Jak by doopravdy vypadalo cestování hyperprostorem?  
Podle studentů fyziky University of Leicester posádka lodi vstupující do hyperprostoru uvidí ve směru letu kotouč jasného světla, vykreslený modrým posuvem ze všudypřítomného reliktního záření.

 

Zvětšit obrázek
Reálný obraz při vstupu do hyperprostoru? Kredit: University of Leicester.



O hyperprostoru jako způsobu cestování se začalo mluvit kolem roku 1930, zhruba ve stejné době, jako o samotné science-fiction. Nejspíš je to kvůli vzteku na běžným cestováním nepřekročitelnou rychlost světla, která je sice ještě hodně vzdálená našim technologiím, ale stejně nás každodenně provokuje svojí definitivností. Hyperprostorem proto cestuje jeden hrdina nebojácných filmů, knih, či komiksů za druhým a všichni ukazují rychlosti světla vztyčený prostředníček. Kdo nezatajil dech, když se Han Solo s kolegy řítí s Millenium Falconem do hyperprostoru? Jak by ale vypadala taková cesta doopravdy?

 

Zvětšit obrázek
Současný pohled na cestování hyperprostorem. Kredit: University of Leicester.

Právě tuhle otázku si položila čtveřice studentů posledního ročníku katedry fyziky a astronomie na University of Leicester a jejich odpověď publikoval univerzitní časopis Journal of Physics Special Topics. Jak určitě každý ví, v Hvězdných válkách se při přechodu do hyperprostoru okolní hvězdy elegantně protáhnou do světelných čar a pak už se kosmická loď řítí nadsvětelnou rychlostí. Tým leicesterských studentů ale nakonec musel znázornění cest hyperprostorem ve světě Georga Lucase odmítnout. Podle nich by žádné světelné linky nebyly na pořadu dne.

 

Ve skutečnosti prý cestovatelé hyperprostorem uvidí kotouč jasného světla ve směru letu. Hvězdy podle všeho nebudou zřetelné, kvůli Dopplerovu jevu. Při přechodu do hyperprostoru bude působit modrý posuv, který zkrátí vlnové délky přítomného elektromagnetického záření. Z pohledu posádky Millenium Falcona anebo jiné lodi vstupující do hyperprostoru se viditelné světlo hvězd posune až do rentgenové části elektromagnetického spektra, kde pochopitelně nebude viditelné pouhým okem. Onen jasný světelný kotouč podle autorů vytvoří reliktní záření, které prostupuje celý známý vesmír. Při vstupu do hyperprostoru se jeho vlnová délka posune z oblasti mikrovln až do viditelné části spektra. Posádka lodi na hranicích hyperprostoru ho uvidí na vlastní oči.

 

Zvětšit obrázek
Co na to asi říká George Lucas? Kredit : Joi Ito, Wikimedia Commons.

Studenti nakonec dospěli k názoru, že by světlo hvězd posunuté do rentgenové části spektra působilo na loď letící nadsvětelnou rychlostí tak intenzivně, že to lze přirovnat ke tlaku sloupce mořské vodu na dně Tichého oceánu.

Zvětšit obrázek
Millenium Falcon v hyperprostoru, tentokrát bez Hana Sola. Kredit: Lucasfilm.

Han Solo by očividně s takovým tlakem musel počítat a konstrukce lodi Millenium Falcon by mu musela smysluplně čelit. Posádka by také rozhodně měla být vybavena slunečními brýlemi a vůbec se chránit proti tvrdému rentgenovému záření.

 

Jak asi zareaguje George Lucas v případných dalších epizodách Hvězdných válek? Hvězdné linky jsou sexy, takže nejspíš budou i nadále doprovázet vstupy do hyperprostoru. Ostatně, když už lidstvo bude používat kosmické lodě s hyperprostorovým pohonem, jistě si najde způsob, jak posádce zobrazit magické světelné čáry hvězd, ať už venku bude vidět cokoliv. Na Hvězdné války se jen tak nezapomene.




Literatura

University of Leicester News 14.1. 2013, Wikipedia (Hyperspace - science fiction).

 

Datum: 13.02.2013 23:45
Tisk článku


Diskuze:

Je to trošku jinak

Vít Výmola,2013-02-14 14:03:49

On totiž původní článek sice v abstraktu jako ilustrativní příklad uvádí nadsvětelné (nebo vysoce relativistické) cestování ve Star Wars, ale samotné pojednání je o relativistické optice. Tedy žádný hyperprostor nebo warp se tam vůbec neprobírá. Autoři asi u Hvězdných válek nedávali pozor. :)

Odpovědět

No ak by sa slo hyperspriestorovymi skokmi

Alexandra Zahradnikova,2013-02-14 12:41:29

ako o nich pisal Asimov, tak by sa aj tak nestihli na nic pozriet, v jednom momente su tu a v inom inde ale nehybe sa nic ;) To sa mi paci viac, let len tak nadsevetelnou rychlostou hrozi ze sa lod roztlcie o medzihviezdny prach...

Odpovědět

Co by viděla posádka lodi.

Tomáš Kohout,2013-02-14 10:11:43

Ono je vůbec otázkou i to, zda posádka uvidí vůbec něco. Zatím neznáme vlastnosti a podobu hmoty, která nám umožní hyperprostor využít. Také se může stát to, že bude neprůhledná pro vlnové délky, které vnímá naše oko, takže si posádka výhledu neužije. :-)

Odpovědět

Připadá mi to postavené na hlavu

Leopold Kyslinger,2013-02-14 10:01:40

Jestliže se cokoliv dostane do nadprostoru, ztrácejí složky prostoru na významu. Například si myslím, že není možno v nadprostoru definovat čas stejně jako v prostoru, který je míjen. Tím "hapruje" i pojem rychlosti - vůči čemu? Vůči jaké vztažné soustavě?
Spekulace co bycho viděli, kdybychom...mi připadá stejně přínosná, jako diskuse kolik andělů se vejde na špičku jehly.

Odpovědět


Andele a spicka jehly

Tomas Habala,2013-02-14 13:25:52

bola seriozna matematicka slovna uloha, kde andele predstavovali velicinu s rozmerom 0 a spicka ihly velicinu limitne sa bliziacu k nule. Pise o tom pan profesor Vopenka vo svojej knihe Krasa novobarokni matematiky.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz