Sója snižuje sexuální apetit  
Studie na potkanech prokázala, že přídavek sóji dokáže vyvolat nenormální sexuální chování. Někteří odborníci se domnívají, že hormonální aktivita isoflavonů, které jsou za to odpovědny, by měla obdobně ovlivňovat také chování lidí.

Nedávno jsme na Oslovi přinesli špatnou zprávu pro vegetariány, to když jsme informovali o tom, že konzumace sóji může trvale poškodit obranný systém organismu (viz článek: „Sója poškozuje imunitu“).
O něco později jsme nepotěšili ani sportovce, kteří berou přípravky na bázi sóji proto, aby jim přestaly řídnout kosti. Ukázalo se totiž, že přinejmenším u mladých žen to neúčinkuje (viz článek: „Izoflavony – rozčarování“).
A do třetice všeho špatného - výzkumníci z Atlanty nyní rozšířili původní  představu o tom, že sója může neblaze ovlivnit mladý vyvíjející se organismus, ještě i o dospělce.
Američany k takovým závěrům dovedly výsledky pokusů na  laboratorních potkanech. Když zvířatům přimíchali do žrádla komerčně prodávané doplňky ze sóji, samice  ztratili snahu se rozmnožovat. Pokus ukázal, že nyní stále módnější nutriční doplňky, mohou mít i negativní vedlejší efekty. V případě sóji jsou za ně zřejmě odpovědné isoflavony. Jsou to látky, které si rostlina tvoří na ochranu, aby ji zvířata tak  snadno ožíráním neničila. Izoflavony  mají hormonální účinky. V určitém směru se molekuly izoflavonů chovají v organismu jako  pohlavní hormon estrogen, ale ve skutečnosti jeho efekt tlumí.
Nutriční doplňky ze sóji již nejsou jen výsadou posiloven  kulturistů. Bez sójových doplňků se dnes neobejde téměř žádný sportovec. U mládeže jsou sójové doplňky s izoflavony natolik oblíbené, že jsou k mání například i v tanečních studiích. Ženám je lékaři předepisují k zamezení řídnutí kostí. Reklama, využívající pojmu „alternativní hormonální přípravek“,  také slaví ohromný úspěch, a je jen těžké odhadnout kde až to skončí.

Sóju nebo přípravky z ní, by ale nebylo dobré zavrhovat „šmahem“. Je možné, že látky v ní obsažené mají některé přednosti. Ženy z Dalekého Východu, jejichž pravidelná strava obsahuje relativně velké množství sóji, mají například mnohem menší výskyt nádorů než jejich vrstevnice za západu. Je ale také stále více poznatků poukazujících na možné stinné stránky konzumace sóji.
Heather Patisaulová s kolegy z Univerzity v Atlantě (Georgia, USA) ukázala, že isoflavony zasahují do hormonálních cyklů řízených estrogeny. U potkanů izoflavony snižují přítomnost těch molekul v mozku, které se podílí na ovlivnění sexuálního chování.
Další poznatek který v Atlantě nyní učinili je, že pokud pokusná zvířata léčili lékem s protinádorovým efektem u rakoviny prsu, jeho léčebný účinek konzumace izoflavonů ze sóji, zrušila. To, co ale výzkumníky v souvislosti s konzumací sóji nejvíce zarazilo, byl rozsah změněn chování zvířat. Když jsou samice potkanů v říji, stávají se velmi aktivními, přebíhají z místa na místo a typickými pohyby a  postojem povzbuzují a lákají samce, kteří jsou v dohledu. Jakmile se samec přiblíží, změní samice pozici a ustrne aby se stala pro samce snadněji dostupnou a aby mohlo dojít ke spáření. Je to přirozené a dovoluje to populaci přežít. Když ale Patisaulová podala samicím potkana relativně malé dávky doplňků ze sóji, jednalo se o dávky, která navodily v krvi pokusných zvířat koncentraci isoflavonů obdobnou té, jež mají ženy beroucí sójové nutriční doplňky, vyzývavé chování samic potkanů ustávalo a jejich ochota se pářit klesla na 40%.

