Silniční letadlo Transition jde do výroby  
Projektů aut, která létají, bylo hodně. Některé prototypy dokonce vzlétly, ale žádný z nich se neprobojoval barierou legislativy a nedoznal výroby více kusů. Americké dvoumístné letadlo Transition, s nímž lze jezdit po silnici, dostalo nyní od amerického úřadu pro letectví povolení k výrobě.


 

Zvětšit obrázek
Transition je první integrovanou konstrukcí, v níž křídla jsou součástí vozu a celá se skládají automaticky. (Kredit: Terrafugia)

Létající auto je produktem massachusettské firmy Terrafugia, která si nechala školit konstruktéry v MITu (Massachusetts Institute of Technology). Má registrovanou ochrannou známku Transition. Na jeho výrobě má participovat firma Ford.

Zvětšit obrázek
Pohonnou jednotku Rotax 912S používá celá řada ultralajtů.

Svému výtvoru jeho tvůrci neříkají létající auto, ani autoletadlo, nýbrž razí pro něj termín „letadlo pro silnici“ nebo „silniční letadlo“. Motor tohoto přibližovadla se spokojí s běžným bezolovnatým benzínem a pro pozemní provoz i ve vzduchu slouží jedna pohonná jednotka. Tou je osvědčený stokoňový motor Rotax 912S. Silniční spotřeba se pohybuje okolo 8 litrů (v dálničním provozu 7,84 litrů) na sto kilometrů. Uveze dvě osoby a užitečný náklad je 195 kg.

 

Vozítko je schváleno k provozu jako tzv. LSA , neboli lehké sportovní letadlo. Nádrž o obsahu 76 litrů dovoluje překonávat vzdušné vzdálenosti až 750 km. Maximální letová rychlost je 185 kilometrů v hodině a startovat může z dráhy dlouhé 600 metrů.
Se složenými křídly se stroj vejde do běžné garáže a po silnici se s ním jezdí jako s klasickým čtyřkolovým automobilem. Letadlo z něj uděláte během 15 vteřin a nemusíte při tom ani vystoupit z kabiny. Pasažéři sedí vedle sebe a v kokpitu mají v místě ramen k dispozici 1,3 m. K legálnímu startu ale bude potřeba dojet po „čtyřech“ na nejbližší letiště, protože startovat ze silnice předpisy dovolují jen na Aljašce. Lze ale tušit, že tam kde má farmář k dispozici půlkilometrovou cestu jen sám pro sebe a kde nebude žalobce…

 


Určitým problémem při schvalování tohoto vozítka byla jeho hmotnost (600 kg), jež o 50 kg přesahuje limit daný pro lehká sportovní letadla. Federální úřad pro letectví ale nyní povolil výjimku a zahájení hromadné výroby již nestojí nic v cestě. Firma eviduje 70 závazných odběratelů a každým dnem se hlásí další. 

 

Zvětšit obrázek
Po složení se vejde do běžné garáže. (Kredit: Terrafugia) .

Silniční letadélko paradoxně dává osádce v případě poruchy větší šanci na přežití, než jakou poskytují klasická letadla kategorie LSA.

Zvětšit obrázek
(Kredit: Terrafugia) 

 K vybavení patří padák, který posádka může vystřelit a na němž přistane i s celým letadlem. Vyšší bezpečnost při nouzovém přistání propůjčuje stroji kabina. Její klec totiž splňuje podstatně tvrdší bezpečnostní kriteria, která jsou vyžadována pro auta. Jaksi navíc jsou také deformační zóny chránící řidiče aut při čelních nárazech.  

 

Proto také Transition není tak rychlé jako sportovní letadla a také tolik neuveze. Těch zmíněných 195 kg, se kterými se lze dostat do vzduchu, je včetně dvou pasažérů, bagáže a náplně v nádrži. To znamená, že dva průměrně hmotní pasažéři si sebou mohou vzít tak akorát soupravu na golf, lyže nebo vybavení na piknik. Výhodou je, že na provoz není potřeba mít „plnou“ pilotní licenci. Zařazením do kategorie LSA vám k tomu stačí mít nalétáno jen 20 hodin. 

 


Ve „složeném stavu“, tedy pro provoz na silnici, je vozítko 2 metry vysoké, 2 metry široké a 5,7 metrů dlouhé. Po přerodu na letadlo se stroj o deset centimetrů sníží a o 13 centimetrů protáhne. Rozpětí křídel je 8,34 m. Pokud uvažujete o koupi, je potřeba složit zálohu ve výši 10 000 dolarů a při dodání doplatit zbytek do výše $194 000. Zákazníci budou moci se svým "letadlem autit" příští rok. Zakázky se přijímají zde: Terrafugia.   

 

Zvětšit obrázek
Kredit: Terrafugia

 


Ke startu vystačí s půl kilometru dlouhou silnicí.

 

Pohled do kopkitu

 


 

Datum: 30.06.2010 20:45
Tisk článku


Diskuze:

Škoda že to není ono.

Pavel David,2010-07-14 21:52:19

Má-li auto létat, musí být konstrukčně letadlem které umí jezdit. Takové letadlo ale nemůže obstát pevností karoserie. Nebo obstojí, ale pro svou hmotnost nepoletí. Jinak to bohužel nejde.
S pozdravem a v dokonalé úctě Pavel.

Odpovědět

vyborna vec

Zbynek Riha,2010-07-01 17:15:08

hlavne do cr, kde to je vsude co by kamenem dohodil

Odpovědět

Aeromobil na Slovensku

Vratislav Pechanec,2010-07-01 08:12:18

Na Slovensku si designér Štefan Klein hraje s něčím podobným (viz http://tvnoviny.sk/spravy/zaujimavosti/bratislava-pozrite-si-unikatne-slovenske-vozidlo-aeromobil-iii.html, http://adam.cas.sk/clanky/6934/pozrite-si-ako-lietajuce-auto-pristalo-v-nakupnom-centre.html, http://adam.cas.sk/clanky/6964/projekt-lietajuceho-auta-aeromobil-ii-naozaj-vzlietol.html). Zatím jeho Aeromobil II není dotažen do schvalování jako Transition od Terrafugii, ale už prý pracuje na další verzi.

Ale největší problém bude s maximální vzletovou hmotností (MTOW), protože u nás (a v Evropě) je 450 kg a stávající UL (tj. bez mechanizace sklápění křídla a dalších nezbytností pro silniční provoz) jsou na její hranici. Ostatně i Terrafugia dostala od FAA výjimku na 1430 liber (650 kg) a další zvýšení na 1474 lbs jim už nepovolili. To navýšení MTOW potřebují kvůli požadavkům norem na silniční vozidla (Federal Motor Vehicle Safety Standards) např. zpětná zrcátka, airbagy, deformační zóny, ochrannou konstrukci kolem kokpitu, atd.

To Karel Š: Dnes se dá instalovat autopilot i do letounu katekorie UL, který spolu s GPS jej umí řídit po zadané trase.

Odpovědět

Karel Š,2010-06-30 23:50:09

Tohle je pořád ještě jen takový skládací trochu těžší ultralight. Ale když si představím že by do toho dali inteligentní řídící systém aby člověk jen navolil kam chce letět a nemusel za letu sahat na řízení (což už je dnes samozřejmost u dopravních letadel) a že by párek přistávacích drah nemusel být problém postavit u každé větší vesnice...

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz