NASA chce testovat nafukovací modul Bigelow Aerospace  
V roce 2015 se u ISS nafoukne modul BEAM a další dva roky bude testovat možnosti nafukovacích modulů pro orbitální základny i povrch cizích planet či měsíců.

 

Bigelow Aerospace je startup vesmírných technologií podnikatele Roberta Bigelowa, se sídlem v North Las Vegas, Nevada. Od svého založení v roce 1998 si získal pozornost projekty nafukovacích modulů pro vesmírné stanice, které vyvíjí podle konceptu NASA „TransHab“ z 90tých let. V Bigelow Aerospace prozatím vypustili experimentální moduly Genesis I (2006) a Genesis II (2007), funkce dalšího modulu Galaxy poté testovali na zemi. Vývoj modulu Sudancer nakonec opustili ve prospěch připravovaného modulu BA 330, dříve známého jako Nautilus space complex module.

Zvětšit obrázek
Modul BEAM na tiskové konferenci. Kredit: Bill Ingalls.
 
Zvětšit obrázek
Lori Garver. Kredit: NASA.
 

 


Zástupkyně ředitele NASA Lori Garver před pár dny oznámila, že NASA právě s Bigelow Aerospace uzavřela kontrakt v hodnotě 17,8 milionů dolarů, z peněz programu Advanced Exploration Systems (AES). V jeho rámci by měl k Mezinárodní vesmírné stanici ISS kolem roku 2015 na palubě kosmické lodi Dragon od SpaceX přiletět nafukovací modul BEAM (Bigelow Expandable Activity Module). Astronauti na palubě ISS ho s pomocí obslužné robotické ruky Canadarm2 vyloží a posléze připojí k modulu Node 3 (Tranquillity). Pak aktivují jeho nafukovací systém a skladný modul by se měl nafouknout do provozní podoby. Na ISS ho budou po dobu dvou let intenzivně testovat a pokud se něco nezmění, tak nakonec skončí svoji životní pouť ve spalujícím objetí pozemské atmosféry.

Zvětšit obrázek
Robert Bigelow. Kredit: NASA/Bill Ingalls.
 
Zvětšit obrázek
Koncept TransHab. Kredit: NASA.
 

 


Odborníci budou během provozu modulu BEAM horlivě sbírat data, přičemž se vcelku pochopitelně soustředí na údaje o integritě nafukovacího modulu a procesu unikání vzduchu. Soubor přístrojů na palubě modulu BEAM bude bedlivě sledovat reakce modulu na prostředí vesmírného prostoru a také na všudypřítomné kosmické smetí. Očekávané je zejména porovnání procházející radiace a chování vnitřní teploty nafukovacího modulu s klasickými vesmírnými moduly z hliníku. Astronauti by měli modul BEAM pravidelně navštěvovat a ověřit, na kolik jsou takové konstrukce funkční a praktické.

 
Zvětšit obrázek
Nafukovací modul Genesis II na oběžné dráze. Kredit: Bigelow Aerospace.
 
Zvětšit obrázek
Space Complex Alpha. Vesmírná stanice z nafukovacích modulů BA 330. Kredit:

 


V NASA si pochvalují, že právě k podobným věcem je dobré mít na oběžné dráze ISS. Pokud se chceme vypravit do hlubšího vesmíru a věřme, že ano, pak je pro nás velmi důležité vyvinout takové obytné moduly, abychom v nich takové putování zvládli bez podstatnější újmy na zdraví. Robert Bigelow původně podnikal v hotelovém průmyslu, takže by měl mít s kvalitním ubytováním jisté zkušenosti. Bigelow Aerospace jinak aktivně spolupracuje jak se SpaceX, tak i s Boeingem vyvíjejícím kosmickou loď CST-100 a snaží se sladit své nafukovací moduly s kosmickými loděmi obou výrobců. Cílem ale společnosti není jen provozování modulů na oběžné dráze Země. Zároveň pokukují po Lagrangeově bodě L1, který leží na spojnici mezi Zemí a Měsícem, po samotném Měsíci a také po Marsu. Není vyloučeno, že za pár let budeme nafukovací moduly Bigelow Aerospace potkávat ve Sluneční soustavě na každém kroku.

 


 

Prameny:

NASA News 16.1. 2013, Wikipedia (Bigelow Aerospace, Bigelow Expandable Activity
Module).

Datum: 18.01.2013 13:57
Tisk článku

Související články:

Projekt ISS další minimálně 4 roky s podporou všech partnerů, včetně Ruska     Autor: Redakce (29.04.2023)
Superpočítač na ISS nabídne astronautům lepší výkon a spojení     Autor: Stanislav Mihulka (04.11.2018)
Ruský Progres zkrátil cestu na ISS ze dnů na hodiny     Autor: Josef Pazdera (10.07.2018)
Na ISS se bude číst DNA     Autor: Dušan Majer (20.07.2016)
Lunární vesnička jako nástupce ISS     Autor: Tomáš Kohout (19.05.2016)



Diskuze:

L1

Martin Beránek,2013-01-19 22:09:34

Lagrangeovy body (všech pět, tři na přímce spojující ta dvě tělesa a dva ve vrcholech rovnastranných trojúhelníků) existují kolem každé dvojice vzájemně se obíhajících těles. L1 konkrétně leží těmito dvěma tělesy.
Tedy L1 je jak pro dvojici Země-Slunce, tak i Země-Měsíc. Ale všechny Lagrangeovy body patřící k páru Země-Slunce jsou pro obydlené stanice docela daleko.

Odpovědět

Ládínek Smolík to předpověděl

Vladimír Kulhánek,2013-01-19 15:09:41

Jestli znáte jeho nafukovací raketu.

Odpovědět

L1?

Stanislav Raška,2013-01-19 11:58:30

Lagrangeův bod L1 leží spíše na spojnici Slunce-Země.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz