Nová tvář arsenu - pozdě bycha honit  
Chronickému působení arsenu jsou vystaveny miliony lidí. Desetiletá studie ukazuje na jeho dosud neznámou stránku. Pokud je organismus jednou vystaven vyšším dávkám, jejich pozdější snížení už nic nespraví.


Pro literáty to je zloděj džentlmen, vášnivý dobrodruh a nenapravitelný svůdce. Možná proto roste i jeho obliba v podobě křestního jména. V občanském průkazu ho má u nás již zhruba padesátka mužů. Původ je řecký, ale může jít o zkrácenou podobu latinského jména Arseniosa, což jazykozpytci překládají jako „mužný“. Fyzikové v něm vidí metaloid, něco jako chameleóna oplývajícího vlastnostmi kovů i nekovů. Homeopatové s ním léčí sníženou plodnost, ale většina lékařů ho označuje za jed, který zabíjí miliony lidí. To všechno je arsen, arzen, arzén, otrušík, utrejch, arzenik, arsenik, arsan a arsin (arsenovodík).

 

Zvětšit obrázek
Arsen je prevít. (Kredit: SEWA ARP projekt)

Toxicita – ano i ne
O jedovatosti arsenu rozhoduje rozpustnost sloučeniny, ve které ji organismus vstřebá. Například sulfid arsenitý je málo rozpustný a tak je netoxický. Kovový arsen není jedovatý, ale metabolizujeme si jej na oxid arsenitý a ten toxický je. V přírodě se arsen vyskytuje především ve formě sulfidů. Velmi jedovaté jsou jeho sloučeniny jako například oxid arsenitý. Sami si zhoršujeme situaci spalováním fosilních paliv. Čisté svědomí v tomto směru nemají ani hutě, ani rudný průmysl, stejně jako výroba barviv, koželužny, textilní a sklářský průmysl. Mnoha lidem život ztrpčují důlní vody a výluhy z elektrárenských popílků. Pozadu nezůstávájí ani odpadní vody z praní prádla. Riziková je i aplikace některých insekticidů a herbicidů. Ohledně našeho zdraví platí, že ten vázaný v organických látkách je méně toxický než ten ze sloučenin anorganických. Zhruba se počítá s tím, že sloučeniny As3+ jsou pětkrát až dvacetkrát toxičtější než sloučeniny As5+. Většinu arsenu, který pozřeme, je ve formě organických komplexů. Ty sice nejsou moc toxické, ale jak se říká, čeho je moc… Poškození se pak týká jater, ledvin, nervovového systému, kůže, zkrátka téměř všeho.

 

Zvětšit obrázek
i tyto léze má na svědomí arsen. (Kredit: WHO)


Poznatky z Asie
Z dlouhodobého sledování zdravotního stavu více jak desetitisíce obyvatel Bangladéše vyplynulo, že přes dvacet procent tamních úmrtí způsobuje arsen v pitné vodě. Deset let trvalo týmu lékařů z Chicaga a New Yorku než měli dostatek údajů a odhodlali se zveřejnit cifru, kolik životů má skutečně na svědomí. Jejich prací se nyní zabývá i nejnovější číslo lékařského časopisu Lancet.
S jistou dávkou sarkasmu lze Bangladéš označit za zemi, která je ke studiu toxicity arsenu na člověka ideální. Téměř 77 milionů lidí, tedy celá polovina tamních obyvatel, je dnes vystavena nebezpečným hladinám arsenu. Slovo dnes je zde správně. Jejich současné prokletí tkví paradoxně v tom, že kdysi dříve používali povrchovou kontaminovanou vodu. K jistému zlepšení sice v sedmdesátých letech minulého století v této přelidněné zemi došlo, když se zde začalo s rozsáhlejším projektem hloubením studní. I když kvalita vody se zlepšila, zdravotní stav mnohých domorodců to jaksi nehodlá vzít na vědomí. Vyplývá to z mnohaletého sledování hladiny arsenu v pitné vodě a v moči a z opakovaných odběrů u 12 000 sledovaných osob a postupně narůstajících záznamů o příčinách jejich úmrtí. Nejde o žádnou výzkumnou „jednorázovku“ ale o poctivý výzkum, s nímž se začalo v roce 2000. Tehdy došlo k prvním hromadným odběrům vody a moče a ty se pak opakovaly v roce 2002. Také další následné testy probíhaly zhruba ve dvouletých intervalech a probíhají dosud. Výsledky popisující stav uplynulého desetiletí a závěry statistického šetření jsou alarmující:
Čtvrtině sledovaných osob (těm, jež měly nejvyšší hladiny arsenu) se riziko úmrtí zvýšilo téměř o 70 %.
Osoby vystavené „mírným“ hladinám tohoto jedu (poněkud vyšším než je hranice doporučená WHO), také mřely častěji. Autoři studie i v tomto případě za viníka zvýšeného rizika (tedy nadprůměrných úmrtí) označili arsen a tvrdí, že jeho neblahý vliv se „úspěšně maskoval“ za celou řadou chronických onemocnění. Navýšení chronických onemocnění se posuzovalo ve vztahu k jakémusi početnímu „etalonu“, který pro tento druh onemocnění vydává WHO.

