O.S.E.L. - Vědecký příspěvek počítače odezní na vědecké konferenci
 Vědecký příspěvek počítače odezní na vědecké konferenci
Jestli si myslíte, že pro aktivní účast na vědecké konferenci musíte nejprve provádět nějaký výzkum, pak jste na omylu. Pracujete-li v oboru počítačových věd, stačí vám program SCIgen. Ten už za vás "vědeckou" práci napíše.


Parta studentů z MIT vyvinula počítačový program SCIgen, který vygeneruje vědecký příspěvek včetně grafů, obrázků a citací odborné literatury. Je to jen jakési "blablabla", ale plní svůj účel. Můžete jím otestovat připravovanou vědeckou konferenci.


 

 

Řada konferencí, sympozií a kongresů nemá jiný účel, než vydělat prachy. Jejich cílem je nabrat co nejvíce účastníků, z nichž každý pochopitelně zaplatí konferenční poplatek. To, s čím účastníci konference přijíždějí, je celkem vedlejší. Nikdo to nehodnotí. Tým autorů SCIgenu vytvořil dva "blabla" příspěvky a přihlásil je na The 9th Word Multi-Conference on Systemics and Infromatics konanou od 10. do 13. července 2005 v Orlandu na Floridě. A jeden z nich byl přijat! Druhý byl odmítnut. Ovšem nikoli proto, že by byl nesmyslný. Autoři konference se drží zásady, že každý platící autor by neměl zabírat moc místa a času, aby se dostalo i na jiné platící autory. Prostě nenechají vás jednou platit a dvakrát se exhibovat s příspěvkem.
Jestli si myslíte, že tím tento povedený příběh končí, tak jste na omylu. Hoši z MIT uspořádali sbírku, aby měli na konferenční poplatky, cestu, nocleh a jídlo. Potřebují 1 300 dolarů. Už teď vybrali víc než 2000. Takže pojedou! Už se těší, jak o  své "náhodně vygenerované práci" povedou s ostatními účastníky konference "náhodně generovanou diskusi".


 

Prof. Nobody, PhD

Přijde vám to vtipné? Možná jen do chvíle, než si uvědomíte, že v české vědě stále ještě přežívají lidé, kteří považují příspěvek na konferenci za "vědeckou publikaci". Tito matadoři vědy objíždějí s jedním příspěvkem konference, kongresy a sympozia podobně jako tenisté turnaje ATP tour. Mnozí "permutují" slova v názvu příspěvku, aby to nevypadalo, že se jen trapně opakují. Jiní se s tím ani nenamáhají. Nejlépe, když se jedna konference koná na Novém Zélandu, druhá v Keni a třetí na Havaji. No řekněte, kdy a jak by se tam člověk jinak podíval? Ve svém "přehledu vědeckých prací" pak uvádějí impozantní počty "tvůrčích počinů". Bohužel, skutečné vědecké práce publikované ve vědeckých časopisech s náročným oponentním řízením se v tomto "hrůzném seznamu" vyskytují jen sporadicky - pokud vůbec. Ještě děsivější je, když na tuto hru přistoupí i celé instituce a udělují za aktivní vědeckou turistiku tituly PhD, docentury či dokonce profesury.


A tak nezbývá, než provolat slávu hochům z MIT. Jejich snaha zesměšnit výdělečné konference může v našich "specifických" podmínkách účinkovat jako velmi hořký lék na blouznivé snění o vědě, jež ve skutečnosti žádnou vědou není. Jako národ, jehož "největším Čechem" se stal Jára Cimrman (i když se to oficiálně nikdy nepřizná), bychom měli nad SCIgenem vyloženě plesat.

 
Pramen: https://www.pdos.lcs.mit.edu/scigen/


Autor: Jaroslav Petr
Datum:14.04.2005 15:03