Delfíni – pravotočiví a levotočiví  
Na severní polokouli krouží delfíni opačným směrem než na jih od rovníku.

Delfín si nemůže na rozdíl od ryb nebo suchozemských savců dopřávat spánku „na plný mozek“, protože by se utopil. Spí tedy vždycky jen jedna jeho mozková hemisféra, zatímco druhá bdí a hlídá. Spánek „na půl mozku“ není v přírodě zase až tak neobvyklý, docela dobře jej zvládají i ptáci. Například husy spící na kraji hejna mají bdělou tu hemisféru mozku, která  kontroluje oko obrácené ven z hejna. Husy tak mají větší šanci zaznamenat blížící se nebezpečí.  Husy uvnitř hejna spí „na celý mozek“. 
Spící delfín se pomalu pohybuje v kruhu. Jak v zajetí, tak ve volné přírodě byli delfíni většinou pozorování při kroužení proti směru hodinových ručiček. Vysvětlovalo se o asymetrií mozku. Zřejmě je to špatné vysvětlení. Tenhle omyl odhalil Paul Manger, švédský neurolog specializovaný na delfíny, když se přestěhoval do nového působiště v Jižní Africe. Tam si všiml, že jihoafričtí delfíni krouží ve spánku ve směru hodinových ručiček. Potvrdily mu to noci strávené u bazénů v místních delfinárií. Výsledky pozorování jsou jasné – za směr kroužení spících delfínů nemohou hemisféry delfíního mozku ale hemisféry naší planety. Na sever od rovníku dávají delfíni přednost kroužení proti směru hodinových ručiček, na jižní polokouli  krouží opačným směrem.
Někteří vědci si teď zřejmě připadají jako hlupáci, a tak se vůči Mangerově práci ozývají i výhrady. Například americký zoolog Andrew Read z Duke University odmítá uvěřit, dokud nebudou provedeny pokusy s delfíny, kteří budou převezeni na opačnou zemskou polokouli, než na které se narodili. Dan Goleyová z Humboldt State University zase tvrdí, že směr kroužení spících delfínů je určen komplexem vlivů – druhem delfína, velikostí delfíního hejna, jeho zkušenostmi i tvarem bazénu.
Všichni se také pozastavují nad faktorem, který by mohl nutit delfíny na sever a na jih od rovníku kroužit opačnými směry. Logicky se nabízí Coriolisova síla, která je vyvolána rotací Země a která například „nutí“ vír při vypouštění vody z vany kroužit na jižní a severní polokouli v odlišných směrech. V planetárním měřítku určuje Coriolisova síla směr mořských proudů. Mohou delfíni směr těchto proudů vnímat i v izolaci bazénů a ve spánku se jím řídit? Podle Mangera je těžké si představit, že by měly „spánkové kruhy“ delfínů nějaký vztah k mořským proudům.
David McIntyre z Oregon State University, který se studiem Coriolisovy síly zabývá profesionálně, ale není takový skeptik.
„Jestli se v mořských proudech odehrávají v globálních měřítcích určité procesy, dovedu si představit, že je delfíni nějak vnímají,“ říká McIntyre.
Manger je přesvědčen, že pro spící delfíny je výhodné kroužit jedním směrem, protože se tak hejno udrží pohromadě. V bdělém stavu se delfíni svolávají dobře slyšitelným voláním. Ve spánku ale na sebe jistě nechtějí upozorňovat a tak raději „nemluví ze spaní“ a drží se pohromadě kroužením v jednom směru. Proč by na to ale měl mít vliv pozice na sever či na jih od rovníku, to neví.

dolphin

Delfíni ve spánku krouží v pomalých kruzích. Vědcům tím pěkně zamotali hlavu. Pramen: Stafne G. & Manger P. Physiol. Behav., (2004), Nature

Datum: 24.09.2004 06:23
Tisk článku


Diskuze:

A co v oblasti rovníku :)

Andula Pantová,2015-05-08 15:43:52

Neuvěřitelně zajímavý článek! Samozřejmě jsem neměla ani tušení, že delfíni tohle všechno umí!
Moc děkuji, snažila jsem se právě na svém blogu ancanarovniku.wordpress.com napsat, co je všechno jinak v oblasti rovníku a při hledání info jsem padla na váš článek. Moc děkuji za obohacení!
Anča

Odpovědět

Hospoda

Jan Prosek,2011-04-02 13:27:04

Díky!
Konečně budeme vědět, ktérým že směrem se ta voda točí! Včera jsem měl telefón: prosím tě, kterým směrem se točí vodní vír v Austrálii, že na jinou stranu než u nás? Vsadili jsme se tady v hospodě a potřebujeme to rozhodnout :D ...no nevím! Vždyť jsi tam byl! Já ani nevím jak se točí tady! Pak jsem si vzpomněl, že mi psala kamarádka, když jsem zrovna u těch protinožců byl a ptala se, že kterým směrem se točí voda, tak říkám "počkej" odskočím od pc pustím vodu a vidím...doprava! Potom co se i Lucka vrátila z koupelny jsme zjistili, že je to všude stejné!
Jako rozhodčí jsem se v hospodě neosvědčil! Málem jsem byl uplacený hnedka po vstupu do hospody. Ani potom, co jsem jim sdělil výsledek pokusu, debata neskončila, protože vždycky je třeba počítat s chybou měření!
Na otázku, kde vznikají nejpodivnější otázky mám jasnou odpověď!
Jaroslave, pěkný příspěvek. Nic nezkracuj! Na velikosti záleží!

Odpovědět

Delfinária

Ladislav,2004-12-02 13:49:06

Je možné někde sehnat seznam delfinárií? Pokud víte kde, pošlete.
Díky
admin@ladislavkazda.com

Odpovědět

To s tím točením vody ve výlevce je blud

Pavel Brož,2004-09-24 17:59:23

Je přitom velice zajímavé, že je to blud velice rozšířený, který navíc okupuje kdejakou středoškolskou učebnici fyziky (ostatně není jediný, podobných bludů, které mají "názorně" demonstrovat některé fyzikální zákony, je v těchto učebnicích možno nalézt více - je to takový trochu paradox, že poznávání některých přírodních zákonů se žákům prezentuje i přes sice možná pochopitelné, nicméně reálně neexistující jevy). Přitom stačí udělat velice jednoduché pozorování, a počítat, kolikrát se utvoří vodní vír točící se nalevo a kolikrát vodní vír opačný. Statisticky to vyjde téměř fifty-fifty, výrazná odchylka není pozorovatelná. Je ale nutné dodržet podmínku, aby výtok při víření oběma směry byl stejně snadný, což není tak snadné docílit díky přepážkám ve výtoku umyvadla, které mají zabránit odplavení větších předmětů - jinými slovy by ten výtok měl mít zrcadlovou symetrii, aby neexistovala čistě geometrická preference jednoho směru víření. Ty přepážky v umyvadlovém výtoku jsou většinou umístěny za sebou v různých úhlech, tedy ta potřebná zrcadlová symetrie tam většinou není a díky tomu je u některých výtoků snažší vytvoření pravotočivého, u jiných zase levotočivého víru. Můžete ale udělat to, že si vytvoříte např. z PET lahve s proděravělým dnem (stačí malá dírka uprostřed jejího dna) vlastní nádobu a můžete zkoušet. Zjistíte, že vznik pravotočivého či levotočivého víru za podmínek zrcadlové symetrie tvaru odtoku závisí na malilinkatých pohybech vody, které vyvoláte pouhým pomalým pohybem třeba špejlí ve vodě. Pokud tuto nádobu naplníte, protřepete (abyste zrušili event. jednostranné víření vody vzniklé při napouštění), a po ustátí vody uvolníte dírku ve dně, zjistíte, že v polovině případnů vznikne levostranný a v polovině případů pravostranný vír. Pokud mi nevěříte, vyzkoušejte si to jako já sami.
Coriolisova síla vznikající otáčením Země je lokálně velice slaboučká. Pouze ve velikých rozměrech dává vznik pozorovatelným jevům (meandry velkých řek tekoucích ve směru poledníků, cyklony a anticyklony, směry mořských proudů). V umyvadle nebo nějaké nádobě jsou rozdíly v Coriolisově síle, jakou působí na vodu v protilehlých místech umyvadla, tak malé, že jsou naprosto bohatě přehlušeny malým náhodným pohybem vody. Tzn. že maličké nesymetrie nádoby vůči výtoku či náhodné otřesy či mikropohyby celé nádoby dávají vznik silám podstatně větším. Jak ale říkám - zkuste si to sami (vír způsobený Coriolisovou silou by se přitom na severní polokouli měl otáčet proti směru hodinových ručiček - při zrcadlově nesymetrickém odtoku by se polovině experimentátorů měl preferovat jeden směr, druhé polovině druhý směr, při zrcadlově symetrickém odtoku se nepreferuje s dostatečným rozdílem žádný směr).
Stejně tak velikost Coriolisovy síly na vzdálenosti srovnatelné s velikostí delfína je velice malá, takže bude bohatě překryta náhodnými lokálními turbulencemi -představa, že delfín disponuje nějakým "fyziologickým mechanismem", který dokáže dokonale vystředovat tyto náhodné turbulence až na tu úroveň, kde by bylo možno rozpoznat mikrovliv Coriolisovy síly, tak tato představa mi přijde jako opravdu hodně optimistická - jinými slovy si myslím, že je to naprostý nesmysl, a pouze proto, že jsou mi delfíni jako tvorové velice sympatičtí, tak si ponechávám malilinkatou mikroskulinku pro event. možnost, že by mě nějakou podobnou extra schopností přece jen překvapili.

Odpovědět


Jo, a zase jsem zapomněl

Pavel Brož,2004-09-24 18:11:07

zaškrtnout si ten checkbox na upozornění na příspěvky, takže tak znova činím až teď - omlouvám se za svou sklerózu :-)))

Odpovědět


Uf

Jirka,2004-09-24 23:41:43

Pavle, prosim Te, kdyz neco napises, tak jeste nez to odesles, tak si rekni, ze to prepises tak, aby to melo polovicni delku. Prepis to tak. Pak tuhle proceduru jeste dvakrat zopakuj. Teprve po te Tve velmi zajimave myslenky odesli. Jinak je to cteni pro masochisty!

Odpovědět


Jo, díky za upozornění, budu na tom pracovat :-)))

Pavel Brož,2004-09-26 01:28:53

Když tak mě prosím Tě znova upomeň, protože je to zlozvyk, kterého se budu zbavovat dlouho :-)))

Odpovědět


bane

fracek,2007-08-30 05:39:04

nesouhlasim s kracenim... pokud nekdo napise spatne clanek, ke kteremu je potreba napsat jeste delsi komentar pro upravu, jsem vdecen praci komentatora, ktery si sve znalosti nenecha pro sebe, pripadne nerekne jenom cast, ale cely komentar.. protoze pak se vyvaruje nedorozumeni, kdy nedojde k spravnemu pochopeni zpusobenem kracenim textu

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz