O.S.E.L. - Český rozhlas Regina
 Český rozhlas Regina
Jak vyhodnocovat informace


Nedávno nám v kuchyni hrálo rádio. Ostatně jako každé ráno. Je to zavedený rituál na který nemám vliv. Musí to tak být, protože mě to ruší při čtení u snídaně, ale žena to poslouchá, i když je v koupelně pod sprchou. Nemůže přece přijít o informace, když nemá tolik času jako já, aby si mohla číst a u jídla se nečte, to ví každý, jen já ne. Znáte to.
Tak se dnes brzy ráno ke mně (a dost možná i k mé ženě, toho času ve sprše) dostala informace z Českého rozhlasu Regina, našeho pražského radia, že konzumace masa, především "červeného" je pro zdraví člověka škodlivá, působí rakovinu střev a nejhůř jsou na tom právě Češi díky svým nezdravým stravovacím návykům. Zřejmě proto, že konzumují více než 50 g masa (takový malý bifteček-jednohubka) denně. Informace, která mě nabádá, abych připravenou snídani (cca 150 g výrobku z masa - brrrr, nějaká ta houska a kafe - to se snad smí) hodil do koše. No, nestalo se tak. Vločky doma nemáme a hlad je hlad. Snědl jsem všechno a jel do práce. Cestou jsem přemýšlel, jak se získanou informací naložit, protože každou získanou informaci by měl člověk analyzovat, doplnit, konfrontovat s jinými informacemi, vyhodnotit a v konečné fázi nějak využít. K tomu přece informace jsou.
Nuže: Češi drží smutný primát ve výskytu rakoviny střev. Ano, na tom se shodují všechny zdravotnické statistiky. Jiné statistiky se také shodují v tom, že Češí vypijí nejvíc piva (jak jinak, že?), snědí nejvíc knedlíků (jak jinak, že?).


Informace o spotřebě masa na osobu a rok z Austrálie hovoří o 110 kg (především skopové a hovězí), z Novém Zélandu o 100 kg (především skopové, hovězí a zvěřina), z Argentiny a USA o téměř 90 kg (především hovězí), ze střední a západní Evropy o 50 - 70 kg (vepřové a hovězí). Obtížně se zjišťuje spotřeba masa například u chovatelů sobů, kteří se živí téměř výhradně masem chovaných zvířat. Dle dokumentu vysílaného na jednom z kanálů UPC, čtyřčlenná rodina chovatele (dvě děti předškolního věku) za rok porazí a zkonzumuje 31 sobů. Při přepočtu na maso bez kosti vychází přes neuvěřitelných 250 kg zvěřiny za rok na každého člena domácnosti. A jak jsou na tom Češi ve spotřebě "červeného" masa? Ve statistikách se pohybují na chvostu, dokonce i za střední a západní Evropou.
Toto jsou informace, o které se mohu opřít, pocházejí z oficiálních statistik, pouze spotřeba sobího masa rodinou chovatele sobů nikoliv, ale proč chovatelově ženě nevěřit, brokolici nevypěstuje a něčím sebe, děti i manžela krmit musí.


 

Zvětšit obrázek
V Australii je spotřebě masa na osobu a rok 110 kg , v Evropě 50 - 70kg, chovatelé sobů zkonzumují ročně 250 kg.

Ať se snažím, jak se snažím pospojovat základní informace, stále mi nevychází, že onemocnění rakovinou střev je způsobeno nadměrnou konzumací masa. Pokud by tomu tak bylo, děti chovatele sobů by nedožily školního věku (a na čem vyrostli jejich rodiče?), bílí Australané by přenechali Austrálii původním obyvatelům, protože by vymřeli na rakovinu střev. V USA by nezbyl nikdo, protože i Indiáni byli živi především z lovu, tedy z masa a na Novém Zélandu by zůstaly jen ovce a jeleni. No, to je ale absurdní představa. Takže výskyt rakoviny střev nemůže být přímo úměrný množství spotřebovaného masa. Naopak, logická přímá úměra se v případě Čechů nabízí mezi konzumací piva a rakovinou střev, případně mezi konzumací knedlíků a zákeřnou chorobou. Ale i tato konstrukce je nepravděpodobná, nedoložená. Zkrátka s informacemi se musí nakládat obezřetně. Pokud bych s nimi nakládal obdobně jako redaktor regionálního vysílání Českého rozhlasu, vyšlo by mi, že prvenství ve výskytu rakoviny střev drží Češi proto, že poslouchají české rádio To poslouchá podstatně více Čechů než cizinců. Jak z výše uvedeného patrné, nelze spojovat nespojitelné. V prvém případě konzumaci masa, v druhém případě poslech rádia s výskytem závažného onemocnění zažívacího traktu. Co však spojovat lze, je výskyt nezdravých návyků na výskyt onemocnění. V prvém případě stravovacích na rakovinu střev, v druhém poslechu Reginy na výskyt šlaku. Více takových zpráv a někoho z toho může trefit.


A konečně - jak získané informace využiji? Vezmu ženu někam na večeři. Tam, kde dělají dobré a velké bifteky. Tentokrát však sním i bohatou zeleninovou oblohu, abych změnil špatné stravovací návyky. Při večeři ženě vysvětlím, že informaci z ranního radia (pokud ji ve sprše slyšela) o konzumaci masa a rakovině střev může klidně vypustit, protože je mylná. A ještě dnes přeladím rádio. Možná by nebyla od věci žaloba na redaktora pro šíření poplašné zprávy. Ještě zvážím, zda mi za to stojí. Někdo, kdo plácá do větru. Pche!!
Vážení, rada pro vás. Informace, kterých se vám dostává, logicky zvažujte s využitím dostupných materiálů. Maso, a "červené" hovězí zvláště, klidně jezte ve vyvážené stravě. Pokud je vám souzeno, a nikomu z vás to nepřeji, rakovinu střev dostanete spíše proto, že žijete v lokalitě zvané Česko, než kvůli pořádné porci flákoty. A což jestli naopak nejíte masa málo? Na kterém místě statistik zhoubného onemocnění zažívacího traktu se nacházejí chovatelé sobů či Australané?

 


Autor: Hubert Herrmann
Datum:22.04.2005 12:19