O.S.E.L. - Stát Kalifornie zakázal botům, aby se vydávaly za lidi
 Stát Kalifornie zakázal botům, aby se vydávaly za lidi
Sociální sítě jsou prolezlé boty. Kalifornské zákonodárce to štvalo natolik, že jim zakázali předstírat lidi. Bude takový zákon fungovat? A nepřinese více škody, než užitku? Uvidíme.

Bude na online boty fungovat legislativa? Kredit: CC0 Creative Commons.
Bude na online boty fungovat legislativa? Kredit: CC0 Creative Commons.

Zní to jako intro k nějaké splašené počítačové hře. Zákonodárci amerického státu Kalifornie přijali zákon, podle něhož musejí lidé v online světě vědět, jestli se baví s živým člověkem nebo botem. Jinými slovy, online bot se teď v Kalifornii nesmí vydávat za člověka.


Pozoruhodná legislativa začne platit 1. července 2019. Zákon před pár dny podepsal guvernér Jerry Brown, a tím je hotovo. Bude se týkat například i společností, které provozují online chatové služby, například jako služba zákazníkovi. Hlavním cílem zákona, který nese označení SB 1001, ale je, aby umravnil komerční a rovněž politické boty, které se snaží ovlivňovat veřejné mínění v online prostoru. To pochopitelně zahrnuje armády botů, které v dnešní době působí na sociálních sítích, jako je Facebook či Twitter.

 

Robert Hertzberg, senátor za stát Kalifornie. Kredit: Christopher Michel.
Robert Hertzberg, senátor za stát Kalifornie. Kredit: Christopher Michel.

Autor zmíněného zákona, senátor Robert Hertzberg z Los Angeles, tvrdí, že boty dnes mohou být a velmi často také jsou, weaponizovány v politické debatě a propagandě. Mohou šířit zavádějící zprávy a lži, cíleně přetvářet politické diskuze nebo třeba chrlit politické reklamy. Zákon SB 1001 by si na tyto boty, které více či méně úspěšně předstírají, že jsou lidmi, a přitom zaplavují sociální sítě svými nechutnými produkty, pořádně posvítit.

 

Senát státu Kalifornie. Kredit: David Monniaux.
Senát státu Kalifornie. Kredit: David Monniaux.

Podle tohoto zákona musí každý bot v online prostoru dát vždy a bezvýhradně najevo, že je bot a nikoliv člověk. Experti se ovšem domnívají, že to bude mít důsledky, nejspíš nezamýšlené, i pro chatboty komerčních společností, kteří jednají se zákazníky. Celkový dopad legislativy na online provoz je zatím obtížné odhadnout. Některé aspekty zákona, a jejich implementace, jsou prý v tuto chvíli vágní.


Jak to v podobných případech bývá, zákon byl sepsán spravedlivě rozhořčenými lidmi, kteří měli na mysli sociální sítě, především boty na Facebooku a Twitteru. Tvůrce komerčních konverzačních botů Carl Linders z marketingu společnosti Conversica a další odborníci teď hodnotí možné dopady nového zákona na chatboty webových stránek nebo třeba emailové boty.


Ve Spojených státech mají lidé v živé paměti tsunami fekálií, jimiž proradné boty zavalily kampaň pro prezidentské volby v roce 2016. Bylo to vyvrcholení neblahého trendu, který bobtnal již několik let předtím. A když něco ve fungujícím státě roste jako zhoubný nádor, tak musí přijít nová legislativa, které se to pokusí vyřešit.


Twitter a v menší míře i Facebook už nejspíš chápou, že jim boty temné strany síly kazí byznys, a že jde o existenci. Proto už jdou botům po krku. Twitter se nechal slyšet, že letos zablokoval miliony podezřelých účtů. Boty jsou ale na sociálních sítích stále všudypřítomné. Kalifornský zákon představuje další krok, který je možné v boji s botapokalypsou učinit. A také je návod pro ostatní. Otázkou je, jak se zákon osvědčí, a zda nezpůsobí více škody než užitku.

Video:  How Twitter Bots Use Psychology to Fool You

 

 

Literatura
IFL Science 4. 10. 2018.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:06.10.2018