 

V bývalé říši Maurů je i dnes situace s dostupností nezávadné vody stále tristní. Do bezpečné zóny, což znamená mít k dispozici pitnou vodu o koncentraci nejvýše 10 mikrogramů arsenu na litr, spadá jen čtvrtina obyvatel. Čtvrtina tamních lidí je nucena pít vodu, která ho má v průměru 27 krát více. A právě příslušníci této komunity během sledovaného desetiletí umírali na chronická onemocnění o polovinu častěji (68 %), než zbytek populace. Osoby vystavené arsenu menší měrou, čímž je míněna celá zbývající polovina tamních obyvatel, která si „zdravou“ vodu (pod 10 mikrogramů arsenu v litru) také nemůže dovolit, ale kteří nejsou odkázáni již na tu úplně nejhorší, jsou tom také špatně. Neblahý vliv arsenu se u nich podepisuje v 23,5 % případů úmrtí. Jejich skon byl dosud také připisován chronickým nemocem.

 

 
Stačí, aby pumpě někdo odnesl malý kousek a veškerá snaha nápravy je ta tam. (Kredit: WHO)

Naše končiny
Polnostem u nás jsme se podrobněji věnovali již v článku Arzen je zákeřnější než se myslelo. Možná stojí za připomenutí, že zvláště vysoké hodnoty arsenu byly zjištěny na Chomutovsku a Mostecku. Vina se dává hnědému uhlí, které obsahuje arsenu poměrně hodně. Vliv na kontaminaci půd má i těžba rud. Svědčí o tom vyšší koncentrace arsenu v půdách v okolí Příbrami a Kutné Hory. Nejvíce zasažené půdy jsou v oblasti Sokolova (40 %) a Chomutova (30 %). Mezi arsenem silně znečištěné řeky patří např. Ohře a Bílina.

 

Zvětšit obrázek
O tom, že arsen brání opravným mechanismům toho nejcenějšího co dáváme potomkům (DNA), jsme ještě nedávno také neměli ani tušení. Za odhalení genotoxicity arsenu vděčíme kolektivu z Dartmouthské a Arizonské university, zleva: Eugene Demidenko, Angeline Andrew, Joshua Hamilton, Margaret Karagas. (Foto: Joseph Mehling)

Limity platné v ČR pro pitnou vodu
Naše norma pro pitnou vodu vychází z doporučení Světové zdravotnické organizace. Ta uvádí maximálně možné množství arzenu 10 μg/litr. Tento údaj převzala naše legislativa (vyhl. č. 252/2004 Sb.). Doporučení Světové zdravotnické organizace je ale letité a neodráží nové poznatky týkající se genotoxicity arzenu. Zatím k tomu přihlíží jen zpřísnění normy pro balenou kojeneckou a pramenitou vodu. U té je nejvyšší mezná hodnota (NMH) 5 μg/l (příloha č. 2 k vyhlášce 275/2004 Sb.).

 

Nový poznatek
Zdravotní problémy lidí z oblasti delty řek Gangy a Brahmaputry odhalily jednu důležitou věc. Týká se rizika úmrtí osob, jež měly zpočátku vysoký příjem arsenu, ale pozdější výsledky jejich testů svědčily o tom, že se jim příjem arsenu nějak podařilo snížit. Buďto se přestěhovali, nebo se nějak jinak dostali k vodě z méně kontaminovaného zdroje. Bohužel jim to k nápravě jejich zdravotního stavu moc nepřispělo. Statistika u nich snížené riziko úmrtí nezaznamenala. Jde o kruté zjištění a o něco, s čím jsme si toxicitu arsenu zatím nespojovali. Zjištění je o to více alarmující, že se netýká jen Bangladéšanů a že problém je navíc potřeba řešit okamžitě, nelze počítat s tím, že by pozdější snížení dávek mohlo situaci nějak změnit. Na nápravy, jak vyplynulo z deset let trvající a rozsáhlé studie, je už po jisté době jaksi pozdě. A o jak závažný poznatek jde? "Jen" o zhruba padesát milionů ohrožených lidí. Vysoce rizikové oblasti nejsou totiž jen záležitostí Asie. Místa s vysokým obsahem arsenu v půdě a vodě mají i Spojené státy americké, Argentina, Mexiko a mnoho dalších zemí. Bohužel ani naše končiny nejsou v tomto směru ušetřeny, neboť oplývají nejen strdím a mlékem, ale i uranem a arsenem.


 

Zvětšit obrázek
Riziko úmrtnosti v závislosti na čase stanovené pro různé koncentrace arsenu v pitné vodě. Data byla ošetřena, aby nebyl výsledný efekt zkreslen vlivem věku, pohlaví, kouřením, obézností, systolickým krevním tlakem a výší společenského statutu - vzděláním. (Kredit: Maria Argos, University of Chicago Medical Center)

Závěr
Bezpečnou mezní hodnotou pro obsah arsenu ve vodě bývá považováno 10 mikrogramů na litr. Množství do 150 mikrogramů se často považuje za „nízké“. Možná proto, že se týká mnoha oblastí a velkého počtu lidí. I když nynější varovná zpráva pochází z jedné nejchudších zemí světa, obdobné kontaminace jsou běžné i pro řadu vyspělých zemí. Mnoho chalupářů a chatařů si nebezpečí ani není vědomo. Pořídili si vrtané studny, které mají v podloží břidlici či žulu a ty rády arsen obsahují. Při kontrole kvality pitné vody však není obsah arsenu stanovován, protože požadavek na něj není v tzv. kráceném rozboru zahrnut. Laboratoře měření arsenu nenabízejí také proto, že málokdo jeho stanovení požaduje a na měření nízkých koncentrací, o které se jedná, jsou vybaveny jen zřídka. Nynější zpráva ze země bengálské ale hovoří jasně - i „mírné“ dávky arsenu jsou zhoubné. Nejde přitom o riziko rakoviny ale i zvýšené riziko úmrtí přičítané dosud různým chronickým onemocněním.

 

Pro mnoho Bangladéšanů je pitná voda nekontaminovaná arsenem přepychem, který si v této nejlidnatější zemi světa, patřící současně také k těm nejchudším, nemohou dovolit. Záběry jsou z hlavního města Dhaka.

 

Pramen: University of Chicago Medical Center



Inzerce

Do redakce nám po zveřejnění článku došla informace jak arsen z pitné vody odstranit. Ikdyž se jedná o reklamní záležitost, Považujeme ji za opodstatněnou a komentář i s odkazem na výrobce připojujeme:


"Před několika lety jsme se dostali k problému vysoké koncentrace arzenu v pitné vodě (ve vrtu) při nízkém pH, kdy aktivní uhlí není účinné. Začali jsme tedy vyrábět filtr Dionela FAS4, který sorbuje s velkou účinností arzen a další těžké kovy i při nízkých pH."

Aqua Aurea - filtry pro úpravu pitné vody v domácnosti.


Datum: 21.06.2010 22:53
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz