„CéTéčko“ zvyšuje riziko vzniku rakoviny  
Začíná přibývat lidí, kteří si mohou dovolit zaplatit preventivní CT test. O vyšetření celého těla počítačovou tomografií usilují i zdraví lidé, kteří ve snaze o prevenci, hodlají podchytit případné začínající ložisko rakoviny. Ironií je, že právě tím se vystavují riziku vzniku zhoubných nádorů.

Co je to CT
Počítačová tomografie (computed tomography), kombinuje klasické rentgenové vyšetření s počítačovým systémem, který informace zpracovává. Snímek se tedy jednoduše neexponuje na rentgenový film (jako u obyčejného RTG vyšetření), ale je matematicky spočítán a zobrazen do nejmenších detailů. Je to jakoby bylo Vaše tělo "rozřezáno" na tenká kolečka.
V zářiovém čísle časopisu Radiology  vyšl na téma CT článek, v němž se praví: „ Skenování je marketingem doporučováno jako cesta jak podchytit nádory ještě před tím, než se projeví. Dávka radiace, kterou s sebou takové vyšetření nese, ale může být příčinou vzniku rakoviny. Riziko „CT“ vyšetření vyplývá z toho, že jeho základem je použití rentgenového záření (x-rays).  Zde si dovolíme malou odbočku s upozorněním na častý omyl, kdy se CT skenování, o němž je tento článek, zaměňuje se zobrazováním pomocí magnetické rezonance, nebo „MRI skenováním“. Obě ze dvou naposled jmenovaných metod jsou na jiném principu a při nich tělo rentgenovému záření vystaveno není.

 

Varování z USA
Radiační onkolog profesor David Brenner z New Yorské Columbia University začal zveřejňovat výsledky studie svého týmu a zasloužil se tak o pěkné vzrušení a to nejen na poli odborném. Prokazuje, že CT skenování celého těla představuje pro organismus významnou radiační zátěž. Dávku, kterou tělo takto dostane, expert srovnává s ozářením některých obyvatelé Hirošimy a Nagasaki, kteří přežili bombardování atomovou pumou.
Brenner dále vysvětluje, že srovnáním s účinky atomové pumy, má na mysli přeživší Japonce, kteří byli vystaveni nízkým dávkám záření, ne ty kteří dostali „plný zásah“.
Brenner který srovnával dávku kterou dostane člověk při CT vyšetření celého těla s jinými druhy vyšetření tvrdí, že je tato dávka stonásobně větší, než jakou například obdrží žena při typickém vyšetření na mamografu.

 

Brenner


David J. Brenner, absolvent Oxford University (Velká Británie), nyní profesor na Columbia University (USA), vedoucí Centra pro radiologický výzkum.

 

Podle závěrů studie Kolumbijské univerzity je u osoby, která ve věku 45 let projde jedním kompletním CT vyšetřením riziko, že v průběhu života se u něj vyskytne rakovina a na kterou zemře  0,08%. To znamená, že vyšetření by mělo navodit a být příčinou rakoviny u jednoho z 1200 vyšetřených.
U osoby, která ale každoročně projde celkovým CT skenem  po dobu třiceti let, je riziko úmrtí na rakovinu již  1,9%. Což znamená, že téměř jeden z padesáti nešťastníků, kteří si chtějí podchytit rakovinu „zavčas“ (a proto chodí na pravidelné roční celkové CT vyšetření), si rakovinu, právě tímto opakovaným vyšetřením, přivodí. Tyto závěry platí pro průměrné hodnoty zjišťované na zařízeních provozovaných v USA a autoři k nim uvádějí, že existují rozdíly v jednotlivých typech CT skenerů, které se, co do používaných dávek rentgenového záření, mohou poněkud lišit.

 

Riziko versus prospěch
Brenner prohlašuje, že při neuváženém naordinování vyšetření CT, převyšuje riziko prospěch, který z případného objevení skrytého ložiska rakoviny člověk získá. U indikací, kde je CT indikované specialisto a je opravdu opodstatněné, tam zisk pro pacienta převažuje nad podstupovaným rizikem.  Brenner ve svém tažení proti neuváženému používání CT vyšetření není sám. V některých zemích se k tomuto problému začínají vyjadřovat instituce nejpovolanější. Příkladem je Australsko-Novozélandská společnost radiologů (Royal Australian and New Zealand College of Radiologists), která se vyslovuje proti provádění CT celého těla a která ve svém prohlášení doslova uvádí: „I když vyšetření může zjistit řadu nálezů, nejsou v tuto dobu vědecké důkazy, které by potvrzovaly, že  v konečném důsledku  je toto vyšetření spojeno s prodloužením života těch, kteří jej podstupují.“
To že se příslušné instituce začínají tímto problémem zabývat souvisí s tím, že počet indikovaných sporných vyšetření roste. Možná je to proto, že za výkon se platí a tak pokud jsou „zákazníci“, kteří to požadují, bylo by nelogické kdyby zařízení, které takovou službu  může poskytnout, zájemcům nevyhovělo. Diskutovanou otázkou začíná být, nakolik si zdravotnická zařízení poskytováním neúplných informací o riziku CT vyšetření, své případné klienty takzvaně  „nenahánějí“.

 

CT tomograf

Pokud si zdravý člověk nechává skenovat celé tělo, vystavuje se tím neúměrnému riziku srovnatelnému s ozářením po výbuchu atomové pumy v Nagasaki. (Citace D. Brennera, Obr.: U.S.FDA).

 

V České republice se denně provádí stovky CT vyšetření. Odhadovat, kolik z nich je těch, které jsou vykonány na přání pacienta, by byla nepodložená spekulace. Čtenáři Osla by  jejich řady rozšiřovat neměli. Jak tomu bude u těch, kteří čtou jen stránky, jejichž partnery jsou pražská Všeobecná fakultní nemocnice, význačné zdravotní pojišťovny, a na kterých se praví, že CT vyšetření je naprosto rutinní záležitostí, že vyšetření je nebolestivé a dávka rentgenového záření je bezpečná, si odhadnout netroufáme.


Prameny:
Columbia University
Royal Australian and New Zealand College of Radiologists
Ordinace.cz

 

Upozornění:  V článku uvedené údaje týmu Columbia university se vztahují k datu 2004, tedy době, kdy se při CT vyšetření používaly vysoké ozařovací dávky.  Novější přístroje vystačí s daleko nižšími dávkami, čímž se v článku uvedené riziko navození rakoviny výrazně snižuje. Jak moc závisí od typu přístroje, délky vyšetření a jeho frekvence.

Datum: 06.09.2004
Tisk článku


Diskuze:

rakovina - vyšetření CT

Vladimir Kramar,2010-05-09 00:01:51

Při vyšetření břicha metdou CT dostanete 100x větší davku radiace , než u roentgenu plic., - viz.věstník ministerstva zdravotnictví r 2003, a riziko mortalitz se udává 1:1500. Ale riziko rakoviny kerou přežijete je daleko větší. Dále se vám zkrátí život o 500 dní.
Pokud jste ji neměl, tak ji dostanete, ale asi to přežijete - hlavu vzůru.

Odpovědět


Re: rakovina - vyšetření CT

Lenka Novotna,2018-04-03 11:32:18

Zdravím, ja som mala 2 ct hlavy, okolo 18tich v priebehu dvoch rokov. Váš komentár ma dosť zneistil preto sa chcem spýtať aké máte podlozenie na tie vaše informácie, alebo či ste odborník resp. rádiolog, alebo niečo také. A prečo si myslíte že každý kto mal ct vyšetrenie a nemal rakovinu tak to dostane.Ešte by ma zaujímalo to skrátenie života o 500 dní že čím by sa to mohlo skracovať keď sami nevieme kedy umrieme. Mám z toho dosť zlý pocit, prosím ak by ste mi mohli odpovedať na otázku tak vám budem veľmi vďačná, dopredu ďakujem.

Odpovědět

Nutno kvantifikovat, nikoli jen pokrikovat

Jiri Polivka,2006-06-22 23:54:09

Prosim vsechny, kdo se boji, aby nechodili do lesa!
CT skenery pouzivaji rentgenky s nizkou intenzitou a zesilovace obrazu, takze zatez organismu pri CT skenovani je podstatne nizsi, nez pri snimkovani na film.
Podstatne je vedet, jaka je intenzita zareni a davka kumulovana v ktere casti tela. Novejsi pristroje pouzivaji podstatne nizsi davku paprsku X nez ty starsi.
Nikdo z tech, kdo varuji, a malokdo z tech, kdo CT skenery provozuji, neznaji tato dulezita data.
Primlouvam se za to, aby davky byly monitorovany napr. filmovymi dozimetry a zapsany do vysledku testu. Pak bude kazdy vedet, jakou davku vysetrenim dostal a odbornik mu jasne povi, kolik podobnych vysetreni muze rocne absolvovat. Jinak je obava zbytecna.
Jednim fokusovanym nebo celotelovym vysetrenim bude sotvakdo ohrozen. Male deti a tehotne zeny ma vysetrovat odbornik, ktery je nevystavi bez duvodu zbytecnemu riziku.

Odpovědět

Nejsem si jist

J.Kopeček,2006-05-09 09:11:32

zda na druhém ilustračním obrázku není právě MR tomograf.

Odpovědět

Ono existuje i další riziko

Pavel Brož,2004-09-07 00:51:54

Např. v srpnovém čísle Vesmíru ve článku "Solidní nádory u dětí a mladistvých" jeho autoři zmiňují jednu skupinu kojeneckých nádorů, u kterého jsou často po nalezení ultrazvukem "odsouzeni" k léčbě i pacienti, u kterých by nádor sám ustoupil nebo by vyzrál v nezhoubný ganglioneurom. Dokonce prý byla při pitvách kojenců, kteří umřeli z jiných příčin, než nádorových, u nich nalezena ložiska neuroblastomu až čtyřicetkrát častěji, než se vyskytují v populaci, tzn. že drtivá většina těchto mininádorů se spontánně sama vyléčí. Proto je docela dobře možné, že příliš častým screeningem pomocí čím dál přesnějších vyšetřovacích metod by stejně tak mohli být odsouzeni ke zbytečné a možná i nebezpečné léčbě i dospělí (tak např. v případě těch kojenců autoři článku tvrdí, že současná medicína by pro ně v případě té léčby mohla být dokonce nebezpečná). To už je ale jenom moje dedukce, skutečnost může být samozřejmě v případě těch dospělých jiná.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz