Klíč k schizofrenii?  
Pokus na myších nasvědčuje tomu, že za psychotické symptomy schizofrenie může pouhá změna jedné molekuly.
Schizofrenie postihuje 24 milionů lidí. Postižení vykazují rozpolcenou mysl a jejich chování podléhá halucinacím. Příčina je nejistá ale soudí se, že klíčem k pochopení jsou chemické děje v mozku.

Existují tři základní chemikálie, které mají v mozku na starost přenos signálů. Nazývají se neurotransmitery. Odborník od odborníka dává vinu tomu či onomu přenašeči, někteří vidí příčinu nemoci dokonce ještě jinde, než v přenašečích. Nová studie, která byla učiněna pod taktovkou Paula Greengarda, dává za pravdu všem dosud značně znepřáteleným příznivcům jednotlivých teorií. Co že to vlastně na Rockefellerově univerzitě v New Yorku udělali? Greengardův tým podlal myším drogy ovlivňující mysl – amfetamin, LSD nebo PCP (PSP je droga šířící se pod názvem andělský prášek). I když je efekt všech tří drog na organismus ve svém výsledném efektu na chování velmi podobný, každá z těchto drog specificky zasahuje pouze do funkce jednoho ze tří zmíněných systémů přenosu vzruchů.
Zkoumáním výzkumníci zjistili, že každý z halucinogenů vedl k tomu, že pozměnil molekulu jednoho proteinu. Tento mysteriózní mozkový protein byl nazván „DARPP-32“. Pokud je zmíněný protein změněný, dává vznik schizofrenních symptomů, kterými jsou u myši stereotypní pohyby opakované úpravy zevnějšku a projevy nervozity. Příčina nerovnováhy neurotransmiterů sice dál zůstává záhadou, ale pokus ozřejmil alespoň to, že každá z drog ( i když každá z nich jiným mechanismem), může ovlivnit protein DARP-32 a navodit tím příznak schizofrenie.

Odborníci, kteří se k novému zjištění měli možnost vyslovit, konstatovali, že schizofrenie je komplexní onemocnění, které vyvolává záhadné procesy v mozku. Nyní bude na řadě zjistit zda a jak se změna molekuly DARP-32 projeví v klamavém vnímání skutečnosti a vzniku halucinací.
Již nyní je ale jasné, že poznatek povede k novým způsobům léčby schizofrenie. Greendarovi se totiž podařilo prokázat, že myši, kterým chybí v mozku protein DARP-32 , se stanou vůči psychotickému efektu navozovanému drogami, imunní.





Běžně používaná terapie, používaná u lidí, tlumí účinek jednoho z neurotransmiteru a to dopaminu. Tato léčba vede k tomu, že halucinace opadnou, ale pozornost a problémy s pamětí přetrvávají.
I kdyby tento pokus neznamenal nic jiného, než jen získání myší s nenormálním DARP-32 proteinem v jejich mozku, vedl k získání zvířecího modelu, který umožní lépe sledovat chemické pochody a jejich vliv na chování. Myši bez DARP-32 jsou mnohem věrnější model lidských pacientů se schizofrenií, než jakým jsou zdrogovaná zvířata, která se za tímto účelem dosud používala.


Další informace: Science,302 (2003)
Datum: 25.11.2003
Tisk článku


Diskuze:

Matyáš Müller,2011-10-15 00:50:56

Dobrý den,
Pokud jsou hlavní symptomy schizofrenie porucha myšlení, halucinace a celková dezorganizace, nevím, jestli je vůbec možné porovnávat myš s člověkem - jak můžeme vůbec nazvat chování myši psychotickým jen na základě vnějšího pozorování, když se jí nemůžeme zeptat, co vidí a co si myslí? Říká změna v jejich chování a v dotyčném proteinu skutečně něco o lidské nemoci schizofrenii nebo jen o myších, kterým byl podaný halucinogen?
S pozdravem Matyáš.

Odpovědět

muj názor

piki,2005-02-15 13:18:55

jo suhlasim že ty myši sou chudáci sem 100%proti testum na zvířatech!když je něco pro lidi tak proč by to měli odnášet zvířata?vim co to je schizofrenie-mam jí.a jestli je pravda že úplně se nevyléčí nikdo,že vždycky se to jenom potlačí,tak proč by měli trpět i zvířata,když mě je jasný že stim budu žít pořád?!

Odpovědět

to jsou vždycky

Otazník,2003-12-17 00:50:59

Příšerností jsou vždycky ale co s tím? Máme se jich vzdát v neprospěch tvora zvaného člověk a "prospěch" tvora zvaného myš?

Odpovědět

názor

Kebza,2003-11-25 23:11:40

Myš nemůže mít duševní chorobu jako člověk,protože nemá podobnou psychiku.Pokud by ale měla,byly by pokusy na zvířatech příšerností,nebo ne?, když nám to nemohou sdělit a bránit se?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz