Kosmická housenka ze souhvězdí Labutě  
Na kompozitním snímku Hubbleova dalekohledu a pozemního Dalekohledu Isaaka Newtona vynikla nádherná housenka, vlastně protohvězda s mračnem IRAS 20324+4057.

 

 

Zvětšit obrázek
Kosmická housenka v souhvězdí Labutě. Kredit: NASA, ESA, Hubble Heritage Team.


Díky neutuchající zvědavosti Hubbleova vesmírného dalekohledu přibývají do vesmírného zvěřince další a další pozoruhodná stvoření. NASA nedávno představila kompozitní snímek složený z dat zařízení Advanced Camera for Surveys na palubě Hubbleova dalekohledu, nasnímaných v zeleném a infračerveném světle, a z dat pozemního Dalekohledu Isaaka Newtona na ostrově La Palma obsahujících pozorování záření vodíku.

Zvětšit obrázek
Isaac Newton Telescope, La Palma. Kredit: Worldtraveller, Wikimedia Commons.

 

Je to krásná housenka s velkou hlavou, která jako kdyby vyrazila na velkolepou kosmickou hostinu. Podle jiných zase obtloustlá spermie, která hledá … však víte. Anebo kosmický had? Ve skutečnosti se jedná o výrazný oblak mezihvězdného plynu a prachu, který měří na délku zhruba jeden světelný rok.

 

 

Zvětšit obrázek
Hvězdná asociace Cygnus OB v oblasti záření H-alfa. Kredit: Nick Wright, Wikimedia Commons.

Housenkovité mračno nese jméno IRAS 20324+4057 a rozkládá se kolem mladičké protohvězdy, která podle spektroskopických pozorování ještě stále nadšeně hltá materiál z okolí. A přibývá na váze. Kosmickou housenku pozorujeme v souhvězdí Labutě, zhruba ve vzdálenosti 4 500 světelných let.

 

 

Zvětšit obrázek
Hubbleův vesmírný dalekohled. Kredit: NASA, Wikimedia Commons.

Proč má vlastně mračno IRAS 20324+4057 tak divoký vzhled? Podle všeho ho intenzivně tvarují žhavý a zářiví hvězdní obři spektrální třídy O ze slavné hvězdné asociace Cygnus OB, která se rozkládá nedaleko. K nejbližším z nich je to z kosmické housenky 15 světelných let. Asociace Cygnus OB vznikla před 1 až 7 miliony let a mimo jiné obsahuje 50 až 100 hvězd spektrální třídy O a také hvězdy, které se řadí mezi ty nejmasivnější a také nejvíce zářivé známé hvězdy vůbec. Je mezi nimi i bouřlivý a extrémně zářivý rudý hyperobr NML Cygni, jehož poloměr je 1 650 krát větší, než poloměr Slunce. Takové hvězdy rozhodně nešetří své okolí.

 

Zvětšit obrázek
NML Cygni ve vybrané společnosti. Kredit: Paseando por el Universo

Spalující záření hvězd asociace Cygnus OB radikálně ořezávání všechna mračna v dosahu. Hvězdná embrya v okolí kosmické housenky IRAS 20324+4057 podle všeho nakonec dospívají ve hvězdy o hmotnosti jednoho až deseti Sluncí. Kosmická housenka ale nejspíš ještě před definitivním zrozením hvězdy přijde o podstatnou část hmoty svého mračna a výsledná hvězda bude o poznání méně hmotná, než by jinak mohla být.



 

Literatura:  Wikipedia, Cygnus OB.

Datum: 04.09.2013 17:47
Tisk článku

Související články:

Uhlíková slupka na neutronové hvězdě     Autor: Stanislav Mihulka (09.11.2009)
První fotografie povrchu hvězdy     Autor: Miroslava Hromadová (03.06.2007)
Zrození hvězdy v mlhovině Carina     Autor: Miroslava Hromadová (25.04.2007)
Některé hvězdy umírají „v tichosti“     Autor: Pavel Koten (21.12.2006)
Nejtěžší hvězda zhubla     Autor: Pavel Koten (17.12.2006)



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz