O.S.E.L. - Prapták nebo dinosaurus?
 Prapták nebo dinosaurus?
Nová fosílie nutí vědce poopravit si názor na něco tak „jasného“ jako je „prapták archeopteryx“.


 

Zvětšit obrázek
Jedinečně dochovaná fosílie archeopteryxe s dostala vědcům do rukou jen proto, že se ji vdova po švýcarském sběrateli rozhodla prodat. Exemplář ležel desetiletí v soukromé sbírce a nikdo o něm neměl potuchy. To se může opakovat.

Tým vedený paleontologem Geraldem Mayrem ze Senckenbergova muzea ve Frankfurtu nad Mohanem představil na stránkách vědeckého časopisu Science zatím poslední a bezkonkurenčně nejlépe dochovanou fosílii.



Z lebky zkameněliny vědci vyčetli další dinosauří znaky, které nebyly na starších exemplářích patrné.
Ještě větší překvapení přinesl vědcům pohled na dokonale zachované nohy pravěkého opeřence.
Na druhém prstu měl vytažitelný dráp. Ten je považován za znak typický pro některé dinosaury. Jeho zabijáckou verzí byl vyzbrojen patřil například dravý Deinonychus. Zároveň nezná současná věda žádného ptáka, který by takový dráp měl.

 

Zvětšit obrázek
Ještě jednou tentýž exemplář v ultrafialovém světle, kde vyniknou kosterní pozůstatky.

Podobnost nohy archeopteryxe se zadní končetinou dinosaurů dokládá i umístění prvního prstu. Ptáci jej mají obrácen dozadu a drží se s jeho pomocí na větvích.

Archeopteryx  měl mít podle dosavadních názorů první prst postaven obdobně. Dokonale zachovaná fosílie ale jasně dokazuje, že archeopteryx měl tento prst obrácen dopředu jako dinosauři.
Zřejmě tedy nevysedával ve větvích stromů, ale vedl celkem „přízemní“ život.


 

Zvětšit obrázek
Elegantní dinosauří nožka archeopteryxovi slušela. První prst směřoval dopředu a nikoli dozadu jako u ptáků.


Tento objev svědčí ve prospěch názoru, že dnešní ptáci jsou potomci dinosaurů, kteří na konci druhohor před 65 miliony roků „zapomněli“ vyhynout.


Vášně vzkypěly kolem dalšího osud vzácné fosílie. Solnhofenské lomy jsou v soukromém vlastnictví a proto jsou soukromým majetkem všechny fosílie, které se v tamějším vápenci využívaném pro litografii najdou. Exemplář popsaný Mayrem skončil v jedné soukromé švýcarské sbírce. Po smrti majitele v 70. letech se snažila vdova  fosílii prodat Senckenbergovu muzeu. To však nesehnalo dost peněz.

Fosílii proto nakonec koupilo soukromé muzeum Wyoming Dinosaur Center sídlící v americkém městečku Thermopolis. Zakladatelem muzea je švýcarský veterinář a amatérský  paleontolog Burkhard Pohl, který doufá, že „thermopoliský archeopteryx“ přitáhne do muzea davy.


„Neexistují záruky, že tu bude trvale chráněn a zkoumán,“ pochybuje o kompetentnosti centra k výzkumu jedinečné fosílie archeopteryxe paleontolog Mark  Goodwin z University of California v Berkeley.

 

 

archeopteryx

 

 

 Rekonstrukce archeopteryxe poupravená o poznatky získané studiem nejnovější fosílie. Všimněte si především zdviženého prstu se zvětšeným drápem.

Pramen: Science


Autor: Jaroslav Petr
Datum:07.12.2005 00:50