O.S.E.L. - Americké letectvo testuje novou hypersonickou střelu s bombardérem B-52
 Americké letectvo testuje novou hypersonickou střelu s bombardérem B-52
Hypersonické zbraně se stávají kriticky významnými prvky výzbroje moderních armád. US Air Force vyvíjí střelu AGM-183A Air Launched Rapid Response Weapon (ARRW), kterou by chtěli mít ve výzbroji kolem roku 2022. Teď má za sebou historicky první let vzduchem, i když jen pasivní, bez motoru a bez paliva.

Bombardér B-52H Stratofortress nad pouští. Kredit: US Air Force.
Bombardér B-52H Stratofortress nad pouští. Kredit: US Air Force.

Hypersonické zbraně mají slušně nakročeno k tomu, aby se staly zásadní technologickou novinkou pro válčení ve 21. století, podobně jako se takovou novinkou staly tryskové motory ve druhé polovině 20. století. Létat rychlostmi, které přesahují Mach 5, tj. 5 440 kilometrů za hodinu, ale není jen tak.

 

Takový let přináší zásadní technologické výzvy. Proto je vývoj hypersonických zbraní v dnešní době spíše sérií pečlivě promýšlených technologických krůčků, nežli nějakým náhlými ohromujícími průlomy. Na druhou stranu, americké letectvo moc dobře ví, že by nemělo s vývojem hypersonických zbraní a jejich začleněním do výzbroje otálet.

 

Will Roper. Kredit: US Air Force.
Will Roper. Kredit: US Air Force.

Americké letectvo pracuje mimo jiné i na nové hypersonické střele AGM-183A Air Launched Rapid Response Weapon (ARRW). Před pár dny se tato pozoruhodná zbraň dostala poprvé do vzduchu, i když zatím toho mnoho nepředvedla. To ale ani nebylo účelem testu. 12. června 2019 se na kalifornské letecké základně Edwards Air Force Base vznesl strategický bombardér B-52 Stratofortress, který měl střelu AGM-183A upevněnou pod křídlem. K pozoruhodné události bohužel zřejmě nebyly zveřejněny žádné fotografie ani videa.

 

Americký experimentální scramjet letěl v roce 2013 210 sekund rychlostí přes Mach 5. Kredit: US Air Force.
Americký experimentální scramjet letěl v roce 2013 210 sekund rychlostí přes Mach 5. Kredit: US Air Force.

Podle dostupných informací šlo o prototyp rakety bez motoru i bez paliva, který po celou dobu letu bombardéru zůstal pod jeho křídlem. Na druhou stranu ale byla střela prošpikována senzory, které během letu snímaly působení tlaků a vibrací na konstrukci střely, i na samotný bombardér. Podobné testy vypadají na první pohled poněkud nezáživně, ale odborníci U. S. Air Force říkají, že pro všechny podobné nové zbraňové systémy je nutné pořídit taková data o jejich letu.

 

Střela ARRW je v současnosti jednou ze dvou hypersonických zbraní, které jsou vyvíjeny díky kontraktům U. S. Air Force. Operačního nasazení by měla být schopná někdy kolem roku 2022. Klíčovou roli v tom sehraje dceřiná společnost Lockheed Martin Missiles and Fire Control ve floridském Orlandu.


Podle představitele amerického letectva Willa Ropera z Air Force for Acquisition, Technology and Logistics v tomto případě letectvo využívá zrychlený proces začlenění nového zbraňového systému do výzbroje, který jim poskytl americký Kongres. Jejich cílem je dostat hypersonické zbraně, které rychle nabývají doslova kritického významu, k vojenským jednotkám. V případě střely ARRW je to podle Ropera vyloženě agresivní časový plán, který zrychluje práci na vyzbrojení amerických sil hypersonickými zbraněmi na maximum.

Video:  Technology Maturation | Air Force Arms B-52 With LRSO Cruise Missile


Literatura
US Air Force 13. 6. 2019.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:16.06.2019