O.S.E.L. - V Číně vybudovali největší 3D tištěnou stavbu: Velkou tištěnou zeď
 V Číně vybudovali největší 3D tištěnou stavbu: Velkou tištěnou zeď
Největší 3D tištěná stavba světa je vlastně nábřežní hráz o délce přes půl kilometru. Ale určitě nebude poslední. 3D tisk vyrazil z měst do okolní krajiny, kde nabízí levné a pohotové konstrukce, které funkční a přitom šetrné vůči prostředí.

Velká čínská 3D tištěná zeď. Kredit: Winsun.
Velká čínská 3D tištěná zeď. Kredit: Winsun.

Čínské velkoměsto Su-čou, které leží na dolním toku řeky Jang-c’-ťiang v provincii Ťiang-su, a kde bydlí 10 milionů lidí, se teď stalo domovem pozoruhodné stavby. Je to bývalé těžební město, které bylo v nedávné době kompletně přestavěno. Přilákalo investice některých z největších stavebních společností světa. A tohle město si vybrala společnost technologií 3D tisku Winsun, aby tu vybudovala momentálně největší 3D tištěnou stavbu na světě. Je to nábřežní hráz, jejíž délka přesahuje 500 metrů.

 

Dnešní Su-čou. Kredit: 头条苏州 / Wikimedia Commons.
Dnešní Su-čou. Kredit: 头条苏州 / Wikimedia Commons.

Velkou čínskou 3D tištěnou zeď tvoří 3D tištěné moduly, které poskytují zdejšímu břehu ochranu před silnými říčními proudy a před říční erozí. Chrání osídlení i zemědělské plochy a infrastrukturu, nejen na břehu, ale i dále na pevnině před záplavami, stejně jako pobřežní biotopy před kontaminací půdou, živinami či chemikáliemi ze souše.


Tradiční projekty zpevňování říčních břehů často využívají nákladné stavební materiály, aby s jejich pomocí vybudovali potřebné konstrukce.

 

Starobylé Su-čou. Kredit: Chinatravelsavvy / Wikimedia Commons.
Starobylé Su-čou. Kredit: Chinatravelsavvy / Wikimedia Commons.

Takové stavby jsou sice pevné a poskytují dostatečnou ochranu, ale zároveň jsou také drahé a jejich vybudování bývá komplikované. Problémem bývá i to, že takové projekty se často příliš nezabývají místními ekosystémy, které mohou být velmi cenné.

 

Využití 3D tisku pro zpevňování říčních břehů je oproti tomu rychlejší a méně nákladné. S jeho pomocí je možné vytvořit umělý říční břeh, který bude mnohem více připomínat původní tvar říčního toku. 3D tištěné zdi a hráze na březích řek by tím pádem měly být o poznání vstřícnější k životnímu prostředí a lokální fauně i flóře.


Použité 3D tištěné moduly se samy o sobě mohou stát biotopem pro pobřežní rostliny, které pak rovněž přispívají k ochraně břehů před záplavami. Celá 3D tištěná zeď vytváří estetické rekreační prostředí, které mohou využít jak místní, tak i turisté. Jak se zdá, 3D tištěné stavby budeme nejspíš potkávat i v krajině.

Video:  First 3D Printed Revetment Wall, Shanghai-Jiangsu Port, China (Part I)



Video:  First 3D Printed Revetment Wall, Shanghai-Jiangsu Port, China (Part II)


Literatura
3D Printing Media Network 2. 12. 2019.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:05.12.2019