Po tomto zjištění výzkumníci podali samicím potkanů, které sóju nedostávaly, přípravek tamoxifen. O něm je známo, že snižuje účinek estrogenu. Samice dostávající tamoxifen se chovaly stejně jako ty, kterým dávaly sóju. Patisaulová z toho usuzuje, že isoflavony ze sóji, narušují působení přirozeného estrogenu a mají tak na organismus nepříznivý vliv. I když v případě léku tamoxifenu nebyl vedlejší efekt na sexuální aktivitu exaktně sledován, subjektivní pocity některých žen naznačují, že při braní tamoxifenu, k problémům se sexuálním apetitem doprovázeným malým zvlhčování poševní sliznice dochází. Pokud by tomu tak skutečně bylo, mělo by  u žen  konzumujících sóju, docházet k obdobným efektům. Na setkání členů Společnosti neurologů, která se minulý týden konala v New Orleansu, se v tomto smyslu vyslovil i Adrew Kaunitz z Floridské univerzity. Také on je přesvědčen, že je potřeba se začít zajímat o to, co s ženami v posledních letech narůstající konzumace sójových nutričních doplňků provádí.
Konzumace sójových nutričních doplňků obsahujících isoflavony, nemusí být takovým „ternem“, jak by se z textu přibalovaných letáků mohlo zdát. Chybou by ale také bylo vidět všechno zase až tak černě, jak nás výzkumníci straší. Sóji například nemůže nikdo upřít vhodnou skladbu aminokyselin a její vysokou nutriční hodnotu. My starší, co máme mladší manželky, vám potvrdíme, že takové tofu k večeři připravujeme rádi a že nám chutná.


 

Pro fajnšmekry:
Salát z tofu s brokolicí

Rozmačkáme přírodní tofu. Na osmahnutou cibuli nastrouháme uzené tofu, přidáme vařenou brokolici nebo můžeme dát petrželku nebo pórek.

Přírodní tofu smažené
Z tofu vymačkáme přebytečnou vodu a nakrájíme na kostičky. Ty pak dáme do misky a zalijeme vodou se sojovou omáčkou a přidáme na kolečka nakrájenou cibuli a jeden stroužek nasekané ho česneku. Necháme několik hodin proležet, pak necháme okapat a fritujeme nebo smažíme ve větším množství oleje. Zlatavé kostičky přimícháme do vař. rýže se zeleninou (hrášek, mrkev, kukuřice apod.), zdobíme zeleným pórkem. Tofu kostičky místo smažení můžeme povařit v nálevu 8-15 min.

Tofu uzené s pórkem
Ingredience: 1 kostka uzeného tofu, 2 lžíce oleje, 1 pórek, 1 lžička sojové omáčky (nebo dle chuti) + zředit vodou. Pórek podélně rozkrojíme, šikmo pokrájíme na proužky, osmahneme na oleji. Přidáme na kostičky nakrájené uzené tofu, prohřejeme a zalijeme směsí vody, sojové omáčky a maizeny. Krátce povaříme. Podáváme s rýží.

Marinované tofu v těstíčku
Připravíme těstíčko z mouky (maizeny). Marinované tofu v těstíčku obalíme a osmažíme.

Tofu - sladký krém pro děti
300-400g tofu povaříme se špetkou soli. Potom přidáme 2 šálky nastrouhaných jablek, 1/2 šálku povařených rozinek (se špetkou soli), trošku citrónové šťávy, oříškové máslo nebo opražené nastrouhané lískové oříšky, na špičku nože skořice, může se přidat i ječný slad (sladěnka). Vše rozmixujeme do hladkého krému. Krém je vhodný na lívanečky a omelety .

Datum: 19.11.2003
Tisk článku

Související články:

Genisteinem proti malárii     Autor: Jaroslav Petr (23.07.2008)
Nový polymer přírodního původu     Autor: Anna Marcinková (07.05.2008)
Fermentace dokáže „přelstít“ alergii na sóju     Autor: Anna Marcinková (12.03.2008)
Geneticky modifikovaná sója a alergie?     Autor: Jaroslav Petr (06.12.2007)
Uplatnění GM plodin     Autor: Josef Pazdera (19.02.2003)



Diskuze:

Jaké sójové doplňky

Stanislav Brabec,2003-11-24 10:30:05

V článku chybí jedna poměrně důležitá informace, a to o jaké sójové doplňky šlo. A také, zda některá kontrolní skupína myší dostávala sójové boby bez úprav (nebo pouze vařené).

Cesta od sóji k potravinovým doplňkům z ní je dlouhá, a v případě mnoha výrobků jde o složitý chemický koktejl.

Tradiční čínská kuchyně používá jinak zpracovanou sóju než západní (snad s výjimkou tofu).

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz