variantu dokonce tuplovaně. Ani to ale ještě nemusí znamenat pro nositele pohromu.

Díky tomu nyní víme, že i když nám laboratorními testy zjistí, že vlastníme obě alely genu pro obezitu, ještě to pro nás automaticky neznamená, že také trpíme obezitou. To se ale dramaticky změní, když si osoby geneticky vybavené k predispozici obezity dopřávají hodně tučnou stravu. 

 

Zvětšit obrázek
Marju Orho-Melander (Lund University)

Naopak u osob, jejichž dieta zaručovala, že méně než 41% energie pocházelo z tuků, nebyla obezita běžnou záležitostí. Vědkyně to vysvětlují tím, že geny FTO působí v hypotalamu. V té části mozku, která reguluje náš apetit a pocit sytosti. Rizikové varianty genů zde zřejmě vykonávají své a nutí svého majitele ke zvýšenému příjmu energie, především ve formě tuků. Jinak řečeno, nositele rizikových variant FTO genu tučná strava hned tak nenasytí, což není zrovna dobré zjištění. Na druhé straně ale také platí, že nejsme sluhové svých genů. I když jsme se narodili s predispozicí k obezitě, důležitý je náš životní styl. Ten dokáže  účinek „zlých“ genů  umravnit.ˇ  


Pramen: Lund University
Sonestedt, Emily, Roos, Charlotta, Gullberg, Bo, Ericson, Ulrika, Wirfalt, Elisabet, Orho-Melander, Marju. Fat and carbohydrate intake modify the association between genetic variation


 

Datum: 15.09.2009 23:54
Tisk článku

Související články:

Zázračné léky na diabetes, obezitu i Parkinsona současně?     Autor: Dagmar Gregorová (19.02.2024)
Co a kdy rozhoduje o našem tloustnutí?     Autor: Josef Pazdera (19.08.2022)
Na důsledky obezity chlad nebo maresin     Autor: Dagmar Gregorová (05.07.2022)
Wegovy – nový lék na obezitu snižuje hmotnost o 15 %     Autor: Josef Pazdera (07.06.2021)
U sladkostí s fruktózou nejde jen o hmotnost     Autor: Josef Pazdera (10.10.2020)



Diskuze:

kodex Alimentarius

Alexander Slovák,2009-09-29 17:38:41

Ako mocní stratili súdnosť. Posúďte. Ćo majú jesť v budúcnosti naše deti.

http://dolezite.sk/Agenda_Smrt_pre_zisk.html

Odpovědět

Vědkyně

Veronika Jelínková,2009-09-16 09:20:47

je také hezké slovo. Skoro jako němkyně ;)

Odpovědět

To neni

Petr Ka,2009-09-16 08:38:20

Už jsem to říkal dávno, že se DNA přeceňuje (je snadno vyčíslitelná a tak studie převládají). Těžko se to separuje, když jsme podle DNA zhruba z 99% opice. Vliv prostředí je dominantní. Za století se moc nezmutujeme (není zde téměř selekční tlak), takže proč se vyrojují "civilizační" choroby? Genetik odpoví genovou expresí (její regulací), ale to je vlastě právě vliv prostředí (i stravy). Prostě: genetik nacpe geny všude.

Odpovědět

To je ale prekvapeni

Aleš Metzmacher,2009-09-16 07:10:42

A ja sem si vzdycky myslel, ze ty lidi tloustnou z toho, ze dejchaj vzduch

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz